Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
17

Pielęgnacja skóry tłustej krok po kroku

Słuchaj artykułu

Cera tłusta, pomimo wolniejszego starzenia się i powstawania zmarszczek, przysparza swoim posiadaczom wiele problemów. Bez odpowiedniej pielęgnacji powstają na niej często zaskórniki otwarte i inne niechciane niedoskonałości. Dlatego też warto zapoznać się z podstawowymi krokami odpowiedniej pielęgnacji skóry tłustej. 

Pielęgnacja skóry tłustej krok po kroku

Cera tłusta – charakterystyka 

Skóra tłusta charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum, czyli łoju skórnego produkowanego przez gruczoły łojowe. Sebum jest bardzo potrzebne każdemu rodzajowi skóry, ponieważ chroni ją przed utratą wody, środowiskiem zewnętrznym, patogenami oraz szybkim starzeniem się. Pomimo tych pozytywnych aspektów wydzielania sebum u niektórych osób skóra wydziela je w nadmiarze. Wynikiem tego jest mocne świecenie się skóry i powstawanie niedoskonałości w postaci zaskórników otwartych i zamkniętych, a czasem trądziku zapalnego. 


Kosmetyki do cery tłustej
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Potrzeby skóry tłustej 

Główną potrzebą skóry tłustej jest unormowanie nadmiernego wydzielania łoju skórnego i zapobieganie powstawaniu niedoskonałości. Normalizacja wydzielania sebum nie może mocno wpływać na stopień nawilżenia skóry, ponieważ doprowadzi to do jeszcze większej produkcji łoju przez gruczoły. 

Jak dbać o cerę tłustą? 

Cera tłusta – pielęgnacja poranna 

Krok pierwszy – oczyszczanie 

Poranne oczyszczanie skóry tłustej powinno opierać się na użyciu preparatów w postaci żelu lub pianki. Kosmetyki te w połączeniu z wodą zemulgują pozostałości wieczornej pielęgnacji i wydzielonego w nocy sebum. Warto wypróbować preparaty zawierające w swoim składzie np. kwas salicylowy, który może przenikać w miejsca ujść gruczołów łojowych i działać na nie delikatnie ściągająco. Wynikiem tego będzie zmniejszenie ilości wydzielanego sebum przez gruczoły łojowe. 

Krok drugi – tonizowanie 

Produkty oczyszczające doprowadzają do zaburzenia fizjologicznego pH skóry. W tym momencie należy przywrócić skórze jej naturalny odczyn, stosując tonik. Wiele toników przeznaczonych do tłustej cery zawiera w swoim składzie alkohol. Należy go jednak unikać, ponieważ doprowadza on do nadmiernego przesuszenia skóry i zaburza jej równowagę hydrolipidową.  

Krok trzeci – ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV 

Zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB mają niekorzystny wpływ na stan skóry. Mitem jest przekonanie, że promienie słoneczne „leczą” lub poprawiają stan cery. W początkowym etapie po opalaniu można odnieść wrażenie lepszego wyglądu skóry, ponieważ staje się ona lekko wysuszona, co w przypadku cer tłustych daje wrażenie poprawy jej stanu. Skóra jednak w odpowiedzi na przesuszenie odpowiada nadmierną produkcją sebum. Ostatecznie stan cery się pogarsza i mogą pojawić się niechciane niedoskonałości. Filtry przeciwsłoneczne wskazane są jako prewencja przeciwnowotworowa, przeciwstarzeniowa, jak również ochrona przed wystąpieniem przebarwień. Niektóre preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi są jednocześnie świetnie matującymi produktami. Jeśli poziom nawilżenia skóry po użyciu kremu z filtrem jest zadowalający – nie trzeba stosować się do kroku czwartego opisanego dalej. 

Krok czwarty – delikatne nawilżenie połączone z matowieniem 

Czy wskazane są kremy nawilżające do cery tłustej? W przypadku skóry tego typu należy połączyć odpowiednie nawilżanie z matowieniem skóry tak, by nie doszło do nadmiernego jej przesuszenia. Warto wybrać np. kremy zawierające w swoim składzie polimerowe kulki absorbujące sebum. Są to polimery w kształcie kuleczek, które pod wpływem sił Van der Waalsa wiążą i utrzymują w środku wydzielane w ciągu dnia sebum. 

Cera tłusta – pielęgnacja wieczorna 

Krok pierwszy – wieczorne oczyszczanie  

Skóra po całym dniu wymaga odpowiedniego oczyszczenia. W przypadku skóry tłustej ten etap pielęgnacji jest najważniejszy w ciągu całego dnia. Dzięki odpowiedniemu oczyszczeniu skóry unikniemy powstawania niedoskonałości. Jeśli nakładamy makijaż i/lub filtry przeciwsłoneczne, warto przeprowadzić dwuetapowe oczyszczanie cery. Pierwszym etapem jest użycie produktu olejowego, w którym rozpuszczą się wszystkie „tłuste” zanieczyszczenia obecne na skórze. Są nimi np. resztki kremu przeciwsłonecznego czy makijażu. Można w tym celu zastosować olej w czystej postaci lub sięgnąć po olejki hydrofilowe. Te ostatnie najpierw rozprowadza się po twarzy, a następnie w kontakcie z wodą emulgują one do postaci emulsji i zmywają się z twarzy wraz z zabrudzeniami. Jeśli decydujemy się na używanie jako pierwszych olejów naturalnych – kolejnym etapem jest zmycie olejowej warstwy przy pomocy żelu do mycia twarzy, np. tego samego, którego używamy w pielęgnacji porannej. 

Przynajmniej raz w tygodniu warto wykonać peeling skóry twarzy, np. przy pomocy peelingu enzymatycznego. 

Krok drugi – tonizowanie 

Jak w przypadku pielęgnacji porannej. Co 2-3 dni warto zastosować tonik złuszczający mający w swoim składzie np. 5% kwas glikolowy. 

Krok trzeci – nocne nawilżanie 

W przypadku pielęgnacji wieczornej można sięgnąć po kosmetyki odrobinę bogatsze niż te stosowane rano. Sprawdzą się tutaj wszystkie preparaty przeznaczone do skóry tłustej, ale do stosowania na noc.  

Przeczytaj również:
Pielęgnacja skóry suchej krok po kroku

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę