Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
17

Pielęgnacja skóry suchej krok po kroku

Słuchaj artykułu

Sucha skóra bywa dużym utrapieniem, jednak znając jej podstawowe potrzeby oraz stosując odpowiedni schemat pielęgnacyjny, można skutecznie zapanować nad jej stanem. Suchą skórę twarzy należy traktować delikatnie i z umiarem, jednak nie warto unikać takich etapów pielęgnacji jak np. peelingi. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów dostosowanych do potrzeb wymagającej, suchej skóry. 

Pielęgnacja skóry suchej krok po kroku

Dlaczego skóra jest sucha? 

Suchą skórę twarzy i ciała charakteryzuje to samo zjawisko: duża utrata zawartości wody. W wyniku tego zjawiska warstwa żywych keratynocytów jest mocno odwodniona. Skóra staje się szorstka w dotyku i swędząca, czemu dodatkowo towarzyszy uczucie kłucia i pieczenia. Skóra może stać się sucha w wyniku błędnej pielęgnacji, ale w większej ilości przypadków jest to uwarunkowane genetycznie.


Kosmetyki do cery suchej
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Sucha skóra – jak nawilżyć? 

Główną potrzebą suchej skóry jest jej odpowiednie nawilżenie. W przypadku suchej skóry ciała (pomijając skórę twarzy) w wielu przypadkach wystarczy codzienne nakładanie balsamu nawilżającego oraz zmniejszenie liczby gorących kąpieli. W poważniejszych przypadkach warto zastosować kosmetyki emolientowe, które przyniosą ulgę przesuszonej skórze nóg, rąk czy pleców. Do takich preparatów należą zarówno produkty do mycia, jak również kremy do ciała. 

W skład kosmetyków pielęgnacyjnych dla skóry suchej wchodzą: 

  • substancje okluzyjne (np. wazelina, olej mineralny, lanolina, alkohol lanolinowy, parafina płynna, wosk karnauba, dimetikon, cyklometikon), 
  • substancje utrzymujące wilgoć (np. glikol propylenowy, gliceryna, kwas hialuronowy, pantenol, sól sodowa kwasu pirolidonokarboksylowego), 
  • substancje modyfikujące warstwę rogową (np. ceramidy, cholesterol, mocznik, kwas mlekowy), 
  • środki zmiękczające (np. stearynian cetylu, maleinian dikaprylilu, benzoesan alkilu C12-15). 

Sucha skóra głowy – co robić? 

Sucha i swędząca skóra głowy może być wynikiem atopowego zapalenia skóry (AZS), jak również źle dobranej pielęgnacji. W pierwszym przypadku warto zaopatrzyć się w odżywkę na suchą skórę głowy, która będzie przeznaczona dla osób zmagających się z AZS. Warto włączyć do pielęgnacji również szampony dla osób z AZS.  

Źle dobrana pielęgnacja skóry głowy również może ją wysuszyć. Nadmierne używanie szamponów zawierających w swoim składzie SLS, SLES lub EDTA może doprowadzić do zaburzenia równowagi hydrolipidowej skóry głowy. W takim przypadku należy zrezygnować z częstego jej mycia oraz przez pewien czas wypróbować np. preparaty przeznaczone dla dzieci lub dedykowane bardzo delikatnym włosom oraz skórze głowy.

Jaki krem do suchej skóry twarzy?  

Sucha skóra twarzy bardzo często sprawia więcej problemów niż reszta ciała. Wynika to z tego, że twarz jest najmocniej narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne i zmieniające się warunki pogodowe (temperatura, wilgotność). Dodatkowo osoby nakładające makijaż często mają problem z dobraniem odpowiednich kosmetyków, które nie będą potęgować wysuszenia. Dobierając preparat nawilżający suchą skórę twarzy, warto pamiętać, by zawierał substancje z każdej wymienionej wcześniej grupy składników aktywnych.  

Jak wygląda pielęgnacja suchej skóry twarzy? 

Cera sucha – pielęgnacja poranna 

Krok pierwszy – oczyszczanie 

Rano, po przebudzeniu, należy zmyć z twarzy resztki preparatów nałożonych na nią na noc. W tym celu w przypadku suchej skóry sprawdzą się delikatne pianki myjące oraz preparaty przeznaczone do mycia skóry atopowej. Nie zawierają one mocnych detergentów, które zaburzyłyby barierę hydrolipidową skóry. W niektórych przypadkach rano sprawdza się jedynie przetarcie twarzy płatkiem kosmetycznym nasączonym płynem micelarnym.  

Krok drugi – tonizowanie 

Po użyciu środka myjącego pH skóry ulega zaburzeniu. W celu doprowadzenia go do wartości fizjologicznej należy użyć toniku do twarzy. W przypadku suchej skóry świetnie sprawdzą się preparaty w sprayu lub bezwacikowe toniki w formie żelowej, które nie wymagają pocierania wacikiem kosmetycznym. Nakładamy najpierw dwie krople na wnętrze dłoni, a następnie wklepujemy całość w skórę twarzy. 

Krok trzeci – ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV 

Filtry przeciwsłoneczne zawierają substancje chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UVA oraz UVB. Oba typy promieniowania niekorzystnie wpływają na stan cery. Rekomenduje się nakładanie preparatów z filtrami przez cały rok w celu prewencji czerniaka, jak również działania przeciwstarzeniowego. W przypadku suchej skóry sprawdzą się kremowe oraz emulsyjne formulacje preparatów przeciwsłonecznych. W niektórych przypadkach opisywane preparaty mają również silne właściwości nawilżające, dzięki czemu można pominąć krok czwarty pielęgnacji porannej. 

Opcjonalnie: nawilżenie 

Jeśli skóra potrzebuje dodatkowego nawilżenia, przed nałożeniem kremu z SPF można posmarować twarz kremem nawilżającym.

Cera sucha – pielęgnacja wieczorna 

Krok pierwszy – wieczorne oczyszczanie  

Skóra po całym dniu wymaga odpowiedniego oczyszczenia. Jeśli nakładamy makijaż i/lub filtry przeciwsłoneczne, warto przeprowadzić dwuetapowe oczyszczanie cery. Pierwszym etapem jest użycie płynu micelarnego lub innego kosmetyku o olejowej formule. W przypadku suchej skóry świetnie sprawdzą się również oleje stosowane solo, takie jak: olej kokosowy, olej z pestek dyni, olej makadamia. W preparacie olejowym rozpuszczą się „tłuste” zanieczyszczenia, składniki pielęgnacji i makijażu obecne na twarzy. Kolejnym etapem jest zmycie olejowej warstwy przy pomocy żelu do mycia twarzy i wody. 

W przypadku nienakładania na twarz makijażu czy preparatów zawierających w swoim składzie filtry przeciwsłoneczne należy użyć w tym momencie delikatnej pianki lub delikatnego żelu do oczyszczania skóry twarzy. 

Raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie należy wykonać delikatny peeling enzymatyczny. Minimum raz w tygodniu dobrze jest zastosować na twarz maseczkę nawilżającą

Krok drugi – tonizowanie 

Jak w przypadku pielęgnacji porannej. 

Krok trzeci – intensywne nawilżanie 

W tym momencie warto nałożyć na twarz serum nawilżające, które w składzie będzie mieć np. kwas hialuronowy i ceramidy. Taki preparat można nakładać codziennie lub co drugi dzień – w zależności od stopnia suchości skóry. Następnie nakłada się krem nawilżający na noc.

Przeczytaj również:
Pielęgnacja skóry tłustej krok po kroku

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 5 czerwca 2021, 16:12
    Oliwier

    na suchą skórę a ta mi na taka wygląda proponuje nakładać emolient. bardzo fajnie nawilża i natłuszcza, czasem należy kilkakrotnie w ciągu dnia nałożyć, a czasem raz wystarczy. Efekty są szybkie i odczuwalne, skóra nawilżona i gładka.

  2. 8 czerwca 2021, 13:57
    JolaW

    Mam suchą skórę, która potrzebuje porządnego nawilżania. Pomaga mi również rękawica do demakijażu od glov właśnie do cery suchej i wrażliwej. Używam jej już prawie 3 lata 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę