Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Mikołajki 2023
X - Projekt mama 5
X - Adamed Hialeye
X - Aurovitas Fosydyna
X - Makijaż i demakijaż
X - Porządek w domu
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Aurovitas Tributron
6

7 zastosowań wazeliny

Słuchaj artykułu

Czy wiesz, że wazelina to uniwersalny kosmetyk, który może być stosowany na twarz, ciało czy włosy? Jak działa w zależności od miejsca zastosowania? Sprawdź, czytając poniższy artykuł!

7 zastosowań wazeliny

Co to jest wazelina?

Wazelina jest produktem otrzymywanym w procesie destylacji ropy naftowej. Jest mazistą substancją o półstałej konsystencji i nie rozpuszcza się w wodzie. Pod kątem budowy chemicznej jest mieszaniną wosków i olejów mineralnych. Nie ma specyficznego zapachu, a jej kolor zależy od stopnia oczyszczenia.  

Wyróżniamy kilka rodzajów wazeliny: 

  • techniczną, 
  • żółtą, 
  • białą, 
  • kosmetyczną. 

Do czego służy wazelina? 

Wazelina techniczna, inaczej nazywana nieoczyszczoną lub surową, jest przeznaczona jedynie do celów przemysłowych. Służy do zabezpieczania różnych powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi. Jest także wykorzystywana jako substancja smarująca. Wazelina nie wysycha, dzięki czemu łatwo możesz ją usunąć z zabezpieczanych powierzchni. Może chronić wyroby ze skóry, tworzyw sztucznych czy gumy przed wysychaniem, zabezpiecza metale przed korozją i zapobiega przymarzaniu do siebie metalowych elementów. 

Dzięki swoim specyficznym właściwościom wazelina znalazła również szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. 

Wazelina żółta (Vaselinum flavum) i biała (Vaselinum album) są szeroko stosowanymi surowcami farmaceutycznymi zarówno w przemyśle, jak i recepturze aptecznej. Wazelinę białą otrzymuje się w procesie oczyszczania wazeliny żółtej (jednym z etapów tego procesu jest wybielanie). Wazelina żółta i biała jako surowce wykorzystywane do wytwarzania leków muszą spełniać określone kryteria jakości. Wazelina jest bardzo popularnym składnikiem bazowym wielu postaci leków. Znajdziesz ją przede wszystkim w maściach. 

Wazelina kosmetyczna powstaje z wazeliny białej. Dodawane są do niej substancje barwiące i zapachowe. Jak sama nazwa wskazuje, jest wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym. Jest powszechnie stosowana do produkcji kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Wazelinę często stosuje się jako środek poprawiający konsystencję. Zwiększa ona lepkość produktów kosmetycznych, a to korzystnie wpływa na komfort aplikacji. 

W składach produktów szukaj jej pod nazwą Petrolatum.

Wazelina – właściwości 

Oczyszczona wazelina jest bardzo dobrym środkiem poślizgowym, ochronnym i zabezpieczającym. Wazelina praktycznie nie wchłania się przez skórę i błony śluzowe. Nie rozpuszcza się w wodzie i tworzy okluzyjną warstwę ochronną zapobiegającą przezskórnej utracie wody. Nie wysycha i długo utrzymuje się na powierzchni skóry. Mimo że wazelina jest pozyskiwana z ropy naftowej, jest delikatnym składnikiem i dobrze tolerowanym. Możesz ją stosować u dzieci, ponieważ nie podrażnia skóry i nie uczula. Dodatkowo wykazuje działanie natłuszczające, ochronne i jest bardzo dobrym emolientem. Wazelina nie ma właściwości odżywczych, jednak dzięki właściwościom natłuszczającym i zdolności zatrzymywania wody skóra staje się miękka i gładka.  


Produkty z wazeliną
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Wazelina kosmetyczna – zastosowanie 

Wazelina do ust

Wazelina kosmetyczna świetnie sprawdzi się jako balsam ochronny. Chroni usta przed nadmiernym wysychaniem i pękaniem. Nałożona na wargi zadziała jak regenerujący opatrunek. Zabezpiecza je również przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, nie tylko wiatrem i mrozem, ale także słońcem. Niektóre produkty mają w składzie filtry chroniące przed promieniowaniem UV. Pomadki i balsamy ochronne zawierające w składzie wazelinę często wzbogacane są witaminami (np. A i E) oraz olejkami, woskami (np. olejek jojoba, masło z nasion kakaowca, wosk pszczeli), a także innymi składnikami nawilżającymi (np. pantenol).  

Wazelina na twarz

Wbrew powszechnemu przekonaniu wazelina nie ma działania komedogennego, nie zatyka porów w skórze i nie przyczynia się do powstawania zaskórników. Teoretycznie można ją stosować w przypadku każdego typu cery, jednak nie zawsze warto.  

W mediach społecznościowych popularnym trendem stał się tzw. slugging, czyli nakładanie wazeliny na całą twarz. Wazelinowanie twarzy polega na nałożeniu na skórę kremu o właściwościach odżywczych i nawilżających, a następnie pokryciu całej powierzchni twarzy grubszą warstwą wazeliny. Produkty pozostawia się na skórze przez całą noc. Skóra po takim zabiegu ma być widocznie nawilżona, odżywiona i wygładzona. Slugging może być dobrym wyborem dla osób o bardzo suchej skórze. Powinny go unikać osoby z cerą tłustą i trądzikową. Mimo że wazelina nie ma właściwości komedogennych, całonocne pokrycie nią skóry może sprzyjać rozwojowi bakterii pod powierzchnią warstwy wazeliny i znacznie pogorszyć kondycję skóry. 

Gotowe produkty zawierające w składzie wazelinę nie powinny budzić żadnych obaw. 

Wazelina na ciało 

Wazelina świetnie sprawdzi się w pielęgnacji ciała. Znajdziesz ją w składzie wygładzających kremów, balsamów i mleczek do ciała.  

Wazelina kosmetyczna będzie dobrym wyborem, jeśli zmagasz się z problemem bardzo suchej skóry dłoni, łokci, kolan i stóp. W takich sytuacjach warto wypróbować popularny slugging. Na strategiczne miejsca nałóż odżywczy krem, a na to zaaplikuj warstwę wazeliny. Stosowanie tego zabiegu na ciało jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż w przypadku twarzy.

Wazelina na rzęsy 

Trend zachęcający do nakładania wazeliny na rzęsy również zawdzięczamy mediom społecznościowym. Wazelina nałożona na rzęsy ma dawać efekt podobny do coraz bardziej popularnego zabiegu laminacji. Metoda polega na nałożeniu niewielkiej ilości wazeliny na rzęsy i użyciu zalotki. Włoski mogą wyglądać na ciemniejsze, są rozdzielone i uniesione. Pamiętaj o tym, że wazelina nie ma właściwości odżywczych, a uzyskany efekt jest jedynie wizualny i krótkotrwały. Mimo że wazelina jest składnikiem bezpiecznym i dobrze tolerowanym, w przypadku przedostania się do oka może spowodować znaczne podrażnienie i zaczerwienie. Może być trudno usunąć ją z oka. 

Wazelina na brwi 

Wazelina nakładana na włoski brwi, podobnie jak w przypadku rzęs, ma symulować zabieg laminacji. Nałożenie produktu w niewielkiej ilości, a następnie wymodelowanie włosków szczoteczką pozwoli Ci uzyskać efekt ułożonych i uniesionych brwi. Włoski dzięki wazelinie wydają się ciemniejsze, a oprawa oka bardziej zaznaczona. Pamiętaj, że wazelina może rozpuszczać inne produkty do makijażu, np. podkład. 

Wazelina pod oczy 

Wazelina może być stosowana również pod oczy, zwłaszcza w przypadku bardzo przesuszonej i podrażnionej skóry. Działa kojąco i zapewnia komfort. Możesz ją aplikować bezpośrednio na skórę, jednak lepiej nałożyć ją na warstwę odżywczego kremu, podobnie jak na twarz czy ciało. Podczas nakładania uważaj, aby wazelina nie dostała się do oka. 

Wazelina na włosy

Wazelinę coraz częściej nakłada się także na włosy w celu ich ochrony. Jest bardzo tłusta, dlatego aplikuj ją w niewielkiej ilości i jedynie na końce. Mimo że rozdwojonych końców nie da się scalić, nałożenie wazeliny pozwoli Ci uzyskać lepszy efekt wizualny. 

W internecie można spotkać się także z opiniami, że wazelina nakładana na skórę głowy może wspomagać porost włosów. Nie ma obecnie żadnych badań potwierdzających takie działanie wazeliny.  Stosowanie tak tłustego produktu jak wazelina może negatywnie wpłynąć na wygląd i kondycję skóry głowy. 

Jak stosować wazelinę? 

Wazelina kosmetyczna jest produktem o bardzo szerokim zastosowaniu, dlatego z pewnością warto mieć ją zawsze w domu.  

Możesz stosować ją praktycznie bez ograniczeń. Wyjątkiem jest stosowanie wazeliny na twarz. Włącz ją do swojej pielęgnacji, tylko jeśli masz bardzo suchą skórę, stosując ją 1-2 razy w tygodniu.  

Pamiętaj, że wazelina nie jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego wymaga dokładnego zmycia, najlepiej tłustym produktem. Jest to kluczowe zwłaszcza wówczas, kiedy używa się jej w okolicach twarzy.

Przeczytaj również:
Parafina – czy warto ją stosować?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/petrolatum/. 
  2. https://echa.europa.eu/pl/substance-information/-/substanceinfo/100.029.428. 
  3. Farmakopea Polska XI, 2019. 
  4. Sznitowska M., Farmacja stosowana, 2014.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę