Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
3

Parafina – czy warto ją stosować?

Słuchaj artykułu

Parafina to składnik kosmetyków owiany złą sławą przez swoje pochodzenie wywodzące się z ropy naftowej. Jest to niesłuszne stwierdzenie, gdyż parafina posiada wiele pozytywnych właściwości. Może być bezpiecznie nakładana na skórę, ale także stosowana wewnętrznie w problemach związanych z układem pokarmowym. Jakie właściwości posiada parafina? Jak ją stosować? 

Parafina – czy warto ją stosować?

Czym jest parafina? 

Parafina jest związkiem chemicznym składającym się z węglowodorów nasyconych. Jest ona pozyskiwana podczas procesu destylacji ropy naftowej, dlatego też należy do związków ropopochodnych. Parafina występuje w postaci: 

  • stałej – dzieli się ona na parafinę twardą, której temperatura topnienia wynosi 60 stopni oraz parafinę miękką (plastyczną), która ulega topnieniu w temperaturze 45-50 stopni; 
  • ciekłej – jej forma jest płynna, stosowana jest głównie w kosmetyce i medycynie. 

Do parafin zalicza się takie produkty jak: olej parafinowy, wazelina, izoparafina, cerezyna, ozokeryt, wosk mikrokrystaliczny [1, 2]. 


Z parafiną
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Parafina – właściwości 

Parafina ma wiele właściwości, które są wykorzystywane w produkcji kosmetyków i leków. Jednym z jej działań są właściwości okluzyjne. Parafina zapobiega nadmiernemu parowaniu wody ze skóry, wpływa na jej odpowiednie nawilżenie. Parafina nałożona na ciało zatrzymuje w nim ciepło, dzięki czemu stosowana jest w kuracjach rozgrzewających. Po podaniu doustnym parafina wykazuje właściwości powlekające ściany układu pokarmowego i rozmiękcza masy kałowe. Wkropiona do ucha rozmiękcza także zalegającą woskowinę. Substancja ta jest bardzo trwała, nie ulega procesom jełczenia [2].  

Parafina – zastosowanie 

Parafina ciekła na zaparcia 

Parafinę można stosować doustnie w formie płynu, jako środek przeczyszczający. Taką parafinę można nabyć w aptece. Po spożyciu doustnym parafina powleka ściany jelita warstwą ochronną i powoduje rozmiękczenie mas kałowych, przez co są łatwiej usuwane z organizmu. Parafinę powinno się stosować w ilości od 15 ml do 45 ml na noc lub rano na czczo w przypadku osób dorosłych. Leki zawierające parafinę można podawać dzieciom w wieku powyżej 2 lat [3]. 

Parafina do ucha 

W przypadku występowania problemów ze słuchem, związanych z nadmierną ilością woskowiny w uchu, można zastosować parafinę w celu oczyszczenia kanału słuchowego. Do kanału słuchowego należy wpuścić 2-3 krople ogrzanej do temperatury ciała parafiny i pozostawić ją na kilka minut. Parafina w tym czasie rozpuści nadmiar woskowiny. Zalegającą woszczynę można usunąć z ucha, płucząc je letnią wodą. Następnie należy je dokładnie osuszyć za pomocą ręcznika. Taki zabieg można przeprowadzać raz w tygodniu, w ramach profilaktyki [4]. 

Parafina kosmetyczna w pielęgnacji ciała 

Dodatek parafiny jest używany w kosmetykach i lekach aptecznych przeznaczonych do stosowania na skórę od wielu lat. Dzięki swoim okluzyjnym właściwościom przeciwdziała nadmiernemu parowaniu wody z naskórka, działa pośrednio nawilżająco. Tworzy na skórze film ochronny, posiada działanie natłuszczające. Parafina dodawana jest do kremów, maści, balsamów używanych w walce z atopowym zapaleniem skóry, wypryskiem kontaktowym, alergiami skórnymi. Parafina jest stosowana także w kosmetykach dla dzieci i niemowląt. Popularną w aptekach maścią dla niemowląt i dzieci jest maść pośladkowa z dodatkiem parafiny. Taką maść farmaceuta może wykonać na podstawie recepty lekarskiej. Standardowo taka maść zawiera w swoim składzie równe części lanoliny, wazeliny białej, parafiny ciekłej i wody. Jest to jedna z najprostszych maści, która nie zawiera środków konserwujących [2].  

Parafina na dłonie 

Bardzo dużą popularnością cieszą się zabiegi parafinowe na dłonie. Są one polecane osobom, które zmagają się z problemem wysuszonej skóry dłoni, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Taki zabieg można wykonać zarówno w domu, jak i w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Do odpowiedniego naczynia podgrzewającego należy wlać płynną parafinę w takiej ilości, aby zanurzyć dłonie do wysokości nadgarstków. Do parafiny można dodać kilka kropel witaminy A i E. Ręce powinny być umyte, wskazane jest także wykonanie peelingu. W podgrzanej parafinie (ale nie gorącej) zanurzamy kilkukrotnie dłonie. Następnie nakładamy foliowe rękawiczki, które będą zapobiegały pobrudzeniu otoczenia i zatrzymają ciepło. Dodatkowo dłonie można zawinąć w ręcznik lub nałożyć na rękawiczki foliowe drugą parę, bawełnianą. Zawinięte dłonie pozostawiamy na około 15 minut, aby parafina zdążyła odpowiednio zadziałać. Po tym czasie zdejmujemy rękawiczki i oczyszczamy skórę z resztek parafiny. Taki zabieg można stosować raz w tygodniu [5, 6]. 

Parafina – efekty stosowania

Nakładanie parafiny w formie zabiegu na dłonie przynosi efekt nawilżenia, skóra staje się miękka i gładka. Dodatkowo parafina dzięki swoim rozgrzewającym właściwościom wpływa korzystnie na stany reumatyczne, wspomaga uśmierzanie bólu i działa rozluźniająco na mięśnie. Wykazuje także pozytywny wpływ na kondycję paznokci. Z kolei nakładanie kosmetyków czy maści zawierających parafinę na całe ciało zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry, pomaga zatrzymać wodę w naskórku, dzięki czemu skóra jest bardziej elastyczna, lepiej odżywiona. Stosowanie parafiny zmiękcza naskórek, dlatego warto nakładać ją na nadmierne wysuszone i zrogowaciałe miejsca, takie jak łokcie czy kolana. Przyjmowanie parafiny doustnie działa przeczyszczająco, wspomaga usuwanie resztek niestrawionego pokarmu z przewodu pokarmowego [2, 5]. 

Parafina – przeciwwskazania 

W przypadku stosowania doustnego parafiny przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na tę substancję i refluks żołądkowo-przełykowy. Ostrożność w stosowaniu powinny zachować osoby chorujące na kamicę żółciową, zapalenie pęcherzyka żółciowego oraz osoby z chorobami neurologicznymi i psychiatrycznymi. Osoby stosujące jakiekolwiek leki powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem parafiny [3].  

Parafiny nie należy nakładać na skórę, na której występują świeże rany i blizny, owrzodzenia, egzema, zakażenia grzybicze i bakteryjne. Przeciwwskazaniami są także osteoporoza, ostre stany zapalne stawów i choroby układu krążenia [4].  

Nie zaleca się stosowania parafiny w przypadku skóry problematycznej, trądzikowej, przetłuszczającej się, ponieważ może wówczas sprzyjać powstawaniu zaskórników.  

Czy parafina jest bezpieczna? 

Stosowanie parafiny na skórę charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem. Parafina nie wnika w głąb naskórka czy do głębszych warstw skóry, przez co nie kumuluje się w organizmie i nie zatyka porów. Parafina stosowana w kosmetyce oraz jako surowiec farmaceutyczny jest wysoce oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń. Nakładanie parafiny na skórę nie wywołuje reakcji alergicznych ani podrażnień, dlatego może być stosowana nawet na delikatną skórę niemowląt [2].  

Parafina jest to składnik kosmetyków i leków dostępnych w aptekach. Warto się nią zainteresować w przypadku problemów skórnych związanych z atopią, nadmiernym przesuszeniem naskórka oraz podczas pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Jako lek parafina stosowana jest jako środek przeczyszczający o wysokiej skuteczności i profilu bezpieczeństwa. Wiele pozytywnych działań, które wykazuje ta substancja przemawia za jej zastosowaniem w codziennej pielęgnacji lub jako dodatek, w celu jeszcze lepszego nawilżenia skóry.  

Przeczytaj również:
Lanolina – właściwości, zastosowanie, bezpieczeństwo stosowania


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Winiarska K., Co trzeba wiedzieć o parafinie, 2012. 
  2. https://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo/czarna-lista-skladnikow-kosmetycznych/parafiny-i-oleje-mineralne/. 
  3. https://gemini.pl/parafina-ciekla-100-g-9035725. 
  4. https://www.recepta.pl/artykuly/parafina-na-dlonie-do-ucha-na-zaparcia-zastosowanie. 
  5. https://www.cosmedica.szczecin.pl/inne-zabiegi/parafina-na-dlonie/. 
  6. https://houseofbeauty.com.pl/blog/a/87-na-czym-polega-zabieg-parafiny-na-dlonie-i-dlaczego-warto-wykonac-go-w-domu. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę