Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
13

Uczulenie na twarzy – jakie mogą być przyczyny?

Słuchaj artykułu

Uczulenie na twarzy może być objawem zarówno uogólnionej reakcji alergicznej, jak i tej wynikającej z kontaktu z alergenem. Czynnikiem powodującym reakcję nadwrażliwości mogą być kosmetyki, leki czy ekspozycja na promienie słoneczne. Co jeszcze może powodować uczulenie na twarzy?

Uczulenie na twarzy – jakie mogą być przyczyny?

Jak objawia się uczulenie na twarzy? 

Po kontakcie z alergenem może wystąpić reakcja alergiczna typu natychmiastowego lub opóźnionego. Podczas reakcji natychmiastowej na skórze pojawia się obrzęk, pokrzywka, świąd, zaczerwienienie lub wyprysk. Dodatkowo może wystąpić skurcz oskrzeli, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Podczas reakcji opóźnionej, po kilkudziesięciu godzinach od reakcji z alergenem pojawia się wyprysk kontaktowy. Charakteryzuje się on powstawaniem obrzęku, rumienia oraz pęcherzy. Może wystąpić także złuszczanie się naskórka, pękanie skóry i pogrubienie skóry [2]. 

Alergia na kosmetyki 

Coraz częściej obserwuje się reakcję alergiczną na składniki kosmetyków. Uczulać mogą preparaty do pielęgnacji skóry czy kosmetyki do makijażu, np. tusz do rzęs czy puder. Najczęściej uczulają składniki konserwujące. Często znajdują się one również w chemii gospodarczej, np. w środkach do mycia podłóg.  

Czasem kosmetyki zawierają w składzie olejki eteryczne i one również mogą być przyczyną reakcji alergicznej [1]. 

Alergia na promienie słoneczne 

Odczyn alergiczny po opalaniu zaliczany jest do fotodermatoz egzogennych. Oznacza to, że oprócz działania promieniowania słonecznego musi też pojawić się inny czynnik zewnętrzny. Może być to zastosowanie określonego kosmetyku, zażycie konkretnego leku lub preparatu roślinnego. Czynniki te w połączeniu ze słońcem powodują powstawanie wyprysków fotoalergicznych lub fototoksycznych. Dlatego też pojawiają się głównie na odsłoniętych częściach ciała, tzn. na twarzy, szyi, karku czy dekolcie. 

Reakcja fotoalergiczna objawia się poprzez zaczerwienienie skóry oraz pojawienie się grudek lub pęcherzy. Natomiast fototoksyczna objawia się rozwojem ostrej reakcji zapalnej. Klinicznie przypomina poparzenie słoneczne pojawia się rumień, obrzęk i rozległe pęcherze. Objawy nadwrażliwości mogą pojawić się nawet po kilkudziesięciu godzinach od ekspozycji na słońce. 

Reakcje fotoalergiczne mogą powodować leki:

 • przeciwbakteryjne: azytromycyna, doksycyklina, kotrymoksazol, tetracyklina, ciprofloksacyna, nitrofurantoina; 
 • przeciwgrzybicze: gryzeofulwina, ketokonazol, terbinafina, itrakonazol; 
 • na zakażenia pasożytnicze: chlorochina, chinina, chinidyna; 
 • przeciwbólowe: ibuprofen, diklofenak, naproksen, piroksykam, indometacyna, ketoprofen; 
 • na cukrzycę: metformina, glipizyd; 
 • na nadciśnienie i krążeniowe: amilorid, atenolol, bisoprolol, diltiazem, enalapryl, amiodaron, kaptopril; 
 • psychotropowe i uspokajające: amitryptylina, haloperydol, promazyna, prometazyna, doksepina, karbamazepina; 
 • na alergię: cetyryzyna, astemizol, premetazyna, loratadyna. 

Działanie fotoalergiczne mogą wykazywać również niektóre składniki kosmetyków (w tym filtrów przeciwsłonecznych). Także spożywanie niektórych roślin i ich składników, np. wyciągu z dziurawca lub czosnku, może doprowadzić do wystąpienia fotodermatoz. Często również składniki perfum mogą doprowadzić do powstawania reakcji uczuleniowej na słońce [3]. 

Warto zauważyć, że reakcja nadwrażliwości na słońce to cecha osobnicza [3]. 


Produkty łagodzące objawy alergii
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Alergia na metale 

Uczulenie na twarzy może pojawiać się także przez występowanie alergii na niektóre metale. Reakcję nadwrażliwości powodują gównie nikiel, chrom i kobalt. Metale te mogą znajdować się zarówno w noszonej biżuterii, jak i np. w oprawkach okularów. Najczęściej powodują powstawanie wyprysku kontaktowego, rzadziej natomiast powstawanie reakcji uogólnionej. Ten typ alergii częściej jest diagnozowany u kobiet niż u mężczyzn [5]. 

Alergia pokarmowa i wziewna 

Substancje uczulające mogą znajdować się w pokarmie lub we wdychanym powietrzu (np. w pyłkach roślin lub roztoczach kurzu domowego). Także niektóre leki lub substancje chemiczne mogą powodować reakcje nadreaktywności organizmu.  

Jednym z objawów wystąpienia alergii może być pojawienie się uczulenia na twarzy – zaczerwienienia, wyprysków lub obrzęku [4]. 

Diagnostyka alergii 

Najważniejszą czynnością w rozpoznaniu reakcji alergicznej jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Następnie lekarz może zlecić wykonanie specjalistycznych badań mających na celu określenie i wykrycie substancji wywołującej uczulenie. Najczęściej w tym celu wykonuje się testy płatkowe na skórze lub bada się krew, aby wykryć konkretny czynnik alergizujący. Dzięki temu wiadomo, jakiego alergenu należy unikać oraz jakie leczenie można zastosować [6]. 

Leczenie alergii 

W celu unikania wystąpienia reakcji nadwrażliwości, należy wystrzegać się czynnika powodującego alergię. Jeśli uczulenie występuje po zastosowaniu danego kosmetyku, trzeba go odstawić i zamienić na inny, najlepiej oznaczony jako hipoalergiczny. W przypadku fotodermatoz należy stosować sprawdzone, nieuczulające kremy z filtrem przeciwsłonecznym [3]. W przypadku alergii na metale, należy używać innej biżuterii lub zmienić oprawki okularowe. 

W leczeniu farmakologicznym alergii stosuje się leki przeciwhistaminowe działające ogólnie. Czasem również zastosowanie znajdują glikokortykosteroidy wykorzystywane miejscowo lub doustnie. Należy także zadbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry [2]. 

Przeczytaj również:
Uczulenie na nikiel – przyczyny, objawy i leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 1. Kieć-Świerczyńska M., Kręcisz B., Świerczyńska-Machura D., Uczulenie kontaktowe na środki konserwujące zawarte w kosmetykach, Medycyna Pracy 2006; 57 (3): 245-249. 
 2. Nowicka D., Dermatologia. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo medyczne Górnicki, Wrocław 2007. 
 3. Śpiewak R., Wyprysk fotoalergiczny i fototoksyczny, Alergoprofil 2009; 5 (2): 2-7. 
 4. Śpiewak R., Wyprysk i alergia pokarmowa – czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy?, Przegląd Lekarski 2013; 70 (12). 
 5. Wojciechowska M., Kołodziejczyk J., Gocki J. i wsp., Nadwrażliwość na nikiel, Alergia Astma Immunologia 2008; 13 (3): 136-140. 
 6. Obtułowicz K., Alergologia, PZWL, Warszawa 2016. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 22 kwietnia 2023, 09:55
  antek

  bardzo przydatne, akurat mi to sie zdarzyło

  1. 24 kwietnia 2023, 08:42
   Weronika Zielińska
   Poradnik Gemini

   Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę