151
19 lutego 2019

Choroby prącia – rodzaje i objawy

Rak jądra i prostaty to tematy niechętnie poruszane w kręgu mężczyzn, przez co ich świadomość jest nikła. Nie inaczej jest z chorobami prącia. Jakie objawy mogą sugerować chorobę? Na to pytanie odpowie poniższy artykuł.

Budowa prącia

Prącie składa się z trzech głównych części, czyli trzonu, korzenia i żołędzi. Trzon to najdłuższa, ruchoma część penisa, która może zwiększać swoją objętość. Na jego końcu znajduje się wrażliwa na dotyk żołądź, pokryta w stanie spoczynku fałdem skóry – napletkiem. Podczas erekcji napletek zsuwa się, umożliwiając tym samym stosunek. Napletek i żołądź łączy wędzidełko położone w dolnej części prącia.

Wewnątrz prącia znajdują się dwa ciała jamiste oraz ciało gąbczaste. W wyniku podniecenia ciała jamiste wypełniają się krwią, co pozwala na osiągnięcie wzwodu. Przez ciało gąbczaste przebiega cewka moczowa, która umożliwia oddawanie moczu. Pełni ona jednocześnie funkcję nasieniowodu, łącząc układ płciowy i moczowy.

Infekcje przenoszone drogą płciową

Infekcje przenoszone drogą płciową dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet, a zarazić można się przez odbycie stosunku seksualnego z osobą chorą, bez użycia zabezpieczenia. Do najpowszechniejszych objawów infekcji intymnych należą:

 • ból, świąd, pieczenie żołędzi – odczuwany stale bądź podczas oddawania moczu, zazwyczaj zlokalizowany w obrębie żołędzi lub na jej szczycie – przy ujściu cewki moczowej
 • pojedyncze, bezbolesne, mokre i twarde owrzodzenie – tzw. zmiana pierwotna w kile. Pojawia się w ciągu 2 tygodni od stosunku z zakażoną osobą, utrzymuje się od 2 do 6 tygodni. Zwykle towarzyszy jej powiększenie pachwinowych węzłów chłonnych;
 • wydzielina z cewki moczowej – może mieć różne zabarwienie: białe, zielone lub żółte. Zazwyczaj współistnieje z bólem, również przy oddawaniu moczu. Jest to częsty objaw rzeżączki;
 • bolesne pęcherze, zaczerwienienia i strupy na żołędzi prącia – to charakterystyczny objaw opryszczki narządów płciowych, który może powodować świąd;
 • drobne kulki przy nasadzie włosów łonowych – mogą świadczyć o istnieniu wszy łonowych;
 • liniowe, czerwone ranki, strupy – występują nie tylko na żołędzi, ale również na trzonie prącia i mosznie – objaw zakażenia świerzbowcem;
 • biały nalot na żołędzi – to częsty objaw zakażenia grzybiczego, najczęściej poprzedzony intensywnym świądem;
 • obecność charakterystycznych brodawek – zazwyczaj na żołędzi, ale możliwe również na napletku bądź skórze prącia. Sugeruje zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Uwaga! Większością wymienionych chorób można zarazić się nie tylko podczas klasycznego stosunku seksualnego, ale również poprzez seks oralny.

Budowa penisa

Metodą zapobiegania infekcjom przenoszonym drogą płciową jest używanie prezerwatywy podczas stosunku płciowego.

Jeśli diagnoza infekcji przenoszonej drogą płciową zostanie potwierdzona, niezwykle ważne jest poinformowanie o tym poprzednich partnerów seksualnych. Zapobiegnie to groźnym powikłaniom mogącym wystąpić przy późnej diagnozie choroby oraz dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Na szczęście wymienione wyżej choroby daje się skutecznie leczyć. Przy wystąpieniu któregokolwiek z objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

 

Nieinfekcyjne choroby prącia

Nie wszystkie choroby prącia mają podłoże infekcyjne. Przyczyną niektórych z nich są urazy lub kontakt z alergenem.

Łuszczyca

Jest jedną z najczęstszych chorób zapalnych męskich narządów rodnych. Zazwyczaj jest jednym z miejsc objętych chorobą, w bardzo rzadkich przypadkach prącie jest jedynym zajętym przez łuszczycę narządem. Może dotyczyć zarówno żołędzi, jak i trzonu prącia.

Liszaj płaski

Choroba autoimmunologiczna, która manifestuje się obecnością czerwonych, płaskich grudek zlokalizowanych najczęściej na żołędzi. Towarzyszy mu palący ból.

Wyprysk

Spowodowany nadwrażliwością na niektóre kosmetyki lub materiały. Występuje również w przebiegu atopowego zapalenia skóry.

Priapizm

Trwający co najmniej 4 godziny, bolesny i niestymulowany podnieceniem seksualnym wzwód nieustępujący po orgazmie. Może być spowodowany zażyciem kokainy, urazem prącia, uszkodzeniem rdzenia kręgowego, a nawet stanowić objaw białaczki.

Choroba Peyroniego

W przebiegu choroby tworzy się twarda, łącznotkankowa płytka na grzbiecie lub spodzie prącia. Płytka obniża elastyczność prącia, powodując jego wykrzywienie oraz ból – szczególnie podczas wzwodu. Choroba może ustąpić samoistnie bądź przejść w stan przewlekły wymagający leczenia.

Stulejka

Uniemożliwia ściągnięcie napletka z żołędzi. Choroba dotyczy głównie wieku dziecięcego i nastoletniego, ale może nastąpić również u osób dorosłych. Dzieje się to najczęściej na skutek przebytej infekcji, po której następuje włóknienie napletka.

Poza wymienionymi schorzeniami istnieje jeszcze grupa zaburzeń budowy prącia, takich jak np. wierzchniactwo i spodziectwo. Są to typowe choroby wieku dziecięcego leczone w krótkim czasie po urodzeniu.

Rak prącia

Rak prącia nie występuje często, a wcześnie wykryty zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.

Przeczytaj również:
Rak prącia – czym się objawia i jak go leczyć?

Objawy raka prącia:

 • owrzodzenie, które nie goi się przez dłuższy czas,
 • zgrubienie, stwardnienie części skóry bądź żołędzi, czasami uniemożliwiające ściągnięcie napletka,
 • lokalna zmiana koloru na prąciu,
 • krwawienie z żołędzi, napletka bądź skóry trzonu prącia,
 • czerwona, swędząca wysypka pod napletkiem,
 • wydzielina o nieprzyjemnym zapachu spod napletka,
 • guzek.

Czynniki ryzyka:

 • zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) – sprzyja temu duża liczba partnerów seksualnych oraz stosunki seksualne bez zabezpieczenia prezerwatywą,
 • nie bycie obrzezanym – wśród osób obrzezanych w wieku niemowlęcym częstość nowotworów prącia jest mniejsza,
 • stulejka – brak możliwości pełnego ściągnięcia napletka z żołędzi,
 • palenie papierosów,
 • łuszczyca prącia,
 • wiek – najczęściej występuje u mężczyzn po 50 roku życia,
 • AIDS.

W celu uniknięcia chorób prącia należy pamiętać o profilaktyce. Choroby przenoszone drogą płciową można wyeliminować, stosując prezerwatywy lub wstrzemięźliwość seksualną, gdy występuje wysokie ryzyko zakażenia. Warto także regularnie się badać oraz obserwować swój organizm, gdyż wcześnie wykryte choroby prącia można skutecznie leczyć w porozumieniu z lekarzem.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy to może być zapalenie pęcherza?

Podejrzenie zapalenia pęcherza można wysnuć na podstawie towarzyszących mu często objawów. Są to: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. Piwny bandzioch spod remizy osp pisze:

  Ja się dorobiłem kontuzji podczas zbyt ostrego seksu, dodatkowo mały zakrzep pod żołędziem. Fajny artykuł.

  1. Jędruś pisze:

   Nie żołędziem, tylko żołędzią. Żołądź prącia (w przeciwieństwie do żołędzia z drzewa) jest rodzaju żeńskiego.

 2. Jan pisze:

  Właśnie mi podczas ostrego sexu pękło jakieś naczynko i krew sikala cienkim strumieniem na ok 30 cm. Co to mogło być?

  1. Daniel pisze:

   Mam to samo proszę o pomoc, samo ci przeszło?

 3. Jacek pisze:

  Na żołędziu mi się zrobił rumień przy cewce moczowej, jaka maść lub leki

Czytaj także
17 lutego 2022 Alicja Olewiecka
07 grudnia 2021 mgr farm. Łukasz Smoła
06 sierpnia 2021 mgr farm. Magdalena Fuszara
17 lutego 2021 Magdalena Bernisz
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)