Dlaczego nie wolno spożywać alkoholu przed osiągnięciem dorosłości?
W badaniu opublikowanym przez niderlandzkich naukowców w czasopismie Alcoholism: Clinical and Experimental Research sprawdzono, czy wiek rozpoczęcia spożywania napojów alkoholowych jest czynnikiem ryzyka hospitalizacji małoletnich z powodu zatrucia etanolem.
Badanie miało charakter retrospektywny. Analizie poddano odpowiedzi 5000 pacjentów hospitalizowanych z powodu zatrucia etanolem między 2007 a 2017 rokiem. W tej grupie połowa pacjentów miała pierwszy kontakt z alkoholem przed 15 rokiem życia, a druga połowa między 15-18 rokiem życia. Badane, które rozpoczęły picie alkoholu wcześniej, to przeważnie przedstawicielki płci żeńskiej, mniej wykształcone oraz pochodzące z rodzin o niestandardowej strukturze (odstępstwo od modelu: ojciec, matka, dzieci). Zgodnie z wynikami badania były one hospitalizowane częściej niż osoby, które sięgnęły po alkohol w późniejszym wieku.
Wykazano również, że późniejszy początek picia koreluje z wydłużeniem czasu do hospitalizacji z powodu zatrucia u badanych pacjentów.
Trudno zbadać konsekwencje zdrowotne spożywania alkoholu w wieku młodzieńczym. Młode organizmy mają duże zdolności regeneracyjne, stąd też wpływ alkoholu często pozostaje nieuchwytny. Badania na zwierzętach wykazały, że efekt spożywania alkoholu w trakcie intensywnego rozwoju jest zauważalny w ich zachowaniu przez długi czas. Naukowcy nie są jednak w stanie określić, jak alkohol wpływa na zdolności poznawcze i zapamiętywanie u człowieka.
Na podstawie wyników badania można wnioskować, że strategie mające na celu ograniczenie spożycia alkoholu wśród młodzieży bądź przynajmniej opóźnienie wieku, w którym po raz pierwszy go zażyją, są konieczne. Takie działania pomogą ograniczyć ilość młodocianych pacjentów na oddziałach toksykologicznych. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na grupę, która najwcześniej sięga po alkohol, i objąć ją odpowiednimi programami edukacyjnymi.
Źródło:
Loes de Veld, Joris J. van Hoof, Sabine Ouwehand, Nicolaas van der Lely, Age at First Alcohol Use as a Possible Risk Factor for Adolescent Acute Alcohol Intoxication Hospital Admission in the Netherlands. Alcoholism: Clinical & Experimental Research, November 2019. https://doi.org/10.1111/acer.14226