Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
48

Nadciśnienie a alkohol – jak alkohol wpływa na nadciśnienie?

Słuchaj artykułu

Nadciśnienie tętnicze stanowi jedną z najczęstszych chorób przewlekłych. Jego powstanie związane jest z działaniem m.in. czynników środowiskowych, a jednym z nich jest spożywanie alkoholu. Wywiera on różne działanie na ciśnienie krwi w zależności od rodzaju i wypitej ilości.

Nadciśnienie a alkohol – jak alkohol wpływa na nadciśnienie?

Jak alkohol wpływa na nadciśnienie? 

Alkohol wywiera wszechstronne działanie na różne aspekty funkcjonowania organizmu, m.in. powoduje bezpośrednio skurcz naczyń krwionośnych w obrębie mięśni i narządów wewnętrznych. Wpływ alkoholu na nadciśnienie zależny jest w dużej mierze od przyjmowanej dawki. Niskie spożycie może mieć działanie obniżające ciśnienie krwi przez możliwy hamujący wpływ na postęp włóknienia ścian naczyń krwionośnych, który jest związany z wiekiem. Proces ten przyczynia się do rozwoju nadciśnienia u osób dojrzałych.  


Produkty stosowane w nadciśnieniu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Duże spożycie alkoholu powoduje wzrost grubości ścian tętnic i ich włóknienie.  

Szacuje się, że próg, powyżej którego alkohol podwyższa ciśnienie, wynosi ok. 20-30 g dziennie u mężczyzn i 10-20 g u kobiet.  

Oddziaływanie alkoholu na poziom ciśnienia jest dwufazowe. W pierwszych godzinach po spożyciu ciśnienie krwi obniża się. Natomiast w dalszej kolejności, zazwyczaj na drugi dzień po wypiciu, wartość ciśnienia wzrasta. Ograniczenie spożycia alkoholu, także u osób pijących małe ilości, korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy oraz jest składową niefarmakologicznego postępowania w nadciśnieniu tętniczym.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że alkohol jest wysokokalorycznym produktem. 1 g czystego etanolu zawiera 7 kcal. Nadmierne picie alkoholu może prowadzić do rozwoju nadwagi i otyłości. Są to znane czynniki ryzyka nadciśnienia [1-3]. 

Leki na nadciśnienie a alkohol – co powinno się wiedzieć? 

Alkohol przez swój wpływ na ciśnienie krwi może wchodzić w interakcje z lekami na nadciśnienie. Mogą one być mniej skuteczne przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu.

Z drugiej jednak strony niskie dawki mogą obniżać ciśnienie i w połączeniu z lekami na nadciśnienie powodować niedociśnienie. Objawia się ono zawrotami głowy, mroczkami przed oczami, a nawet upadkiem. Dolegliwości te pojawiają się po nagłym, szybkim wstaniu z pozycji siedzącej lub leżącej. Dochodzi wtedy do nagłego spadku ciśnienia tętniczego, co jest nazywane hipotonią ortostatyczną. Rozwija się ona szczególnie często przy przyjmowaniu leków na nadciśnienie będących inhibitorami konwertazy angiotensyny, jak i rozkurczających naczynia krwionośne, takich jak beta- i alfa-blokery.

Alkohol przez swój wpływ na metabolizm wątroby może spowalniać rozkład niektórych leków i przez to wzmacniać ich działanie obniżające ciśnienie. Dlatego zalecana jest ostrożność w łączeniu alkoholu z terapią nadciśnienia [4].  

Piwo a leki na nadciśnienie 

Piwo wykazuje szereg korzystnych właściwości na organizm. Jest źródłem witamin z grupy B, zmniejsza ryzyko kamicy nerkowej i korzystnie działa na pracę serca. Pite w niewielkich ilościach obniża poziom „złego cholesterolu. Przy tym należy pamiętać, że zawarty w piwie alkohol nie różni się pod względem wpływu na ciśnienie krwi i działanie leków na nadciśnienie od etanolu pochodzącego z innych trunków. Tak więc należy ograniczać spożycie piwa w leczeniu nadciśnienia i przy przyjmowaniu leków. Alternatywą jest sięgnięcie po piwo bezalkoholowe [5].  

Wino a nadciśnienie tętnicze 

Wypicie kieliszka wina do obiadu kojarzone jest z korzystnym działaniem na zdrowie, a zwłaszcza na układ sercowo-naczyniowy. Ma to związek z zawartymi w czerwonym winie polifenolami. Badania wykazały ich pozytywny wpływ na funkcje śródbłonka naczyń – pobudzają one bowiem produkcję tlenku azotu, który ma właściwości rozszerzające tętnice. Zwiększa to przepływ krwi przez naczynia, jednocześnie hamując produkcję działającej kurcząco endoteliny.

Polifenole dodatkowo zmniejszają stan zapalny i ilość wolnych rodników, zapobiegają nadmiernej krzepliwości krwi i agregacji płytek. Sprawia to, że zmniejszają ryzyko zawału i choroby wieńcowej. W kwestii wpływu na ciśnienie nie wykazano ich korzystnego działania. W przeprowadzonych badaniach picie czerwonego wina (podobnie białego) podnosiło ciśnienie i zwiększało ryzyko nadciśnienia. Nawet to pozbawione etanolu działało neutralnie na wartości ciśnienia krwi [6].  

Pomimo różnych potencjalnie korzystnych właściwości etanolu, jego regularne spożywanie nie jest zalecane (dotyczy to także niskich dawek). Częste picie alkoholu może prowadzić do uzależnienia. Uszkadza on także wątrobę, jak i wiele innych narządów, w tym komórki nerwowe w mózgu. Etanol podnosi ciśnienie krwi i niekorzystnie wpływa na działanie leków na nadciśnienie, dlatego zalecana jest szczególna rozwaga przy sięganiu po napoje wyskokowe.

Przeczytaj również:
Nadciśnienie tętnicze – na jakie leki trzeba uważać?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:  

  1. Fuchs F.D., Fuchs S.C., The Effect of Alcohol on Blood Pressure and Hypertension. Curr Hypertens Rep. 2021; 23(10): 42. 
  2. Tasnim S., Tang C., Musini V.M. et al., Effect of alcohol on blood pressure. Cochrane Database Syst Rev. 2020; 7(7): CD012787.  
  3. Teragawa H., Fukuda Y., Matsuda K. et al., Effect of alcohol consumption on endothelial function in men with coronary artery disease. Atherosclerosis 2002; 165: 145-52. 
  4. Peng S.J., Jin Y.T., Li D., Huang A.Q., Influence of alcohol consumption on effectiveness of antihypertensive in male patients with essential hypertension, Wei Sheng Yan Jiu. 2005 Nov;34(6):698-700. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę