Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Nutricia Bebiko
X - Aurovitas Tributron
X - Sanprobi IBS
X - Tydzień francuskich marek
X - Dzień Bliźniąt
X - Mamo to Twój dzień
24

Ile powinna trwać drzemka?

Słuchaj artykułu

Idealna drzemka powinna trwać ok. 20 minut, czyli prawie tyle, ile trwa faza snu lekkiego. Aby była jak najbardziej efektywna i regenerująca, krótki odpoczynek warto zrobić sobie minimum 6 godzin po porannej pobudce i 4 godziny przed długim snem w nocy.  

Ile powinna trwać drzemka?

12 marca obchodzimy Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Świętowanie tego nietypowego dnia miało swój początek w Stanach Zjednoczonych. Zwolennicy poobiednich drzemek powołują się na wiele badań naukowych, które dowodzą licznych korzyści płynących z krótkiego snu. Wiele znanych osób, myślicieli i naukowców przyznało się do stosowania tej formy odpoczynku w ciągu dnia. Należą do nich np. Thomas Edison, Winston Churchill czy Barack Obama. 

Czy drzemka jest zdrowa? 

Drzemkę można zdefiniować jako sen, który jest odmienny i krótszy od normalnego snu nocnego, lub każdy okres snu krótszy niż 50% czasu snu nocnego. Krótka drzemka może trwać tylko parę minut. Jakie korzyści z niej płyną? 

  • Redukuje ilość potrzebnego snu w nocy. 
  • Daje zastrzyk energii. 
  • Pobudza zapamiętywanie, kreatywność, regenerację komórek ciała. 
  • Działa wyciszająco, redukuje stres, reguluje wydzielanie hormonów. 
  • Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób takich jak zawał serca, cukrzyca, udar, nadciśnienie krwi. 
  • Polepsza nastrój. 

Darmowa dostawa Gemini

Drzemka – ile powinna trwać? 

Sen człowieka dzieli się na dwie fazy: 

  • sen głęboki, 
  • sen lekki.  

Drzemka powinna zakończyć się przed wejściem w fazę snu głębokiego, która zwykle występuje po około 30 minutach. Zatem aby przyniosła pozytywny efekt, powinna być krótsza – zwykle podaje się czas ok. 20 minut. Oczywiście jest to zależne od osoby – niektórym wystarczy krótsza poobiednia drzemka, a inni potrzebują na nią nieco więcej czasu. 

Drzemka kofeinowa

Popołudniowa drzemka – jak się do niej przygotować? 

Aby drzemka była jak najbardziej efektywna, powinniśmy stosować się do kilku zasad. Bardzo ważna jest pora, o której urządzimy sobie krótki odpoczynek.  

Od porannej pobudki powinno upłynąć co najmniej 6 godzin, a okres przed ponownym długim snem a drzemką powinien wynosić co najmniej 4 godziny.  

Jeśli więc budzimy się o 6.00, a spać chodzimy o 22.00, to najlepiej uciąć sobie drzemkę w ciągu dnia w godzinach 12.00-18.00. 

Gdy już wiemy, o jakiej porze udamy się na krótki odpoczynek, należy wybrać odpowiednie pomieszczenie – najlepiej zacienione i dobrze wywietrzone. Podczas snu człowiek się wychładza, dlatego przydatne może okazać się okrycie, np. koc lub ciepła bluza. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy obudzimy się o odpowiedniej porze, warto nastawić budzik. Po usłyszeniu alarmu należy od razu wstać. Przeciąganie drzemki nie jest wskazane, ponieważ organizm będzie chciał dalej zasnąć. W rozbudzeniu pomoże obmycie twarzy chłodną wodą, wykonanie kilku ćwiczeń czy oddechów, które dodatkowo dotlenią organizm. Zastrzyk energii powinien pojawić się od razu po wstaniu z łóżka.  

Coffee Nap, czyli drzemka kofeinowa 

Od dawna wiadomo, że kofeina zawarta w kawie czy napojach energetycznych jest stymulantem, dodaje energii, rozjaśnia umysł i pobudza mózg do pracy. Należy jednak wiedzieć, że działanie kawy ujawnia się dopiero po 15-20 minutach. Dlatego też zdaniem brytyjskich naukowców tuż przed drzemką warto wypić filiżankę kawy. Dzięki temu organizm będzie wypoczęty i zrelaksowany po krótkim odpoczynku oraz dodatkowo stymulowany przez kofeinę.  

Drzemka jest bardzo pozytywnym doświadczeniem. W krótkim czasie regeneruje organizm, dodaje energii do dalszej pracy czy nauki. Sen jest bardzo potrzeby, aby organizm pozostawał w dobrym zdrowiu. W dzisiejszych czasach, gdy zapominamy o odpowiedniej ilości snu w nocy, popołudniowe drzemki mogą okazać się zbawienne. Dlatego warto nie tylko świętować dzień drzemki w pracy, ale również wprowadzić krótki odpoczynek do codziennej rutyny!  

Źródła: 

  • http://zorganizowani.com/praca/jak-robic-efektywne-drzemki/ 
  • https://michalpasterski.pl/2008/06/potega-drzemki/ 
  • https://www.wysypiamsie.pl/ile-czasu-powinna-trwac-drzemka-infografika/ 
  • N. Lovato, L. Lack, The effects of napping on cognitive functionsProcess in Brain Research, Vol 185, rozdział 9, 2010.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę