Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
12

Polucje – czy ma je każdy mężczyzna?

Słuchaj artykułu

Mianem polucji/zmazy nocnej określa się nieświadomy wytrysk nasienia podczas snu. Do ejakulacji dochodzi zazwyczaj podczas fazy REM (tzw. sen paradoksalny, charakteryzujący się szybkim poruszaniem gałek ocznych). Czy polucja jest zjawiskiem fizjologicznym? A może należy się jej obawiać?

Polucje – czy ma je każdy mężczyzna?

Pierwsze polucje nocne pojawiają się w okresie dojrzewania, który trwa średnio 4-5 lat i zachodzi zazwyczaj między 12 a 16. rokiem życia. Za rozpoczęcie okresu dojrzewania odpowiedzialne są wahania poziomu hormonów płciowych, głównie androgenów. W tym czasie dochodzi do rozwoju drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych – są to zmiany biologiczne, powstające na skutek produkcji testosteronu oraz androsteronu w jądrach. Oprócz nich dochodzi do zmian psychologicznych: kształtują się cechy osobowości i poszerza się wiedza z zakresu psychologii społecznej. Dochodzi także do rozwoju sfery psychoseksualnej – rozbudowuje się wiedza na temat postaw wobec tej samej płci i płci przeciwnej. Zmazy nocne świadczą wówczas o osiągnięciu dojrzałości płciowej. I mimo iż zjawisko polucji może uchodzić za wstydliwe, jest ono całkowicie normalne i fizjologiczne.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kiedy i u kogo występują polucje? 

Polucje występują zatem w trakcie dojrzewania płciowego przed rozpoczęciem aktywnego życia seksualnego. Przedział ten może obejmować osoby od 12 do 18. roku życia.  

Zmazy nocne mogą także występować u dorosłych mężczyzn. Wówczas są wynikiem braku aktywności seksualnej mimo wzmożonego pobudzenia seksualnego.  

W obu przypadkach polucje nie są objawem choroby czy nieprawidłowości organizmu.  

Dodatkowo zmazy nocne nie są tożsame z występującą podczas snu erekcją – nocny wzwód nie prowadzi do wytrysku nasienia. Należy jednak pamiętać, iż polucje nie muszą występować u wszystkich mężczyzn.  

Brak polucji nie jest wynikiem choroby czy dysfunkcji.  

Polucja – jak do niej dochodzi? 

W ciele człowieka stale zachodzą różnorakie reakcje chemiczne, procesy czy zmiany, których nie odczuwamy lub nie widzimy. Do takowych zaliczyć można chociażby nieustanną produkcję plemników. Proces ten dotyczy dojrzałych płciowo mężczyzn i trwa od momentu nabycia dojrzałości płciowej aż do późnego wieku starczego. Produkcja plemników rozpoczyna się mimo braku podejmowania aktywności seksualnej. Męski organizm, dążący do homeostazy, próbuje „pozbyć się” nadmiaru plemników. Wtedy spotykamy się z mimowolnym wytryskiem nasienia – polucją. Zatem zmazy nocne będą częściej występowały w okresie młodzieńczym niż u dorosłych mężczyzn podejmujących aktywność seksualną.  

Nocne polucje u dorosłych mężczyzn, mimo zachowywania aktywności seksualnej, również mogą się zdarzać (np. z powodu dłuższej przerwy między stosunkami, braku masturbacji).  

Jeśli jednak polucje występują mimo podejmowania aktywności seksualnej, należy skonsultować się z lekarzem – urologiem, seksuologiem lub andrologiem.  

Czy powinno się zapobiegać polucjom? 

Zapobieganie polucjom z punktu fizjologicznego nie ma większego sensu. Tak jak wspomniano, jest to normalna reakcja organizmu. Mimo tego polucja wśród społeczeństwa wciąż uchodzi za wstydliwą i krępującą. Wynika to z niewystarczającej wiedzy w zakresie edukacji seksualnej czy braku świadomości w kwestii własnego ciała i seksualności. Sposobem, który zminimalizuje powstawanie polucji bądź ograniczenie już istniejących, jest masturbacja lub współżycie.  

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 4 lutego 2021, 22:59
    Tybeteusz

    Polucja uchodzi za wstydliwą i krępującą z niewiedzy? Seksualność to temat tabu, nie mówi się o tym publicznie i powszechnie bo jest to sfera intymna. Każdy facet wie dlaczego występują polucje a kwestia wstydu nie ma nic do niewiedzy. Co ma piernik do wiatraka…

    1. 29 kwietnia 2021, 09:42
      Korek

      “Każdy facet wie dlaczego występują polucje a kwestia wstydu nie ma nic do niewiedzy.” A jednak mieszasz pojęcia. Oczywiście dorosły facet rozumie te sprawy, ale młody, dojrzewający chłopak, któremu nic o sferze seksualnej nie mówiono albo wręcz źle mówiono, może rzeczywiście się wstydzić polucji. O tych sprawach powinien dowiedzieć się od ojca, od rodziców, ale bardzo często rodzice nie potrafią rozmawiać z dziećmi o sprawach seksualnych…

  2. 30 sierpnia 2021, 21:59
    Jan

    Dzień dobry mam 15 lat i nigdy sie nie masturbowałem ani nie miałem zmazów członka mam dosyć małego ale włosy są oglądam często porno czy to znak ze jestem chory

    1. 7 września 2021, 06:57
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Polucje są naturalnym zjawiskiem towarzyszącym dojrzewaniu płciowemu, jednak nie u wszystkich nastolatków one występują. Dojrzewanie płciowe u mężczyzn rozpoczyna się między 9 a 13 rokiem życia i trwa nawet do osiągnięcia pełnoletności. Pierwsze widoczne zmiany to powiększenie jąder i moszny, pojawiają się też pojedyncze włosy łonowe. Dopiero w kolejnym etapie dochodzi do wydłużenia członka oraz zagęszczenia owłosienia łonowego. Zainteresowanie sferą seksualną życia oraz rosnący popęd seksualny to także naturalne zjawiska u nastolatków. W wieku 15 lat męskie cechy płciowe nadal się kształtują, a tempo ich rozwoju jest bardzo indywidualne.

    2. 2 października 2021, 22:45
      Tomasz

      to jak rośnie członek jest sprawą indywidualną

  3. 19 października 2021, 18:19
    Amadeusz

    W dobie powszechnego dostępu do internetu sugerowanie, że młodzi, dojrzewający chłopcy nic nie wiedzą o seksie i funkcjonowaniu genitaliów, to kompletna bzdura. Jak słusznie zauważył Tybeteusz, seksualność to sfera intymna. Normalni ludzie nie rozprawiają o niej publicznie. Wszelkie tabu jest złe? Tylko dla narwanych postępowców.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę