Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
9

Włosy męskie – jak o nie dbać? 10 wskazówek dotyczących pielęgnacji męskich włosów

Słuchaj artykułu

Zdrowe, mocne i zadbane włosy są jednym z atrybutów męskości. Niestety często dotyka je wiele różnych problemów, z którymi zmagają się mężczyźni w różnym wieku. Dlatego niezwykle ważna jest codzienna pielęgnacja włosów, która pozwoli wzmocnić ich strukturę oraz pomoże odpowiednio nawilżyć skórę głowy. Jak więc właściwie pielęgnować włosy męskie oraz na co należy zwrócić uwagę, aby nie popełnić żadnych błędów? 

Włosy męskie – jak o nie dbać? 10 wskazówek dotyczących pielęgnacji męskich włosów

Dlaczego pielęgnacja męskich włosów jest taka ważna? 

Włosy oraz skóra głowy są codziennie narażone na kontakt z różnymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak pot, brud, smog, kurz, urazy mechaniczne, zadrapania czy nawet infekcje drobnoustrojami. Powoduje to, że włosy wielu mężczyzn są często przesuszone, łamliwe, osłabione, pozbawione blasku i kolorytu, szybciej wypadają, a na dodatek na skórze głowy może pojawić się łupież.  Aby temu zapobiec, niezbędne jest regularne mycie włosów oraz skóry głowy.


Produkty do pielęgnacji męskich włosów
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak często myć włosy męskie? 

Włosy powinno się myć co 2-3 dni, chyba że Twój tryb życia wymaga codziennego ich oczyszczania. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste mycie skóry głowy wypłukuje z jej powierzchni sebum, czyli naturalną substancję nawilżającą. W konsekwencji włosy szybko stają się matowe, a skóra głowy nadmiernie się wysusza, co może wywołać nieprzyjemne swędzenie czy podrażnienia. Warto więc do dobrego szamponu przeznaczonego do odpowiedniego typu włosów dołączyć również odżywkę, która dodatkowo nada im witalności oraz szybko je wzmocni i zregeneruje. 

Jakie są rodzaje kosmetyków do pielęgnacji włosów u mężczyzn? 

W aptekach i drogeriach znajdziemy wiele rodzajów kosmetyków do włosów. Warto się nimi zainteresować, aby dobrać odpowiednie produkty do swoich potrzeb. Podstawowe kosmetyki do pielęgnacji włosów to: 

  • szampony przeznaczone do konkretnych typów włosów; 
  • odżywki do włosów, które je wzmocnią i zregenerują; 
  • kosmetyki do stylizacji włosów; 
  • woski nadające włosom sprężystość i połysk; 
  • żele do włosów; 
  • gumy i pasty utrwalające włosy; 
  • kremy, pianki i lakiery do włosów, które zwiększają sprężystość oraz objętość włosów. 

Pielęgnacja włosów męskich – jakie kosmetyki dobrać? 

Wielu mężczyzn wybiera jeden kosmetyk do pielęgnacji włosów i ciała. Nie jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ preparaty te często obciążają włosy. Lepiej zdecydować się na dwa osobne kosmetyki – żel do mycia ciała i szampon do włosów. Pierwsze efekty tej decyzji są dość szybko zauważalne, gdyż włosy stają się bardziej miękkie i puszyste.  

Dobór odpowiedniego szamponu do włosów to podstawa pielęgnacji, dlatego przed podjęciem tej decyzji należy uwzględnić stan skóry głowy, to, czy nie jesteśmy uczuleni na jakieś substancje oraz czy nie mamy problemów z łupieżem. Dlatego warto wybrać szampony pozbawione szkodliwych substancji, np. detergentów, parabenów czy silikonów, które mogą podrażniać skórę głowy, powodować przetłuszczanie się włosów czy w skrajnych przypadkach stymulować ich wypadanie.  

Dodatkowo warto postawić dobrą odżywkę lub maskę do włosów, ponieważ zawierają one wyższe stężenie składników aktywnych niż szampony. Dzięki nim włosy będą mocniejsze i lepiej odżywione.  Wielu specjalistów zaleca również regularne wykonywanie peelingów, które pozwalają dokładniej oczyścić ujścia mieszków włosowych. Pomaga to na efektywniejsze działanie substancji odżywczych. Mogą wówczas lepiej i głębiej wnikać w skórę głowy, wzmacniając i odżywiając włosy. 

Szampon do męskich włosów – czym kierować się przy wyborze? 

W aptekach i drogeriach znajdziemy wiele szamponów do pielęgnacji męskich włosów, dlatego wybór nie jest łatwy. Głównym zadaniem tego kosmetyku jest oczyszczanie skóry głowy i włosów. Dobry szampon przeznaczony do pielęgnacji męskich włosów powinien skutecznie usuwać kurz, brud, namiar łoju i pozostałości po innych produktach stosowanych do stylizacji włosów, a ponadto nawilżać skórę głowy. 

Chcąc dokonać właściwego wyboru, należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami, a więc rodzajem i kondycją włosów oraz stanem skóry głowy, gdyż jest ona bardzo często narażona na liczne problemy. Do najważniejszych z nich zaliczamy nadmierne przesuszenie, nadprodukcję łoju, zakażenia grzybicze, łupież, łysienie czy łojotokowe zapalenie skóry.  Istnieje kilka rodzajów szamponów przeznaczonych dla mężczyzn, których działanie jest ukierunkowane na rozwiązywanie określonych problemów. Wśród nich wyróżniamy: 

  • szampony do włosów normalnych – zawierają w swoim składzie glicerynę, pantenol, glikol propylenowy, proteiny oraz liczne ekstrakty roślinne, które działają w łagodny sposób, wzmacniając włókna włosów. Powinny być one stosowane przez mężczyzn, którzy nie mają żadnych problemów ze skórą głowy i włosami; 
  • szampony do włosów przetłuszczających się – zawierają substancje przeznaczone do usuwania jak największej ilości sebum. Są przeznaczone dla mężczyzn z tłustą skórą głowy. Nie są zalecane dla osób ze skórą normalną, gdyż powodują jej nadmierne wysuszenie; 
  • szampony do włosów suchych – nawilżają skórę głowy i włosy. Nie powinni ich stosować mężczyźni, którzy nie mają problemów z nadmiernym przesuszeniem skóry głowy, gdyż mogą one obciążać zdrowe włosy; 
  • szampony zwiększające objętość włosów – zawierają glicerynę, która pozwala zatrzymać wodę we włosach, a także ceramidy, keratynę czy ekstrakty roślinne działające bardzo korzystnie na strukturę włosów. Są przeznaczone dla mężczyzn ze słabymi, łamliwymi włosami, z tendencją do nadmiernego wypadania; 
  • szampony przeciwłupieżowe – często mają specjalną formułę z dodatkiem substancji przeciwgrzybiczych, np. ketokonazolu. Zapobiegają swędzeniu i łuszczeniu się skóry. Powinni po nie sięgać mężczyźni zmagający się z łupieżem, który jest dość powszechną przypadłością. 

Odżywka do włosów męskich – jaką wybrać? 

Prawidłowa pielęgnacja męskich włosów wymaga stosowania odżywczych zabiegów, które pomogą okiełznać trudne w układaniu, suche, osłabione, łamliwe czy wypadające włosy. Odżywka powinna działać kompleksowo na skórę głowy i włosy, a dodatkowo chronić je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak kurz czy wysoka temperatura.  

Odżywki dostępne w aptekach i drogeriach występują w dwóch postaciach – do spłukiwania i bez spłukiwania. Pierwszy rodzaj będzie mniej obciążał włosy, dzięki czemu będą się one mniej przetłuszczały. Odżywki bez spłukiwania są dedykowane cienkim, przesuszonym czy zniszczonym włosom. Najczęściej występują w kilku formach – w kremie, sprayu, piance czy jako serum. Ich zaletą jest szybkość aplikacji.  Dobre odżywki zawierają w swoim składzie liczne minerały, witaminy, proteiny, kwasy tłuszczowe oraz ekstrakty roślinne, np. wyciąg z konopi, pokrzywy, rozmarynu czy skrzypu. Naturalne składniki pomagają regenerować i wzmacniać strukturę włosów, hamując przy tym ich wypadanie.  

Wybierając kosmetyk odpowiedni dla swoich potrzeb, warto zwrócić uwagę, czy nie zawiera on w swoim składzie parabenów, sztucznych barwników, laktozy, glutenu czy silikonu, gdyż związki te mogą wywołać podrażnienia i alergię

Suszenie włosów męskich – jak to robić dobrze, aby ich nie zniszczyć? 

Wielu mężczyzn suszy włosy w nieprawidłowy sposób, co w konsekwencji może negatywnie wpływać na ich kondycję.   Najczęściej popełnianymi błędami są:  

  • suszenie z użyciem gorącego i mocnego nawiewu,  
  • suszenie gorącym nawiewem bardzo mokrych włosów, 
  • trzymanie suszarki zbyt blisko włosów.  

Powyższe działania mogą prowadzić do uszkodzenia włosów i keratyny oraz nadmiernej utraty wilgoci. 

Jak zatem prawidłowo suszyć włosy za pomocą suszarki? Pierwszym krokiem po umyciu włosów powinno być ich delikatne osuszenie ręcznikiem. Nie należy robić tego zbyt intensywnie, gdyż może to przyczynić się do rozdwajania końcówek włosów. Następnie warto nanieść na włosy preparat termoochronny. Susząc włosy suszarką, należy trzymać ją w odległości minimum 20 cm od głowy. Nie należy zbyt długo suszyć włosów w jednym miejscu. Ponadto zaleca się rozpocząć ten zabieg od chłodnego nawiewu, najlepiej od temperatury 25-30 stopni, dzięki czemu uzyskamy wygładzenie i wyraźny połysk włosów. 

Dodatkowe akcesoria do pielęgnacji męskich włosów – co warto wykorzystać? 

Dbając o męskie włosy, warto skorzystać z akcesoriów, które przydadzą się w codziennej pielęgnacji. Co powinno się znaleźć w męskiej kosmetyczce? 

  • Grzebień z szeroko rozstawionymi oraz lekko zaokrąglonymi ząbkami, który ułatwia rozczesywanie mokrych włosów, nie powodując przy tym podrażnień skóry głowy. 
  • Grzebień do teksturowania włosów, który służy do nadawania im objętości oraz modelowania szerokich pasm. 
  • Szczotka do włosów, która przyda się mężczyznom z długimi włosami. Pomoże je rozczesać bez jednoczesnego uszkadzania i wyrywania włosów. Dodatkowo pobudza krążenie krwi, stymulując ich porost. Najlepiej wybrać szczotkę z naturalnego włosia, gdyż szczotki wykonane ze sztucznych materiałów mogą powodować podrażnienia skóry głowy. 
  • Szczotka karkówka sprawdza się przy usuwaniu podcinanych włosów czy przy goleniu skóry głowy. 
  • Spryskiwacz do włosów, który pomaga rozpylać równomiernie wodę na skórę głowy podczas podcinania włosów. 
  • Talk fryzjerski do skóry pozwala złagodzić podrażnienia powstałe w wyniku golenia twarzy oraz skóry głowy. Świetnie absorbuje wilgoć, nie zatykając przy tym porów oraz nie powodując reakcji alergicznych. 

Jak sprawić, aby męskie włosy były gęstsze? 

Przerzedzanie się włosów oraz ich nadmierna utrata często są uwarunkowane genetycznie.

Liczne badania dowodzą, że dzięki prowadzeniu zdrowego stylu życia opartego na właściwej diecie, a także zmniejszeniu narażenia na stres, rzuceniu palenia i włączeniu aktywności fizycznej można zdecydowanie spowolnić proces utraty włosów.

Należy pamiętać o regularnym korzystaniu z odpowiednich szamponów, odżywek, wcierek, płukanek czy masek do włosów, które odpowiednio je zregenerują i odżywią, poprawiając ich wygląd i gęstość. 

Długie a krótkie włosy męskie – jak o nie dbać? 

Krótkie włosy zdecydowanie słabiej chronią skórę głowy. W rezultacie każdego dnia zbiera się na niej dużo różnych zanieczyszczeń, głównie brud, kurz, martwy naskórek czy resztki używanych kosmetyków. Dlatego mężczyźni posiadający krótkie włosy powinni regularnie wykonywać peelingi, które pomagają lepiej oczyścić skórę głowy oraz poprawić jej ukrwienie, co korzystnie wpływa na kondycję włosów. Ponadto mężczyźni z krótkimi włosami w okresie letnim powinni chronić skórę głowy przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV, które przyspiesza proces starzenia się skóry oraz może spowodować jej przebarwienia. Podczas dłuższej ekspozycji na słońce warto osłaniać skórę głowy i włosy, np. za pomocą czapki lub kapelusza lub korzystać z odpowiednio dobranych kremów z mocniejszym filtrem.

Krótkie włosy mogą przetłuszczać się znacznie częściej niż długie, dlatego wymagają regularnego codziennego mycia, najlepiej za pomocą szamponów o lekkiej konsystencji, opartych na naturalnych składnikach. Prawidłowa pielęgnacja tego rodzaju włosów wymaga także stosowania odżywek o właściwościach wzmacniających lub regenerujących.  Pielęgnacja długich włosów jest oparta na wyborze odpowiedniego szamponu oraz odżywki, które oczyszczą włosy oraz odpowiednio je wzmocnią, aby zdrowo wyglądały. Wielu mężczyznom długie włosy często sprawiają problemy, zwłaszcza po ich umyciu. Dlatego niezwykle ważne jest ich prawidłowe suszenie oraz stosowanie odpowiedniego grzebienia z szerokimi zębami lub szczotki wykonanej z naturalnego włosia. Dzięki temu uchronimy włosy przed nadmiernym wypadaniem, plątaniem oraz łamaniem się.  

Mężczyzno, zadbaj o swoje włosy od środka! Dieta i witaminy 

Prawidłowa i zbilansowana dieta jest jednym z kluczowych elementów właściwej pielęgnacji męskich włosów. Opiera się ona na regularnym dostarczaniu licznych witamin i minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego odżywienia oraz wzrostu włosów. Zaliczamy do nich witaminy z grupy B i A, C, E, a także składniki mineralne, takie jak cynk, krzem, magnez, miedź, selen czy siarka. Witaminy i minerały, które korzystnie oddziałują na włosy, występują przede wszystkim w warzywach i owocach. W związku z tym warto włączyć do diety brokuły, pomidory, sałatę, marchew, rzodkiewkę, kalarepę, seler, a także orzechy, migdały, pestki dyni czy pieczywo pełnoziarniste. 

Optymalna dieta powinna uwzględniać również dużą ilość białka zwierzęcego lub roślinnego ze względu na dużą zawartość aminokwasów egzogennych, które są niezwykle istotne dla dobrej kondycji skóry i włosów. Związki te można znaleźć w chudym mięsie, rybach, nabiale i jajkach. Niezwykle ważne jest także przyjmowanie 1,5-2 litrów wody dziennie, która dobrze nawodni organizm i skórę. W przypadku znacznego niedoboru witamin i minerałów zaleca się również sięgnięcie po odpowiednie suplementy diety, które pozwolą dostarczyć najpotrzebniejsze związki. 

Z diety należy wyeliminować żywność wysoko przetworzoną, produkty smażone czy wędzone, a także ograniczyć picie mocnej herbaty i kawy, gdyż zawierają one składniki, które mogą osłabiać włosy poprzez uszkodzenie ich struktury. Konieczne jest także rzucenie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu, ponieważ wykazują bardzo negatywny wpływ na kondycję męskich włosów. 

Podsumowując, o włosy można zadbać poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia, przestrzeganie właściwej diety, a także umiejętne korzystanie z kosmetyków dostępnych na rynku, który powinny być dobrane do rodzaju włosów. 

Przeczytaj również:
Łysienie androgenowe u mężczyzn – jak mu zapobiec?
Zmarszczki u mężczyzn – jak im zapobiegać?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://www.webmd.com/men/features/men-hair-products.
  2. https://www.liveabout.com/solutions-to-common-mens-hair-problems-2326458. 
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/hair-types. 
  4. Reis MF, Dias G. Hair cosmetics: an overview Int J Trichology. 2015 Jan-Mar; 7(1): 2–15.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę