Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
4

Jak poprawić komfort chorego dotkniętego nietrzymaniem moczu?

Słuchaj artykułu

Dyskomfort, odparzenia i podrażnienia skóry, przemoczona pościel – to problemy osób cierpiących na nietrzymanie moczu, z którymi muszą zmagać się każdego dnia. Jedną z przyczyn takich kłopotów może być źle dobrany produkt, np. pieluchomajtki czy bielizna chłonna.

Jak poprawić komfort chorego dotkniętego nietrzymaniem moczu?

Nie ma uniwersalnego wyrobu chłonnego dla wszystkich osób borykających się z nietrzymaniem moczu. Stan fizyczny chorego, stopień nietrzymania moczu, rozmiar – to elementy, które mają duży wpływ na wybór produktu zabezpieczającego.  

Źle dobrany produkt chłonny to:

  • uciążliwość dla pacjenta;
  • zwiększona ilość pracy personelu medycznego związana z wymianą pościeli i wielokrotnym przebieraniem chorego;
  • brak pełnego wykorzystania wyrobu chłonnego, czyli większe wydatki;
  • częsta zmiana bielizny, czyli zwiększone koszty prania.

Dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb pieluchomajtki czy inne produkty chłonne to korzyść zarówno dla chorego, jak i jego opiekuna. 


Stosowane w nietrzymaniu moczu
Zakupy z doradcą Gemini

Wspieranie samodzielności chorego

Choroba to bardzo trudne doświadczenie, które może budzić sprzeciw. Jeśli dochodzi do tego sytuacja, w której chory nie jest w stanie samodzielnie wykonywać podstawowych czynności fizjologicznych, toaleta i pielęgnacja stają się bardzo kłopotliwe. Zależność od drugiej osoby wywołuje wstyd i zażenowanie. Odpowiedni dobór produktu chłonnego, np. pieluchomajtek czy bielizny chłonnej, pomaga przezwyciężyć te uczucia. Najczęściej jako środek zabezpieczający wybiera się pieluchomajtki. Czy to odpowiednie rozwiązanie dla wszystkich chorych? Okazuje się, że nie. 

Pieluchomajtki to dobra propozycja dla osób leżących, obłożnie chorych, zmagających się z ciężkim nietrzymaniem moczu. Dzięki wysokiej chłonności przez długi czas dają poczucie suchości. Na wyrobach znajduje się podwójny indykator wilgotności, który jest precyzyjną informacją o stopniu napełnienia pieluchy i konieczności jej zmiany.

Osoby mobilne i częściowo unieruchomione, np. poruszające się na wózku inwalidzkim, przy wsparciu laski czy też balkonika, mogą stosować majtki chłonne. Zakłada się je jak zwykłą bieliznę, dlatego pacjent jest w stanie zrobić to samodzielnie i ma przy tym poczucie niezależności. Na majtkach umieszczony jest indykator wilgotności. Produkt sprawdzi się zarówno przy średnim, jak i ciężkim nietrzymaniu moczu. To dobre rozwiązanie dla pacjentów:

  • w czasie treningu toaletowego i treningu pęcherza;   
  • po zabiegach ginekologicznych;   
  • podczas rehabilitacji;    
  • którzy odmawiają noszenia pieluchomajtek, np. osoby z chorobą Alzheimera lub innymi formami demencji.

Dla osób aktywnych, chodzących, dobrym rozwiązaniem są wkładki urologiczne, które przykleja się do bielizny jak zwykłe podpaski. Są dyskretne i wygodne, a chory nie czuje się skrępowany. To idealne rozwiązanie dla osób z lekkim, a nawet średnim nietrzymaniem moczu. Wyróżniamy wkładki dla kobiet i mężczyzn.

Stan fizyczny pacjentaStopień nietrzymania moczuRodzaj wyrobu chłonnego
Chodzi samodzielnieLekki lub średniWkładki urologiczne
Porusza się samodzielnie lub z pomocą laski, balkonika, jeździ na wózku inwalidzkimŚredni lub ciężkiMajtki chłonne
Leżący, stale unieruchomionyŚredni lub ciężkiPieluchomajtki

Dobry rozmiar = oszczędność pracy

Chorzy korzystający z wyrobów chłonnych wymagają więcej uwagi ze strony swoich opiekunów. Zły rozmiar pieluchomajtek, bielizny chłonnej itp., może być przyczyną wielu krępujących sytuacji. Przeciekanie produktu, częsta zmiana pościeli czy nieprzyjemny zapach mogą negatywnie wpływać na stan psychiczny chorego.

Przy wyborze produktu chłonnego dla dorosłych często błędnie stosuje się takie samo kryterium, jak przy wyborze pieluch dla dzieci, czyli wagę.

W przypadku wyrobów dla dorosłych kluczowe są wymiary talii i bioder. Na każdym opakowaniu produktów chłonnych znajduje się tabela z rozmiarami. Jeśli oba wymiary – obwód talii i bioder – mieszczą się w jednym z podanych w tabeli przedziałów, ten rozmiar należy wybrać. Jeżeli wymiary znajdują się w dwóch różnych przedziałach, wybieramy rozmiar na podstawie większego wymiaru. Warto pamiętać, że dobór rozmiaru zależy od rodzaju wyrobu chłonnego

Poza rozmiarem bardzo ważna jest chłonność produktu. Dopasowanie chłonności pieluch dla dorosłych czy bielizny do rzeczywistych potrzeb osoby borykającej się z nietrzymaniem moczu to duża oszczędność czasu i pieniędzy. Produkt zmieniany jest wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. W ciągu dnia, kiedy zmieniamy go częściej, można stosować ten o standardowej chłonności. Na noc lepiej sprawdzi się produkt o wyższej chłonności, ze względu na brak konieczności wymiany, a tym samym spokojny sen osoby chorej.

Skuteczna pielęgnacja

Skóra pacjentów borykających się z problemem nietrzymania moczu jest cały czas narażona na działanie czynników drażniących. Wśród przyczyn problemów skórnych można wymienić:

  • za ciasny i zbyt mały produkt, który powoduje otarcia i podrażnienia;
  • nieprawidłowe oczyszczanie skóry;
  • brak odpowiedniej ochrony skóry.

Do mycia okolic intymnych doskonale sprawdza się pianka myjąco-pielęgnująca. Nie wymaga użycia wody, wystarczy jedynie rozprowadzić ją na zabrudzonej części ciała, odczekać chwilę i usunąć nadmiar pianki. To znacznie ułatwi codzienną higienę chorego. Podobne działanie ma krem myjący 3w1, który z powodzeniem można używać do oczyszczania całego ciała pacjenta. Kolejnym, pomocnym rozwiązaniem są chusteczki pielęgnacyjne przeznaczone dla osób dorosłych. Mają dużo większy rozmiar niż standardowe chusteczki nawilżane dla dzieci, dzięki czemu zużywamy ich znacznie mniej.

Po dokładnym oczyszczeniu skóry trzeba ją dobrze zabezpieczyć. Na zdrową skórę bez podrażnień używamy kremu ochronnego z argininą o silnym działaniu nawilżającym i regenerującym. Krem zostawia na skórze przezroczysty biofilm, który ją zabezpiecza. Ma lekką konsystencję i szybko się wchłania. Gdy u pacjenta pojawią się jakieś zmiany (odparzenia, zaczerwienia), stosujemy krem ochronny z tlenkiem cynku. Tlenek cynku wysuszy i zagoi zmienione miejsce. Krem ma właściwości antybakteryjne i chroni przed powstawaniem nowych podrażnień. 

Ważne, by do pielęgnacji wybierać produkty stworzone z myślą o potrzebach skóry osób dorosłych. Produkty powinny być hipoalergiczne, zawierać wiele naturalnych, łagodzących składników, takich jak alantoina, pantenol, biokompleks lniany czy też masło shea, oraz wykazywać silne właściwości nawilżające i regenerujące.

Warto pamiętać, że nie ma uniwersalnego wyrobu chłonnego dla osób z nietrzymaniem moczu. Pieluchomajtki czy też bieliznę chłonną należy dopasować indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta. W połączeniu ze skuteczną pielęgnacją i ochroną skóry pozwoli to zapewnić choremu komfort i lepsze samopoczucie.

Data aktualizacji: 19.09.2022

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę