Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
1757

Co to jest pulsoksymetr, jak działa i w jaki sposób czytać wyniki?

Słuchaj artykułu

Pulsoksymetr to urządzenie mierzące poziom natlenowania krwi, które jest standardem w opiece nad pacjentem w szpitalach czy karetkach. Ze względu na prosty mechanizm działania oraz szybki odczyt ten sprzęt medyczny jest coraz częściej wykorzystywany również w warunkach domowych.

Co to jest pulsoksymetr, jak działa i w jaki sposób czytać wyniki?

Co to jest pulsoksymetr?  

Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne, które służy do pomiaru wysycenia krwi tlenem, czyli tak zwanej saturacji. Innym dodatkowym parametrem mierzonym przez pulsoksymetr jest częstotliwość pracy serca, czyli puls (wartość tętna PRbpm).

Przeczytaj również:
Saturacja krwi – co to jest, pomiar, norma oraz wartość krytyczna

Pulsoksymetr – jak działa i gdzie znajduje zastosowanie? 

To niepozornie wyglądające urządzenie działa na zasadzie pulsoksymetrii, która polega na emitowaniu światła o różnej długości fali: 

  • 660 nm (światło czerwone), 
  • 940 nm (światło podczerwone).

Pulsoksymetry
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Hemoglobina pochłania długości fal w różnym stopniu w zależności od tego, czy transportuje tlen (oksyhemoglobina), czy jest pozbawiona tlenu (hemoglobina zredukowana). Na podstawie różnic pochłaniania promieniowania przez hemoglobinę, wykorzystując stałą absorpcji, urządzenie oblicza stopień nasycenia hemoglobiny tlenem, który jest podawany w procentach. Pulsoksymetria wykorzystuje również obecność pulsacyjnego sygnału, który jest wytwarzany przez krew tętniczą w palcu. 

Pulsoksymetr – zastosowanie 

Pulsoksymetry są wykorzystywane głównie na oddziałach ratunkowych, oddziałach intensywnej terapii, na salach operacyjnych oraz w karetkach pogotowia m.in. do monitorowania stanu pacjenta w przypadku trudności z oddychaniem oraz podczas i po zakończeniu znieczulenia ogólnego. W szpitalach wykorzystuje się zazwyczaj większe urządzenia niż modele „kieszonkowe”, aby badać natlenowanie krwi nie tylko z palca, ale także z płatka ucha. Większe modele mają więcej funkcji.  

Pulsoksymetry stosowane są we wszystkich grupach wiekowych – od noworodków aż po osoby starsze. U małych dzieci stosuje się pulsoksymetry w postaci opaski z czujnikiem, która zakładana jest na nadgarstek lub stopę. Często umożliwiają one także ciągły pomiar temperatury ciała dziecka, nawet w nocy, co jest szczególnie istotne podczas przebiegu infekcji. 

Pulsoksymetry są także używane przez sportowców, którzy zajmują się uprawianiem sportów na wysokościach, np. wspinaczka wysokogórska, narciarstwo czy skoki spadochronowe. 

Zaopatrzenie się w domowy pulsoksymetr napalcowy zaleca się szczególnie osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego czy sercowo-naczyniowego, a także pacjentom starszym z chorobami przewlekłymi. Osoby poddawane tlenoterapii oraz narażone na bezdech senny również powinny posiadać to urządzenie do stosowania w warunkach domowych.  

Jak czytać i interpretować wyniki pomiaru? 

Wynik pomiaru pulsoksymetru może ostrzec przed hipoksemią (niedotlenieniem), czyli zbyt niską zawartością tlenu we krwi tętniczej.  

Brak dostatecznej ilości tlenu w organizmie może spowodować nieodwracalne zmiany w pracy wielu narządów, a także doprowadzić do śmierci. 

Pulsoksymetr – normy 

Za prawidłowy wynik uważa się poziom natlenienia hemoglobiny tlenem na poziomie od 95% do 99%. Na większych wysokościach nad poziomem morza te wyniki mogą być niższe, dlatego pulsoksymetry są kalibrowane w zakresie 70% do 100% z dokładnością zazwyczaj od 2% do 4%. Oznacza to, że odczyty poniżej 70% nasycenia mogą być niedokładne.

Pulsoksymetr napalcowy zakłada się na palec wskazujący lub środkowy paznokciem do góry. Podczas pomiaru należy pozostać w bezruchu. Należy pamiętać, że obecność lakieru na paznokciu lub sztuczne paznokcie mogą zakłócać prawidłowy odczyt przez pulsoksymetr. Na niedokładny wynik wpływa również ruch pacjenta podczas badania, a także zimne kończyny, na których wykonywany jest pomiar. 

Pulsoksymetr można umieścić na:

  • palcach ręki lub stopy,
  • małżowinie usznej,
  • skrzydełku nosa,
  • u noworodków na stopie lub nadgarstku.

Rodzaje pulsoksymetrów. Jaki wybrać? 

Konwencjonalne pulsoksymetry odczytują poziom natlenowania hemoglobiny dzięki dwóm długościom fali, odróżniając w ten sposób oksyhemoglobinę od zredukowanej, czyli hemoglobiny pozbawionej tlenu. Bardziej skomplikowane, nowsze urządzenia są w stanie na podstawie różnych długości fal określić także obecność methemoglobiny i karboksyhemoglobiny. Ich obecność wpływa również na ostateczny wynik saturacji. 

Ze względu na to, że badania nad dokładnością pulsoksymetrów są przeprowadzane głównie na zdrowych ochotnikach, którzy narażani są tylko na niewielkie niedotlenienie, również dokładność pulsoksymetrów potwierdzana jest w określonych zakresach saturacji (zazwyczaj od 75% w górę). W przypadku ciężkiej hipoksemii wyniki pomiarów mogą nie być już tak dokładne. 

Niestety dostępnych jest zbyt mało badań, aby porównać ze sobą konkretne modele pulsoksymetrów i określić, który jest najlepszy. Zakupiony sprzęt powinien mieć status wyrobu medycznego z certyfikatem CE. 

Pulsoksymetr napalcowy czy nadgarstkowy? 

Oprócz pulsoksymetrów napalcowych, czyli „kieszonkowych” sprzętów medycznych dostępne są również specjalne aplikacje na smartfony lub pulsoksymetry nadgarstkowe umieszczane w zegarkach, smartwatchach i opaskach sportowych. Są to systemy o odmiennym mechanizmie działania polegającym na odbiciu światła od hemoglobiny, które następnie jest wykrywane przez czujnik. 

Większość badań wykazała istotny problem w zmniejszonej dokładności tych systemów. Im mniejsze faktyczne nasycenie hemoglobiny tlenem u pacjenta, tym otrzymywano mniej dokładne wyniki nawet przy niewielkiej hipoksemii.  

W przypadku gdy odczuwamy duszność, ale nasz system mimo wszystko pokazuje prawidłowy wynik saturacji, nie wahajmy się skontaktować z lekarzem.    

Pulsoksymetr a COVID-19 

U pacjentów w przebiegu COVID-19 może dojść do tak zwanej „cichej hipoksji”, czyli stanu, w którym pacjent nie czuje, że jest niedotleniony. Wyniki pomiaru pulsoksymetrem mogą pozwolić pacjentowi na odpowiednio szybką reakcję w celu niedopuszczenia do powikłań związanych z ewentualną możliwością niedotlenienia organizmu. W niektórych krajach, także w Polsce, pacjenci bezobjawowi lub skąpoobjawowi z potwierdzonym wynikiem na obecność wirusa SARS-CoV-2 otrzymują pulsoksymetry do pomiarów domowych od państwa. 

Pulsoksymetry są powszechnie używane w szpitalach oraz karetkach przede wszystkim w celu monitorowania stanu pacjentów, aby odpowiednio wcześnie wykryć ewentualną hipoksemię. Urządzenia te są także wykorzystywane w domach, głównie przez osoby narażone na niedotlenienie, ale także w celach profilaktycznych, na przykład przez sportowców. Mimo wielu czynników, które mogą wpływać na dokładność działania tego typu urządzenia, warto posiadać je w domu. Pamiętajmy, że jeśli mimo prawidłowego wyniku saturacji czujemy się słabo lub mamy duszności, zgłośmy się do lekarza.  

Aplikacja PulsoCare a pulsoksymetr

Jednym z narzędzi do monitorowania stanu zdrowia pacjentów chorujących na COVID-19 niewymagających hospitalizacji jest aplikacja PulsoCare. Działa ona w ramach programu Domowej Opieki Medycznej. Pacjenci powyżej 55 roku życia są włączani do programu automatycznie i po uzyskaniu dodatniego wyniku testu na koronawirusa otrzymują pocztą pulsoksymetr. Osoby poniżej 55 roku życia mogą samodzielnie zgłosić się do programu, wypełniając odpowiedni formularz lub zwracając się z pytaniem do lekarza POZ. 

Pacjent przesyła do aplikacji takie dane jak saturacja czy tętno oraz inne parametry dotyczące choroby. Stałym monitoringiem tych parametrów zajmuje się powołane przez Ministerstwo Zdrowia Centrum Kontaktu. Dzięki aplikacji leczenie koronawirusa w domu jest o wiele bezpieczniejsze. Ciągły nadzór i możliwość przeprowadzenia zdalnej konsultacji pozwala lekarzowi na szybkie podjęcie decyzji w przypadku konieczności wezwania do pacjenta zespołu ratownictwa medycznego.

Przeczytaj również:
Maski typu FFP2 i FFP3 – czym się od siebie różnią?
Szczepionka na koronawirusa – co warto o niej wiedzieć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:  

  1. Jubran A., Pulse oximetry. Critical care, 2015. 
  2. Torp K.D., Modi P., Simon L.V., Pulse Oximetry. StatPearls Publishing, 2020.
  3. Luks A.M., Swenson E.R., Pulse Oximetry for Monitoring Patients with COVID-19 at Home. Potential Pitfalls and Practical Guidance. Ann Am Thorac Soc., 2020.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 15 grudnia 2020, 19:44
    Barbara

    Dziękuję Państwu za tak szerokie informacje. Dzięki nim finalnie wybrałam pulsoksymetr. Wczoraj zamówiłam, dziś doszedł i działa jak należy. Serdecznie dziękuję.

  2. 30 grudnia 2020, 19:23
    Marek

    Jakie obiawy wykazuje oximeter jak nic nie wykazuje,ani pulsu ani natlenienia nie wykazuje

    1. 4 stycznia 2021, 10:33
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Panie Marku, przyczyną mógł być nieprawidłowy pomiar. Powinien on trwać ok. minuty i należy pamiętać o tym, by dłonie nie były zimne.

    2. 10 grudnia 2021, 18:00
      Marcin

      A jaki jest pomiar niepokojący.mierze na palcu i jest norma.

    3. 30 grudnia 2021, 15:42
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Dla zdrowego dorosłego człowieka saturacja powinna wynosić 95-99%. Wartość poniżej 95% należy skonsultować z lekarzem. Saturacja niższa niż 70% uznawana jest za stan zagrażający życiu.

  3. 15 stycznia 2021, 10:35
    Iza

    Dzieñ dobry.Jak zakładam pulsykometr to czasem od razu jest wynik np.95 i np za chwile urosnie do 97 i sie zatrzyma na dłużej a czasem jak mierze to zaczyna mi sie od niskiego np 87 i za chwile zaczyna rosnąć i dochodzi np.do 97 i sie zatrzymuje.Czy to jest normalne ? Czy to juz cos znaczy zle? I hak prawidłowo odczytać wynik czy od razu po zalożeniu na palec odczytac pierwszy wynik czy chwile poczekac az tecyferki sie ustabilizują i zatrzymają?Proszę o odpowiedz

    1. 22 marca 2021, 04:22
      Lekarz

      trzeba zaczekac,conajmniej minute

  4. 22 stycznia 2021, 09:59
    Asia

    Jak zamówić darmowy pulsoksymetr?

    1. 26 stycznia 2021, 08:44
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Pani Asiu, Ministerstwo Zdrowia stworzyło projekt Domowej Opieki Medycznej, w ramach którego każda osoba z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 może otrzymać pulsoksymetr. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani na https://www.gov.pl/web/zdrowie/rozpoczynamy-system-zdalnego-monitorowania-pacjentow-z-covid-19.

    2. 30 marca 2021, 18:22
      Monika

      Ja dostałam ale muszę spowrotem odesłać by pomagał innym ,mam tak napisane.

  5. 29 stycznia 2021, 09:44
    Leszek

    Dzień Dobry,
    Jak rozumieć słowo wysycenie?

  6. 3 lutego 2021, 09:08
    Anonim

    A co z wynikami pomiaru tętna ?! ,które ma też mierzyć .

  7. 3 lutego 2021, 09:12
    Andrzej

    A co z wynikiem pomiaru tętna, które tez mierzy .Czy jest jakaś współzależność?

  8. 13 lutego 2021, 18:33
    LIDIA

    A jak saturacja wynoso 70 to co

    1. 31 marca 2021, 10:36
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Pani Lidio, w tej sytuacji należy jeszcze raz zmierzyć saturację, zwracając uwagę, by pulsoksymetr był założony prawidłowo (nie zsuwał się z palca, paznokieć nie może być pomalowany lakierem). Jeśli ponownie wyjdzie podobny wynik, należy skontaktować się z pogotowiem.

  9. 15 lutego 2021, 17:50
    X

    Co zrobić, kiedy saturacja jest za niska?

    1. 9 marca 2021, 09:21
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Gdy saturacja jest niższa niż 95% i towarzyszy temu złe samopoczucie, należy skonsultować się z lekarzem.

  10. 22 lutego 2021, 20:47
    Maja

    Pulsoksymetr rano wykazywal 99%, a teraz 78%.osoba ma pozytywny test, nie ma zadnych objawow i czuje sie dobrze. Co o tym myslec?

    1. 9 marca 2021, 12:25
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Tak niska saturacja może być powodem do niepokoju, dlatego warto skonsultować się z lekarzem.

  11. 25 lutego 2021, 17:01
    Radosław

    Wykonuję pomiar pulsoksymetrem – odczyt na poziomie 75-97. Co to oznacza? Kiedy jest krytyczny poziom? Proszę o wyjaśnienie.

    1. 9 marca 2021, 12:21
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Pierwsza wartość to saturacja, natomiast druga – puls.

      Prawidłowa wartość saturacji powinna być na poziomie min. 95%. Jeśli jest niższa i towarzyszy temu gorsze samopoczucie, warto wówczas skonsultować się z lekarzem. Wartości saturacji mniejszej niż 70% są klasyfikowane jako zagrażające życiu.

      Natomiast druga wartość dotyczy pulsu. Prawidłowe tętno (puls) mieści się w przedziale od 60 do 100 uderzeń serca na minutę. Zatem wynik 97 mieści się w normie

  12. 26 lutego 2021, 12:47
    Wanda

    Nic nie zrozumiałam z tej informacji o błędzie w wyniku wynikającym z różnicy w poziomie morza. Proszę o konkret: jeśli wynik jest na poziomie 92% to jest czy nie jest prawidłowy w związku z różnicą w poziomie morza?

    1. 9 marca 2021, 09:07
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Pulsoksymetry są kalibrowane w szerszym zakresie właśnie ze względu na różnice w wynikach na różnych wysokościach. Nie zmienia to jednak wytycznych: nadal wynik powinien być powyżej 95%. Wówczas jest on w normie, a każda wartość poniżej 95% to zagrożenie hipoksją – jeśli towarzyszy temu złe samopoczucie, w takiej sytuacji wymagany jest kontakt z lekarzem.

  13. 2 marca 2021, 11:01
    Ania

    Jak mam odczytać pulsoksymetr? Co jest ważniejsze – zapis po lewej str. pulsometru, np.98, czy po lewej, np.70. Na co zwracać uwagę?

    1. 9 marca 2021, 08:16
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Są to dwie różne wartości, czyli saturacja (98%) i puls (70). Wartość saturacji na poziomie 98% jest w porządku, ponieważ każda wartość powyżej 95% jest prawidłowa. Natomiast prawidłowe tętno (puls) mieści się w przedziale od 60 do 100 uderzeń serca na minutę, zatem 70 również jest wartością w normie.

  14. 11 marca 2021, 14:53
    jerzy

    jaka saturacja w przypadku choroby

    1. 30 marca 2021, 16:07
      JAN

      Mam wynik pozytywny 10 dni po szczepieniu pfajzerem,prubuję po raz n-ty zmierzyć natlenienie krwi i wynik nie chce się pokazać,żle się czuję ,,ciśnienie w gr.78-88/70/ – 70lat, nie wiem co robić

  15. 11 marca 2021, 19:24
    lucja

    dlaczego pulsoksymetr u mnie pokazuje wyniki a u męża nie

    1. 2 stycznia 2022, 08:34
      ano1

      Niech mąż zmyje lakier.

  16. 14 marca 2021, 13:41
    KORONOŚCIEMA

    Szumowina mówił że maseczki wystarczą ????

    1. 13 kwietnia 2021, 21:24
      Anulka z Polski

      Ależ zakłady pogrzebowe także muszą mieć obroty ! . Powodzenia

    2. 30 października 2021, 20:14
      Elżnieta

      Niewystarczą

  17. 15 marca 2021, 20:40
    Janusz

    Pulsometr z prawej strony wyświetla mi 133 a z lewej 95 co to oznacza

    1. 16 marca 2021, 08:19
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Panie Januszu, 133 oznacza puls a 95% to saturacja. Puls powinien być w granicach 60-100, wyższe wartości mogą pojawiać się np. podczas uprawiania sportu. Jeśli pomiar był wykonywany w stanie spoczynku, to puls nie jest prawidłowy i należy wówczas skontaktować się z lekarzem.

  18. 21 marca 2021, 10:38
    Anonim

    Mam problem ponieważ wczoraj użyłam pulsometru , myslalam ze się zepsuł ale za każdym razem wynik wychodził 95/200, 94/180 mój mąż jak mierzył miał normalnie 95/80 , czy to może być coś poważnego ?

    1. 24 marca 2021, 09:02
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Tak wysokie wartości tętna (180, 200) mogą świadczyć o tachykardii. Czasami wysokie wartości tętna związane są np. ze stresem, ale jeśli się powtarzają, warto skonsultować się z kardiologiem.

  19. 22 marca 2021, 08:38
    Kamil

    Nie ma czegoś takiego jak certyfikat CE. Jest to zwykłe oznaczenie towaru które oczywiście powinno spełniać pewne regulacje ale nadaje je producent a nie np. jednostka akredytowana. Znak poza dopuszczeniem do handlu na terenie EU nic nie wnosi a tym bardziej nie stanowi o jakości produktu.

  20. 25 marca 2021, 06:31
    Wioletta

    Mam pytanie w pulsometra jak prawidłowo odczytać wynik na który wskaźnik trzeba bardzo uważać na górny czy ten dolny.Ja górny mam 97 a dolny 77 i lekarz powiedział że mam się szykować do szpitala bo to są powikłania po covidzie.

    1. 26 marca 2021, 14:49
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Wszystko zależy od tego, który parametr to puls, a który to saturacja. Zazwyczaj saturacja jest podawana jako pierwsza wartość na pulsoksymetrze. Jeśli saturacja ma wartość 97, to jest w normie. Puls na poziomie 77 również mieści się w normie. Jeśli jest odwrotnie, wówczas niezbędna jest konsultacja lekarska.

  21. 4 kwietnia 2021, 09:43
    Ewa

    Moja mama właśnie dostała POZYTYWNY wynik testu. Ma 68 lat. Czytalam, że powinna dostać automatycznie pulsoksymetr. Jak długo się czeka na dostarczenie sprzętu, szczególnie, że są święta?

    1. 6 kwietnia 2021, 08:43
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Pulsoksymetry są wysyłane bardzo szybko, więc w ciągu dwóch dni powinien dotrzeć do Państwa. W razie wątpliwości proszę skorzystać z ​​​​​​Infolinii Domowej Opieki Medycznej dla Pacjentów (całodobowa): 22 735 39 40.

  22. 9 kwietnia 2021, 17:50
    Anonim

    pulsoksymetr pokazuje 92 i piszczy .

    1. 12 kwietnia 2021, 08:05
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dzień dobry, wynik poniżej 95 nie jest prawidłowy i jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem.

  23. 12 kwietnia 2021, 08:45
    Czesław Antoni.

    brak jest dokładnego opisu –np co to jest to “PI “i obok różnie 55 -66
    jak sie zachowac w przypadku tej krańcowi niskiej normy .?????????????

    1. 23 kwietnia 2021, 09:55
      Weronika Dąbrowska Poradnik Gemini
      Weronika Dąbrowska Poradnik Gemini

      PI to indeks perfuzji. Nie każdy pulsoksymetr go podaje. Oznacza efektywność przepływu krwi w stosunku do pomiaru. Im większa wartość, tym lepiej.

    2. 25 maja 2021, 15:01
      Rato

      Np PI 20% oznaczać może udar mózgu (to a’propos “im więcej tym lepiej”.

    3. 26 stycznia 2022, 13:03
      Anonim

      00Sobota GB wy gdzie

  24. 12 kwietnia 2021, 15:56
    Mm

    A ja mam 94

    1. 16 kwietnia 2021, 18:27
      Krystyna

      A ja mam 92/181

  25. 20 kwietnia 2021, 10:33
    Stefan

    A jak interpretować różnice w odczycie na pulsoksymetrze między palcami prawej a lewej dłoni a nawet między poszczególnymi palcami w obrębie jednej dłoni? Niedokładność urządzenia czy może tak być? Przykładowo na lewej dłoni wartości 91-93, na prawej 97-98.

    1. 23 kwietnia 2021, 08:10
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Najlepiej, aby zgłosił się Pan w tej kwestii do lekarza, który sprawdzi, czy różnica w odczycie na pulsoksymetrze między palcami lewej i prawej dłoni jest sytuacją w normie.

  26. 22 kwietnia 2021, 00:39
    Marcin

    Posiadam Smart watcha z funkcją mierzenia saturacji i po 30 sekundowym pomiarze wyszedł mi wynik 89 i po kilku sekundach urósł do 97, czy mam mieć obawy do niepokoju?

    1. 23 kwietnia 2021, 07:56
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      W tej sytuacji nie ma powodu do niepokoju.

  27. 30 kwietnia 2021, 13:35
    Anonim

    W pulsometrach są 2 liczby, np. ja mam w tej chwili 94/78. Wszędzie piszą tylko o tej pierwszej. Co oznacza ta druga? Poza tym nigdzie nie jest opisane, co oznacza PI i jaki jest bezpieczny procent. Mam 0,5.

    1. 11 maja 2021, 08:32
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry.
      Pulsoksymetry mierzą poziom saturacji (SpO2%) oraz puls (PRbPm). Prawidłowa wartość pulsu to przedział 60-100 uderzeń na minutę. PI jest to indeks perfuzji krwi. Oznacza zakres pochłaniania fal świetlnych przez przepływ pulsacyjny krwi. Im wyższy wskaźnik PI, tym przepływ jest lepszy.

  28. 5 maja 2021, 20:14
    Ola

    Witam. Wcześniej, gdy saturacja była prawidłowa, wskaźnik się zatrzymywał. Teraz też jest prawidłowa, np. 97, a dalej miga. Czy to coś złego?

    1. 10 maja 2021, 09:27
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry.
      Proszę o podanie marki i modelu pulsoksymetru, który jest używany do mierzenia saturacji.

  29. 21 czerwca 2021, 16:39
    Tadeusz

    odczyt 93/80 co to oznacza?

    1. 24 czerwca 2021, 06:26
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry.
      Wynik saturacji krwi jest oznaczany jednostką SpO2%, a puls jest oznaczony jako PRbpm. Należy sprawdzić, jakie wartości pokazuje pulsoksymetr. W przypadku saturacji za prawidłowy wynik uważa się poziom natlenienia hemoglobiny tlenem na poziomie od 95% do 99%. Natomiast odpowiedni puls mieści się w granicach 50-100 uderzeń na minutę.

  30. 3 września 2021, 11:34
    pertussis

    І feel tһis is one of the most significаnt information foг
    me. And i am hаppy stuԁying your article. But wanna observation on some сommon issues, The web site
    taste is ideal, the articles is truly excellent : D.
    Good activity, cheers

  31. 30 października 2021, 10:47
    Urszula

    Dla takiego laika jak ja jest bardzo pomocny, a nawet uspokajający. Nawet lekarz tak mi nie pomógł. Dziękuję.

    1. 2 listopada 2021, 17:07
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy

  32. 29 kwietnia 2022, 10:38
    Andrzej

    Warto sprawdzać saturację na obu rękach, duża różnica może być przyczyną blokowania żył przez choesterol

  33. 17 czerwca 2022, 06:48
    Jacek

    92Spo 47 pr cz to dobry wynik.

    1. 20 czerwca 2022, 12:50
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Prawidłowa wartość saturacji to 95-99%. U osób przebywających w górach, chorujących na POChP, astmę, seniorów czy palaczy wartość ta może być niższa. Generalnie jednak wynik poniżej 95% traktuje się jako zagrożenie hipoksją i należy go skonsultować z lekarzem. Druga pokazywana przez pulsoksymetr wartość to puls, czyli częstotliwość, z jaką bije serce. Normą u osób dorosłych jest wartość około 70, u seniorów około 60. Proszę się upewnić, czy aparat jest prawidłowo nałożony. Jeżeli w dalszym ciągu będzie pokazywał wyniki na tym samym poziomie, proszę skonsultować się z lekarzem.

  34. 5 grudnia 2022, 22:34
    Bogumila

    Mam zawsze po mierzeniu pulsoksymetrem 97/56 czy to jest dobry wynik mam 67 lat

    1. 7 grudnia 2022, 08:35
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry. Zakładam, że pierwsza wartość wskazuje na saturację krwi. Za prawidłowe wyniki saturacji uznaje się te mieszczące się w przedziale 100-95%. Pani wynik saturacji znajduje się w normie. Druga wartość określa tętno. Dla dorosłych osób za normę uznaje się wyniki w zakresie 60-100. Pani wynik jest nieznacznie poniżej tej normy. Warto skonsultować te wartości z lekarzem pierwszego kontaktu.

  35. 22 lutego 2023, 00:19
    Agnieszka

    Córka jest tydzień po ablacji.Pulsometr w spoczynku w nocy pokazuje 98,’/’i puls 40.

  36. 24 kwietnia 2023, 17:46
    Leszek

    Jestem bardzo zadowolony z zakupu oraz dobrego wytłumaczenie jak działa i jakie są wyniki

    1. 25 kwietnia 2023, 08:17
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że mogliśmy pomóc 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę