Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
9

Złocień maruna – fitoterapia w leczeniu migreny

Słuchaj artykułu

Migrenenowe bóle głowy należą do wyjątkowo przykrych schorzeń dotykających około 30% populacji, częściej kobiet niż mężczyzn. Migrena rozpoczyna się zwykle w dzieciństwie lub wczesnej młodości, a ilość napadów migrenowych maleje wraz z wiekiem. Charakteryzuje się ona pulsującym bólem głowy, któremu często towarzyszą nudności i wymioty, a niekiedy zaburzenia widzenia. Ciekawym fitoterapeutykiem w leczeniu migreny jest ziele złocienia maruny. Jakie właściwości skrywa ta roślina? 

Złocień maruna – fitoterapia w leczeniu migreny

Złocień maruna (Tanacetum parthenium L.), znany również jako wrotycz maruna, jest byliną należącą do rodziny astrowatych, pochodzącą z rejonów Europy Południowej i Azji Mniejszej. Często spotykany w preparatach pod angielską nazwą feverfew. Ziele złocienia maruny posiada długą historię stosowania w medycynie tradycyjnej i ludowej, zwłaszcza wśród ówczesnych greckich zielarzy. W medycynie ludowej roślina stosowana była w leczeniu gorączki, migrenowych bólów głowy, reumatoidalnego zapalenia stawów, bólów brzucha, a także zębów oraz pomocniczo w przypadku ukąszeń owadów.  

Surowcem farmaceutycznym jest ziele złocienia maruny, czyli nadziemne pędy zebrane w okresie kwitnienia.  

Do związków aktywnych zawartych w zielu złocienia maruny można zaliczyć: 

  • laktony seskwiterpenowe – a wśród nich najważniejszy partenolid, artemoryna, kanina, artekanina, rejnozyna; 
  • olejek eteryczny (kamfora, linalol, p-cymen); 
  • flawonoidy (apigenina, luteolina, antocyjany);
  • poliacetyleny, kumaryny.

Preparaty zawierające złocień marunę
Zakupy z doradcą Gemini

Roślina posiada udokumentowane działanie w przypadku fitoterapii migrenowych bólów głowy. Ziele złocienia maruny, jak i sok ze świeżego ziela, dzięki zawartości partenolidu, przyczyniają się do hamowania agregacji płytek krwi i uwalniania serotoniny. Działanie to jest korzystne przy zapobieganiu bólom migrenowym, podczas których obserwuje się wzrost serotoniny we krwi, jak i samorzutną agregację płytek krwi. Efektem działania ziela złocienia maruny jest zmniejszenie nasilenia lub całkowite zniesienie dolegliwości bólowych w przypadku migreny, a także uniknięcie nudności i wymiotów towarzyszących migrenowym bólom głowy. Dowiedziono, że stosowanie ziela złocienia maruny zmniejsza częstotliwość ataków migreny, jak i powoduje złagodzenie dolegliwości bólowych w trakcie ich przebiegu.  

Dawkowanie surowca według Światowej Organizacji Zdrowia w celu zapobiegania migrenom: doustnie dobowo stosuje się wyciąg zawierający 0,2-0,6 mg partenolidu. Jeśli chcemy zdecydować się na suplementację surowca w postaci sproszkowanego ziela w kapsułkach, wśród dostępnych preparatów warto wybierać te standaryzowane na obecność partenolidu. Według niektórych źródeł możliwe jest zastosowania świeżych liści z posiłkiem lub bezpośrednio po nim w ilości 1-3 liści raz lub dwa razy na dobę. Migrenicy rozważyć mogą wówczas obecność tej rośliny w przydomowym ogródku. Surowiec bywa również stosowany w postaci nalewek, świeżego soku czy naparu.  

Stosowanie ziela złocienia maruny nie jest zalecane kobietom w ciąży, jak i karmiącym piersią.   

Podsumowując, ziele złocienia maruny było stosowane od pokoleń w medynie ludowej, jak i tradycyjnej. Surowiec wydaje się skutecznym fitoterapeutykiem w przypadku zapobiegania, jak i zmniejszenia nasilenia objawów migrenowych bólów głowy, co przypisuje się związkowi o nazwie partenolid. Można stosować go w postaci kapsułek, nalewek, naparu, świeżego soku, a także dodawać w formie świeżych liści do posiłku. Surowiec może być alternatywą dla leków syntetycznych i z powodzeniem można uprawiać go w przydomowym ogródku.

Przeczytaj również:
Migrena a ból głowy – jak rozpoznać różnicę?
Jak leczyć migrenę?
Ból głowy – jak się go pozbyć?
Sprawdzone sposoby na ból głowy w ciąży


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Matławska I., Farmakognozja, UM Poznań, Poznań 2008. 
  2. Lamer Zarawska E., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, 2010. 
  3. Pareek A, Suthar M, Rathore GS, Bansal V., Feverfew (Tanacetum parthenium L.): A systematic review., Pharmacogn Rev. 2011 Jan;5(9):103-10. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę