Czym różni się gaza jałowa od niejałowej?
Wyróżniamy dwa rodzaje gazy: jałową i niejałową. Gazę jałową stosuje się m.in. w przypadku opatrywania ran lub skaleczeń, a także do tamowania krwawień. Jej cechą charakterystyczną jest sterylność. Gazę niejałową używa się, gdy nie zależy nam na jej sterylności, np. do celów higienicznych.
Gaza i kompresy – rodzaje i zastosowanie
Gaza opatrunkowa to wyrób medyczny produkowany z włókien bawełnianych bielonych przy użyciu nadtlenków (bez użycia chloru). Charakteryzuje się dużą zdolnością pochłaniania wilgoci i płynów. W zależności od gęstości splotu może być 13- lub 17-nitkowa. Wyróżniamy dwa rodzaje gazy: jałową i niejałową. Mają one różne zastosowania:
- Gaza jałowa jest wykorzystywana do opatrywania ran, skaleczeń, oparzeń i tamowania krwawień. Używa się ją zawsze, gdy istnieje ryzyko wniknięcia drobnoustrojów.
- Gazę niejałową możemy zastosować w sytuacjach, w których nie jest wymagana jej sterylność, np. do celów higienicznych, gospodarczych lub spożywczych.
Kompresy to nic innego jak odpowiednio przycięte kawałki gazy, zazwyczaj w kształcie kwadratu. Są wygodne przy opatrywaniu niewielkich ran.
Dostępne wielkości gaz i kompresów:
- gaza (jałowa i niejałowa): ¼ m2, ½ m2, 1 m2,
- kompresy (jałowe i niejałowe): 5×5 cm, 7×7 cm, 7,5×7,5 cm, 9×9 cm, 10×10 cm.
Gaza – jak wygląda proces sterylizacji?
Najczęstsza metoda sterylizacji gazy bawełnianej to wyjaławianie gorącą parą wodną w nadciśnieniu. Jest to metoda bezpieczna dla ludzi i środowiska ze względu na brak stosowania środków chemicznych. Ponadto koszty jej przeprowadzenia nie są wysokie, a cały proces nie zajmuje wiele czasu. Sterylizację wykonuje się w tzw. autoklawach w podwyższonej temperaturze i ciśnieniu. Najpopularniejsze parametry towarzyszące tej procedurze to:
- 1 atm, 121°C w czasie 15 minut,
- 2 atm, 134°C w czasie 3 lub 5 minut.
Sam proces sterylizacji składa się z następujących etapów:
- nagrzewanie – potrzebne do przeniknięcia ciepła w głąb materiału,
- wyrównywanie temperatury – oddawanie ciepła materiałowi do chwili wyrównania temperatur,
- wyjaławianie – właściwa sterylizacja,
- schładzanie autoklawu – do momentu wyrównania ciśnienia wewnątrz autoklawu z ciśnieniem atmosferycznym.
Metoda ta może być stosowana do sterylizacji:
- bielizny,
- materiałów opatrunkowych,
- narzędzi (np. chirurgicznych),
- materiałów gumowych (np. rękawic),
- wody,
- roztworów substancji termostabilnych.
Jak widzimy, gaza i kompresy znalazły wiele zastosowań m.in. przy opatrywaniu ran. Warto zaopatrzyć domową oraz samochodową apteczkę w materiały opatrunkowe, aby w razie potrzeby mieć je pod ręką.
Źródło:
http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/sterylizacja.
Czy gazą jałową można zastosować przy żywności naprzykład do przecedzenia soku
Dzień dobry. Tak, można używać gazę jałową.