Czy mało zróżnicowana dieta może doprowadzić do głuchoty i ślepoty?
Okazuje się, że prawidłowa waga ciała czy brak używek nie są gwarantem dobrego zdrowia. Mało zróżnicowana dieta, uboga w witaminy i minerały, może być przyczyną poważnych chorób. Dlatego też warto zawczasu zwracać uwagę na to, co jemy i jaką wartość odżywczą mają spożywane produkty.
Wiele chorób, które niegdyś występowały z powodu biedy i zanieczyszczeń, dziś zostało zapomnianych przez społeczeństwo lub są dla niego przestrogą. Stąd też niezwykłym zaskoczeniem okazał się przypadek nastolatka z Wysp Brytyjskich, który przez niedobory żywieniowe stracił wzrok i słuch.
Historia rozpoczęła się, gdy opisywany pacjent zgłosił się do lekarza z powodu ogólnego zmęczenia. Zdiagnozowano u niego wówczas niedokrwistość megaloblastyczną, będącą najczęściej wynikiem niedoboru witaminy B12. Rok później nastolatek zgłosił się ponownie do lekarza, tym razem z powodu utraty słuchu. W ciągu następnych lat zaczął stopniowo tracić wzrok, przez co podejrzewano zespół genetyczny, manifestujący się podobnymi objawami.
Prawidłowa diagnoza była utrudniona, ponieważ waga pacjenta była prawidłowa w stosunku do wzrostu, co pozornie wykluczało niedożywienie. Nie pił też alkoholu, nie zażywał narkotyków oraz nie palił papierosów.
Pacjent w końcu przyznał się, że od lat jego dieta składa się wyłącznie z chipsów, frytek, białego chleba, szynki i kiełbasy. Szczegółowe badania wykazały liczne niedobory żywieniowe, w tym: niedobór selenu, miedzi oraz witaminy D. Poza leczeniem głuchoty i utraty wzroku pacjent został skierowany pod opiekę lekarza psychiatry.
Powyższy przykład pokazuje nam, jak ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta bogata w różnorodne składniki odżywcze. Świadome odżywianie połączone z aktywnością fizyczną pomoże nam zadbać o zdrowie.
Źródło:
Harrison R., Warburton V., Lux A., et al. Blindness Caused by a Junk Food Diet, Ann Intern Med. 2019.