Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
3

Profilaktyka logopedyczna – jak zapobiegać zaburzeniom mowy u dzieci?

Słuchaj artykułu

O profilaktyce mówi się dzisiaj w kontekście zapobiegania występowaniu chorób, dbania o swoje zdrowe i długie życie. „Lepiej zapobiegać niż leczyć” to częste hasło wielu spotów reklamowych, ale nie tylko. Hasło „Profilaktyka” dotyka również dziedziny logopedii i zawiera w sobie więcej, niż możemy przypuszczać. Czym jest więc profilaktyka logopedyczna i jakie są jej aspekty?

Profilaktyka logopedyczna – jak zapobiegać zaburzeniom mowy u dzieci?

Znaczenie profilaktyki logopedycznej 

Według słownika logopedycznego profilaktyką logopedyczną określa się „kształtowanie prawidłowej mowy u dzieci od najwcześniejszego okresu ich życia, dbanie o właściwą stymulację w początkach rozwoju mowy tak, by nie dopuścić do jakichkolwiek zaburzeń w jej rozwoju”. Inaczej mówiąc, profilaktyka to działania prewencyjne, dzięki którym można bardzo szybko zauważyć nieprawidłowości w rozwoju mowy dziecka i komunikacji, co daje szansę na szybkie wdrożenie leczenia i terapii logopedycznej.  


Wsparcie zdrowia dziecka
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Warto zaznaczyć, że profilaktyką logopedyczną nie zajmuje się tylko logopeda. Jako że jest to bardzo obszerna dziedzina, niezwykle dużą rolę odgrywają w niej lekarze, ortodonci, stomatolodzy, foniatrzy, neurolodzy, laryngolodzy, a także fizjoterapeuci i terapeuci SI (integracji sensorycznej), którzy ściśle ze sobą współpracują (a przynajmniej powinni), wspólnie sprawując opiekę nad małym pacjentem, szczególnie gdy znajduje się on w grupie ryzyka (np. jest wcześniakiem).  

Dzięki zastosowaniu profilaktyki logopedycznej dobry logopeda jest w stanie szybko wykryć zaburzenia mowy i komunikacji. Dlatego też zarówno w żłobkach, przedszkolach, jak i zerówkach przeprowadza się tzw. badania przesiewowe.  

Działania podejmowane w ramach profilaktyki logopedycznej 

Wyróżnia się III poziomy profilaktyki logopedycznej: 

  • I poziom (profilaktyka pierwszorzędowa) obejmuje działania, których celem jest promowanie prawidłowego rozwoju mowy wraz z komunikacją. Działania te kierowane są do wszystkich, zarówno najmłodszych dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym, jak i dzieci w wieku szkolnym, młodzieży i osób dorosłych. Chcąc dotrzeć do jak największej grupy odbiorców, organizowane są warsztaty, porady czy wykłady dla rodziców i opiekunów, na których dorośli mają okazję poznać kalendarz rozwoju mowy dziecka, zaburzenia mowy i jej wady, a także przyczyny zaburzeń mowy i komunikacji. 
  • II poziom (profilaktyka wtórna) obejmuje szereg badań przesiewowych, które wykażą zaburzenia lub zakłócenia w rozwoju mowy u dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Jeśli w badaniu przesiewowym wyjdą nieprawidłowości, wówczas dziecko jest kierowane na pełne badanie logopedyczne. 
  • III poziom (profilaktyka trzeciorzędowa), czyli rozpoczęcie terapii logopedycznej, w każdym przypadku, w którym rozpoznano nieprawidłowości, czyli podjęcie kroków mających na celu zminimalizowanie skutków wad wymowy, które są już u dziecka obecne. 

Kiedy rodzic powinien się niepokoić? 

Istnieje wiele sygnałów w zachowaniu dziecka, które powinny zwrócić szczególną uwagę rodzica. Oto kilka z nich: 

  • dziecko nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, 
  • w pierwszym roku życia dziecka rodzic nie obserwuje głużenia i gaworzenia (które tym bardziej jest martwiące, bowiem gaworzenie jest świadome, a jego brak może świadczyć o zaburzeniach związanych ze słuchem), 
  • brak pojawiania się pierwszych prostych słów, takich jak baba, mama, pod koniec 1. roku życia, 
  • kiedy dwulatek ma bardzo ubogi słownik czynny, 
  • gdy starsze dziecko powinno już mówić trudniejsze głoski, a wciąż zastępuje je łatwiejszymi, np. zamiast sz, rz, cz, dz pojawia się stale s, z, c, dz, 
  • kiedy dziecko jest stale przeziębione, ma otwartą buzię, przez którą oddycha. 

Profilaktyka logopedyczna – wskazówki dla rodziców 

Każdy rodzic może sam dbać o profilaktykę logopedyczną swojego maluszka, przestrzegając kilku ważnych zasad. 

  • Nie mów do dziecka pieszczotliwie. 
  • Warto karmić dziecko piersią, ponieważ podczas ssania piersi narządy artykulacyjne dziecka wykonują ruchy obecne podczas mówienia. 
  • Jeśli karmisz dziecko z butelki, wybierz odpowiednie do tego smoczki (o profilu najbardziej zbliżonym do brodawki matki). 
  • Wzbogacaj dietę swojego dziecka w pokarmy o różnej konsystencji. 
  • Regularnie odwiedzaj z dzieckiem stomatologa i w razie potrzeby ortodontę. 
  • Zwróć uwagę, czy dziecko oddycha przez nos. 
  • Zwróć uwagę, czy dziecko chrapie w nocy. 
  • Jeśli zauważysz, że rozwój Twojego dziecka odbiega od rozwoju jego rówieśników, warto skontaktować się z logopedą, który sprawdzi rozwój mowy Twojej pociechy, da wskazówki do dalszej pracy lub zadecyduje o konieczności rozpoczęcia terapii logopedycznej. 
  • Jeśli Twoje dziecko ma wadę wymowy, musisz być świadomy, że samo z niej nie wyrośnie!  
  • Jeśli dysponujesz czasem i środkami, zapisz dziecko na zajęcia dodatkowe z zakresu np. logorytmiki, rytmiki czy muzyki. 
  • Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nawet jeśli odbiega ono nieco od rówieśników, nie musi to oznaczać, że dzieje się coś złego! 

Profilaktyka logopedyczna umożliwia szybkie działanie i zapobieganie ewentualnym skutkom zaburzeń mowy, a także zaburzeniom towarzyszącym. Warto trzymać pieczę nad rozwojem swojego maluszka, bo jak już wcześniej wspomniano „lepiej zapobiegać niż leczyć”. 

Źródła: 

  • Profilaktyka logopedyczna w praktyce edukacyjnej, pod red. K. Węsierskiej, N. Moćko, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2013. 
  • E. M. Skorek, Profilaktyka logopedyczna w literaturze polskiej na przełomie XX i XXI wieku, [w:] Wielowymiarowość przestrzeni profilaktyki logopedycznej, Uniwersytet Zielonogórski 2017. 
  • E. M. Skorek, Z logopedią na ty. Podręczny słownik logopedyczny, Impuls, Kraków 2005.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę