Soda na popękane pięty – jak i czemu warto stosować?
Skóra na stopach wymaga specjalnej pielęgnacji, gdyż jest grubsza i dużo bardziej narażona na rogowacenie oraz pękanie, które może skutkować pojawianiem się bolesnych ran, a nawet zakażeń bakteryjnych. Co zrobić, aby do tego nie dopuścić? Poznaj domowe sposoby na popękane pięty z zastosowaniem sody.
Soda na popękane pięty – jak to działa?
Problem twardego, zrogowaciałego naskórka na skórze stóp jest bardzo powszechny. Nasila się szczególnie po zimie, gdy nosimy niezbyt przewiewne obuwie, a także, gdy dużo chodzimy czy używamy tarki do stóp, aby szybko pozbyć się problemu. Zbyt intensywne ścieranie zrogowaciałego naskórka ze stóp tylko początkowo daje efekt gładkiej i miękkiej skóry. Niestety bardzo szybko przekonamy się, że skóra w tych miejscach będzie na nowo twardnieć i grubieć. Dobre efekty osiągniemy, stosując mniej drastyczne metody, ale regularnie.
Nadmierna suchość skóry może występować także przy schorzeniach endokrynologicznych czy w rozwoju cukrzycy, gdzie mogą pojawiać się ranki i owrzodzenia, które należy skonsultować z lekarzem.
Jednak główną przyczyną nadmiernej szorstkości i pękania pięt jest przesuszenie, brak elastyczności oraz niedostateczne natłuszczenie i odżywienie skóry pięt na co dzień.
Soda oczyszczona na twarde pięty – jak stosować?
Soda ze względu na swój zasadowy charakter zmiękcza twardy naskórek i wspomaga usuwanie zrogowaceń oraz martwych komórek, działa też oczyszczająco i lekko rozjaśniająco. Stosując sodę oczyszczoną, efekty zauważysz niemal natychmiast, a regularne zabiegi co kilka dni lub raz w tygodniu pozwolą utrzymać zadbane i gładkie stopy. Jest kilka sposobów stosowania sody, które działają profilaktycznie, ale także pomagają, gdy pęknięcia się już pojawiły.
Możemy wykonać peeling z sody, który wcieramy w stopy i pozostawiamy na chwilę, aby zadziałał zmiękczająco. Dwie łyżki sody należy zmieszać z jedną łyżką wody, tak aby uzyskać konsystencję gęstej pasty. Uzyskaną papkę wcieramy w stopy, pozostawiamy na kilka minut i zmywamy. Zmiękczony w ten sposób naskórek warto delikatnie zetrzeć pumeksem lub tarką. Następnie należy osuszyć stopy i nałożyć krem natłuszczający.
Przed wykonaniem peelingu można wymoczyć stopy w ciepłej wodzie przez około 5 minut, co poprawi działanie sody.
W czym moczyć popękane pięty?
Moczenie w wodzie z dodatkiem sody
Inny sposób pozbycia się zrogowaciałego naskórka to moczenie stóp w niewielkiej ilości ciepłej wody z dodatkiem 2 łyżek sody oczyszczonej. Taka „kąpiel” powinna trwać 5-10 minut.
Po osuszeniu stóp najlepiej zastosować krem z mocznikiem, aby dodatkowo zmiękczyć i uelastycznić naskórek.
Aby połączyć przyjemne z pożytecznym, do wody można też dodać kilka kropel olejku herbacianego lub lawendowego, co pozwoli nam się odprężyć.
Moczenie w mleku z dodatkiem sody
Zamiast wody można także użyć mleka. Około 0,5 l mleka należy podgrzać, a następnie rozpuścić w nim 2 łyżeczki sody. W takim roztworze powinno się moczyć stopy przez około 5-10 minut. Mleko zawiera tłuszcze i białka, które odżywiają naskórek, lekko wygładzają i pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Po osuszeniu skóry warto nałożyć krem natłuszczający lub nawilżający i założyć skarpetki, aby lepiej zadziałał.
Jeśli borykamy się z nadmiernym rogowaceniem naskórka na piętach, pamiętajmy o regularnym wykonywaniu zabiegów, by nie dopuścić do postępowania naszego problemu. Warto także nosić dobrze dopasowane i przewiewne obuwie – wówczas stopy będą w lepszej kondycji. Co ważne, nie wolno stosować sody, jeśli na stopach występują rany lub owrzodzenia, gdyż jej działanie będzie zbyt intensywne i może podrażnić skórę.
Dobre i działa a Soda tania na to kremik z witaminką A i na to coś z mocznikiem . Powodzenia.
Super. Będé tak robić. Pozdrawiam
Bardzo dobrze jest wymoczyć stopy w wodzie z octem. Doskonale zmiękcza paznokcie i łatwo się je obcina, usuwa opuchliznę, ponadto zapobiega grzybicy. Ja stosuję tę kąpiel przemiennie:raz z octem, raz z sodą.