Naturalne podkłady do twarzy – jak je zrobić?
W ostatnich latach rośnie zainteresowanie kosmetykami naturalnymi, w tym takimi, które można wykonać samodzielnie w domu. Ze składników z naszej kuchni i łazienki możemy wyprodukować nawet własny podkład do twarzy. Wiele korzyści przyniesie on zwłaszcza skórze skłonnej do alergii, która wymaga specjalnej pielęgnacji.
Główne składniki naturalnych podkładów
Tłuszcze stałe i masła
Do pielęgnacji skóry najlepsze są nierafinowane oleje tłoczone na zimno, zachowują bowiem najwięcej witamin i innych korzystnych właściwości. Do najczęściej stosowanych tłuszczy zalicza się oleje: kokosowy, sezamowy, słonecznikowy, migdałowy, rycynowy, arganowy, konopny, a także masło shea czy wosk pszczeli. Związki te mogą być bazą kosmetyków, a także jednym z wielu składników. Ze względu na swoją konsystencję, tłuszcze wykazują właściwości nawilżające, odżywcze i wspomagające leczenie stanów zapalnych.
Tlenek cynku
Wykazuje właściwości ściągające, przeciwzapalne, osuszające. Dodatkowo spełnia rolę naturalnego filtra przeciwsłonecznego poprzez odbijanie promieni UV. W kosmetykach wykazuje również właściwości kryjące, nie przenikając przy tym przez skórę. Jest uznawany za bezpieczny i nietoksyczny.
Puder bambusowy
Naturalny składnik pozyskiwany z bambusa. Jest delikatny dla skóry, nie zatyka porów. Nałożony na skórę nie pozostawia śladów (pozostaje transparentny). Ponadto wchłania nadmiar sebum i wykazuje działanie antybakteryjne i kryjące. Może być aplikowany na skórę trądzikową i tłustą.
Składniki koloryzujące
Niesłodzone kakao, cynamon, kurkuma to naturalne substancje, które nadadzą kolor podkładowi. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością, aby nie zepsuć efektu. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku cynamonu, który może podrażnić i uczulić. Ważne, aby po każdorazowym dodaniu składnika koloryzującego wymieszać całość i sprawdzić intensywność koloru.
Korzyści ze stosowania domowego podkładu
Przede wszystkim w domowym kosmetyku nie znajdziemy parabenów, konserwantów, substancji zapachowych i innych tego typu składników, które dodawane są do konwencjonalnych podkładów. Dodatki te niestety mogą powodować różnego rodzaju podrażnienia skóry, wysypkę, reakcje alergiczne, czego uniknąć możemy poprzez użycie naturalnych substancji, takich jak masło shea, oleje, kakao, które dodatkowo nawilżą skórę i złagodzą stany zapalne.
Domowe podkłady – sposób wykonania
Mając w domu odpowiednią bazę produktów, możesz wykonać samodzielnie podkład w formie płynnej lub sypkiej.
Płynny podkład
Składniki:
- 1 łyżeczka masła shea,
- 0,5 łyżeczki wosku pszczelego,
- 2 łyżeczki oleju jojoba lub innego,
- 1 łyżka żelu aloesowego i wody różanej,
- kilka łyżeczek tlenku cynku,
- 0,5 łyżeczki różowej glinki,
- odrobina niesłodzonego kakao,
- odrobina kurkumy,
- odrobina cynamonu.
Masło shea, wosk i wybrany olej rozpuść w kąpieli wodnej, następnie dodaj aloes i wodę różaną, stale mieszając. Po uzyskaniu gładkiej konsystencji zdejmij roztwór z kąpieli wodnej. Dodaj kolory według własnych proporcji, zaczynając od tlenku cynku i glinki, aż do uzyskania pożądanego poziomu krycia. W dalszym etapie stopniowo dodawaj kakao i kurkumę. Gotowy podkład przechowuj w pudełeczku lub słoiczku.
Wskazówka: Proszek kakaowy przyciemnia odcień, nie dodając ciepłych tonów. W celu dodania ciepłego odcienia można użyć również trochę cynamonu.
Płynny podkład z użyciem kremu nawilżającego
Składniki:
- ulubiony krem nawilżający,
- kilka łyżek tlenku cynku,
- odrobina odpowiedniego barwnika: kakao, kurkuma, cynamon.
Do kremu dodaj tlenek cynku aż do uzyskania pożądanego krycia. W następnym kroku dodaj barwnik.
Podkład sypki
Składniki:
- puder bambusowy,
- tlenek cynku,
- opcjonalnie: kakao / cynamon / kurkuma / różowa glinka.
Puder bambusowy i tlenek cynku wymieszaj w stosunku 4:1, dzięki czemu uzyskasz puder transparentny. Jeśli chcesz nadać mu odpowiednią barwę wystarczy, że dodasz odpowiedni barwnik (wymieniony powyżej).
Produkowanie własnych kosmetyków, poza satysfakcją, przyniesie Ci szereg korzyści – będziesz znać w 100% skład kosmetyku, a przede wszystkim wszystkie składniki będą naturalne i dobrane pod Ciebie. Stosowaniem własnego kosmetyku zmniejszysz również możliwość wystąpienia reakcji alergicznych.
Przeczytaj również:
Palce, pędzel, a może gąbeczka – czym nakładać podkład?
Źródła:
- Opracowanie zbiorowe, Kosmetyki naturalne DIY, Wydawnictwo Kobiece, 2019.
- Wiktoria Mucha, Kosmetyki naturalne dla Ciebie, Wydawnictwo Zwierciadło, 2020.
- Angelika Gumkowska, Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016.