Nowy lek zawierający cyklopentolat – co warto wiedzieć?
Już niebawem do aptek w Polsce trafi długo wyczekiwany lek do stosowania w okulistyce. Krople do oczu zawierające chlorowodorek cyklopentolatu jak dotąd nie były dostępne na polskim rynku. Liczne apele specjalistów sprawiły jednak, że jedna z firm farmaceutycznych zdecydowała się na rejestrację kropli do oczu z tą substancją aktywną w Polsce i wprowadzenie ich do obrotu.
Krople do oczu z cyklopentolatem – co warto wiedzieć?
Producentem kropli do oczu zawierających cyklopentolat jest firma Verco, która przygotowania do rejestracji tego leku rozpoczęła już kilka lat temu. Decyzja ta została podjęta przez firmę w związku z licznymi apelami i prośbami płynącymi ze strony lekarzy i specjalistów z dziedziny okulistyki.
W październiku 2021 roku Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał kilkadziesiąt pozwoleń na dopuszczenie do obrotu w Polsce produktów leczniczych, w tym na lek zawierający cyklopentolat, co spotkało się z entuzjazmem ze strony środowiska okulistycznego, szczególnie okulistów dziecięcych.
Jak działają krople do oczu z cyklopentolatem?
Jest to lek przeciwcholinergiczny. Substancją czynnie działającą jest chlorowodorek cyklopentolatu.
Cyklopentolat podany bezpośrednio do worka spojówkowego powoduje rozszerzenie źrenic, uniemożliwia akomodację oka, a także zwiększa ciśnienie śródgałkowe.
Maksymalne efekty działania leku uzyskuje się po 30-60 minutach od podania, a objawy ustępują po ok. 24 godzinach.
Ze względu na swoje działanie cyklopentolat znalazł zastosowanie w leczeniu zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego oraz w diagnostyce dna oka, a także w badaniach refrakcji u dorosłych poniżej 65. roku życia i u dzieci powyżej 3. miesiąca życia.
Cyklopentolat – przeciwwskazania i środki ostrożności
Stosowanie leku jest przeciwwskazane u osób chorujących na jaskrę.
W związku z tym, że lek ten wywołuje zaburzenia widzenia, po jego zastosowaniu nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.
Dlaczego dopuszczenie do obrotu chlorowodorku cyklopentolatu jest takie ważne dla okulistyki dziecięcej?
Wiele badań, takich jak ocena soczewki i dna oka czy badanie wady refrakcji wykonuje się po podaniu kropli do oczu do worka spojówkowego. Ze względu na to, że do tej pory cyklopentolat nie był dostępny, zwykle stosowano 1% roztwór tropikamidu. Krople te podaje się 3-krotnie i odczekuje około 30 minut, a następnie przeprowadza badanie.
Po zakropleniu oka tropikamidem pojawia się nieprzyjemne swędzenie i pieczenie.
W przypadku ich zastosowania podczas badania u dzieci możemy spotkać się z niepożądaną reakcją u malucha.
Badanie przy użyciu cyklopentolatu przebiega inaczej. W przeciwieństwie do tropikamidu lek ten wystarczy podać tylko raz i odczekać ok. 30 minut. Dodatkowo substancja ta nie wywołuje nieprzyjemnych objawów. Jego zastosowanie jest zatem o wiele łatwiejsze i pozwala w znacznym stopniu ograniczyć dyskomfort, który może pojawić się u dziecka w związku z wizytą u okulisty. Lek ten już niebawem trafi do aptek, jednak będzie dostępny tylko na receptę.
Przeczytaj również:
Krople do oczu zastępujące okulary?
Źródła:
- Charakterystyka produktu leczniczego – https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl.
- www.mgr.farm.pl.
Uważam że ten artykuł nie jest obiektywny bo zachwala kroplę nie mówiąc o skutkach ubocznych!!
Ja z córką właśnie jesteśmy w szpitalu przez podanie tych kropli dziecku do oczy przez okulistkę dziecko dostało po nich alergia i zaczęło mieć problemy z połykanie śliny i wystąpiło u niej drętwienie szyji i senność i wylądowaliśmy w szpitalu minęło już 24h po podaniu leku a córką ma cały czas wielkie źrenice dlatego ja nie polecam tych kropli nikomu!!!!
Każdy lek może wywołać reakcję alergiczną u osób wrażliwych na daną substancję.