Zespół MELAS – jak się go diagnozuje?
Choroby mitochondrialne są ściśle związane z genetyką i występującymi mutacjami w obrębie genomu mitochondrialnego (mtDNA) lub jądrowego (nDNA). Jedną z chorób mitochondrialnych jest zespół MELAS.
Mitochondria – czym są?
Mitochondria są organellami komórkowymi odpowiadającymi za dostarczanie komórkom energii. Dzieje się to w wyniku procesów rozpadu pirogronianu, syntezy ATP, cyklu kwasu cytrynowego i łańcucha oddechowego. Mitochondria są generatorami aż 95% energii wewnątrzkomórkowej. Ilość wytwarzanej energii komórkowej przez mitochondria w ciągu dnia jest równa masie naszego ciała. Do wytworzenia energii mitochondria wykorzystują tlen, węglowodany i tłuszcze. W wyniku mutacji genetycznej mitochondria nie są w stanie dostarczać wystarczającej ilości energii do komórek.
Niedobory energetyczne w tkankach i komórkach doprowadzają do upośledzenia ich funkcji, co jest najbardziej widoczne w tkankach o dużym zapotrzebowaniu na energię, czyli mięśniach i mózgu.
Zespół MELAS – czym jest?
Zespół MELAS, znany też pod nazwą miopatii mitochondrialnej, kwasicy mleczanowej czy encefalopatii, zaliczany jest do najczęściej występujących zaburzeń mitochondrialnych (60:100000 przypadków). Jest dziedziczony w linii matczynej, co oznacza, że przekazuje go matka. Dzieje się tak, ponieważ niemal wszystkie mitochondria powstają z oocytów, z których powstają żeńskie komórki jajowe. Choroba jest przekazywana dzieciom obojga płci, w równym stosunku 1:1. Zespół MELAS jako pierwszy został opisany przez Stevena Pavlakisa w 1984 roku. W większości przypadków może rozwijać się już w dzieciństwie, jednak zdarzają się przypadki, że pierwsze objawy występują dopiero w dorosłości. Pojawienie się objawów zależne jest w dużej mierze od procenta mtDNA zawierającego wariant patogenny, a także od tego, w jakich narządach znajdują się mitochondria z niewłaściwym mtDNA.
Zespół MELAS – objawy
Zespół MELAS może prezentować szeroki zakres objawów – zróżnicowanych w zależności od pacjenta. Zatem każda osoba z zespołem MELAS będzie przedstawiać inne warianty objawów. Do klinicznych objawów zazwyczaj należą:
- epizody o udaropodobnym przebiegu, które pojawiają się jeszcze przed 40. rokiem życia. Najczęściej incydenty te zlokalizowane są w okolicach jąder podstawy (zwłaszcza w obrębie gałki bladej), w istocie białej półkul mózgowych, a także w zróżnicowanych częściach całego mózgowia;
- napady padaczkowe;
- narastające otępienie;
- encefalopatie – przewlekłe bądź trwałe uszkodzenia struktury mózgu w wyniku czynników różnego pochodzenia;
- podwyższone stężenie kwasu mlekowego w płynie mózgowo-rdzeniowym;
- kwasica mleczanowa;
- migrenowe bóle głowy;
- ślepota korowa lub niedowidzenie połowicze;
- miopatie wraz z postrzępionymi włóknami czerwonymi obecnymi w tkance mięśni (RRF – regged red fibers).
W zespole MELAS mogą występować objawy niespecyficzne, do których zaliczane są:
- cukrzyca typu II,
- niedoczynność przytarczyc,
- neuropatie czuciowe,
- głuchota korowa,
- niski wzrost,
- nefropatie i kardiomiopatie (rzadko).
Przebieg choroby cechuje się widocznymi okresami pogorszenia stanu pacjenta, po których następuje widoczna poprawa – w tym z ustąpieniem np. niedowidzenia czy niedowładów.
Zespół MELAS – diagnoza
Rozpoznanie zespołu MELAS związane jest z występującymi objawami klinicznymi (głównie kwasicy mleczanowej). Potwierdzeniem choroby są wyniki badań genetycznych (obecność mutacji w mtDNA) i występowanie postrzępionych włókien tkanek mięśniowych (po wykonaniu biopsji). Ponadto zwraca się uwagę, czy występowały objawy udaropodobne przed 40. rokiem życia i inne, które wymieniono powyżej. Dla postawienia diagnozy ważne są także ocena rozwoju pacjenta w dzieciństwie oraz analiza nietolerancji wysiłku.
Jakie badania wykonuje się przy diagnostyce zespołu MELAS?
W diagnostyce zespołu MELAS wykonuje się szereg istotnych badań, m.in.:
- tomografię głowy,
- rezonans magnetyczny mózgowia,
- badania biochemiczne,
- badanie dna oka,
- badanie EMG – elektromiografię (wskazuje na uszkodzenia mięśni lub zaburzenia przewodnictwa nerwowego),
- biopsję mięśni,
- punkcję lędźwiową (badanie płynu mózgowo-rdzeniowego),
- w przypadku śmierci badanie post mortem (sekcja mózgu).
Warto zaznaczyć, że zespół MELAS diagnozuje się rzadko. Wynika to z bardzo zróżnicowanego obrazu klinicznego, a także jego zmienności. Najistotniejszym czynnikiem pozwalającym na postawienie diagnozy jest badanie genetyczne.
Zespół MELAS – leczenie
Zespół MELAS jest chorobą genetyczną i jest nieuleczalny. Ze względu na zróżnicowane objawy kliniczne i przebieg choroby rokowania są różne. Leczenie polega na łagodzeniu i niwelowaniu występujących objawów.
Przeczytaj również:
Padaczka – przyczyny, leczenie i wpływ na terapię SI
Źródła:
- Beń-Skowronek I., Jaklińska T., Szewczyk L., Zaburzenia endokrynne u dzieci z zespołem MELAS – diagnostyka i leczenie [w:] Endokrynologia pediatryczna 2011 t. 10, nr 3(36), Klinika Endokrynologii i Neurologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
- Modrzejewska M., Chrzanowska M., Modrzejewska A., Romanowska H., Ostrowska I., Giżewska M., Zmiany oczne w przebiegu zespołu MELAS – opis przypadku [w:] Klinika oczna 2016, 118(4).
- Magner M., Honzik T., Tesarova M., Dvorakova V., Hansiková H., Raboch J., Zeman J., Zaburzenia psychiczne u pięciu pacjentów cierpiących na zespół MELAS [w:] Psychiatria Polska 2014; 48(5).
- Błaszczyk B., Czarnecki R., Zespół Melas – prezentacja przypadku, [w:] Studia Medyczne Akademii Świętokrzyskiej, Kielce 2007, t. 6.
- Piotrowska A., Jankauskaitė E., Bartnik E. Choroby mitochondrialne, [w:] Postępy Biochemii 2016; 62(2).