Atak woreczka żółciowego. Domowe sposoby
Kolka żółciowa jest częstym objawem obecności kamieni w woreczku żółciowym. Charakteryzuje się gwałtownym bólem pod prawymi żebrami lub na ich wysokości w środkowej części nadbrzusza. Może on promieniować pod prawą łopatkę. Pojawia się przede wszystkim po tłustym posiłku lub pod wpływem silnych emocji. Oprócz bólu mogą wystąpić nudności i wymioty.
W przypadku ataku woreczka żółciowego doraźnie możemy zastosować leki rozkurczowe (np. drotaweryna, hioscyna) i przeciwbólowe (np. ketoprofen, diklofenak).
Jedyną skuteczną metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz z kamieniami.
Czy domowe sposoby przy ataku woreczka żółciowego mogą pomóc?
Domowe metody mają jedynie wspomagające zastosowanie. Sprawdzą się tylko w stanach o łagodnym przebiegu, gdy złogi żółciowe przypominają piasek. W przypadku ataku kolki żółciowej konieczna jest wizyta u lekarza.
Podczas łagodnych dolegliwości ulgę mogą przynieść zioła działające rozkurczowo, żółciotwórczo i żółciopędnie, np. kłącze kurkumy. Jest ona stosowana jako przyprawa. Ma korzenny, gorzkawy smak. Możemy zastosować ją jako przyprawę do sałatek czy potraw kuchni indyjskiej. Kurkuma występuje także w postaci suplementów diety.
W zapobieganiu atakom kolki żółciowej duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Powinna ona składać się z regularnych posiłków o zmniejszonej ilości cholesterolu. Równie ważna jest systematyczna aktywność fizyczna. Prawdopodobnie skuteczna jest także suplementacja witaminą C, która wpływa na metabolizm cholesterolu.
Artykuł super pouczających warto zapamiętać