Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

3

Body wrapping. Na czym polega?

Słuchaj artykułu

Body wrapping (ang. wrap - zawijać) to jedna z metod stosowanych w kosmetologii, polegająca na owijaniu partii ciała za pomocą folii lub specjalnych bandaży. Szczelne owinięcie tkanek wywołuje nacisk na skórę i struktury podskórne. Zastawki w naczyniach limfatycznych i żylnych otwierają się, przez co dochodzi do łatwiejszego odprowadzania płynów i limfy z tkanek. Ułatwiony zostaje proces detoksykacji poprzez przemieszczanie toksyn i zalegających produktów przemiany materii.

Body wrapping. Na czym polega?

Body wrapping najczęściej wykorzystywany jest w terapiach antycellulitowych z wykorzystaniem kosmetyków o właściwościach detoksykujących i poprawiających metabolizm komórkowy (np. ekstrakty roślinne, kofeina).  

Oprócz zabiegów typowo wyszczuplających i antycellulitowych, gabinety kosmetologiczne oferują również inne warianty body wrappingu, do których wykorzystuje się: 

  • preparaty na bazie alg i wodorostów o działaniu detoksykującym i odżywczym; 
  • glinki i błota działające oczyszczająco; 
  • napary ziołowe aplikowane w postaci nasączonych bandaży; 
  • naturalne oleje: kokosowy, ze słodkich migdałów oraz masło shea, odżywiające i nawilżające skórę; 
  • ekstrakty z Aloe Vera. 

Body wrapping przeprowadzany jest w kilku etapach. Pierwszym z nich jest wykonanie peelingu, który ma za zadanie usunąć ze skóry martwe komórki i zanieczyszczenia. Może to być peeling mechaniczny, np. na bazie zmielonych ziaren kawy lub chemiczny z kwasami owocowymi. Kolejnym krokiem jest nałożenie na skórę aktywnego serum wyszczuplającego, które wnika w oczyszczoną uprzednio skórę, a następnym nałożenie maski. Po jej rozprowadzeniu osoba przeprowadzająca zabieg szczelnie owija ciało przy pomocy folii lub specjalnych bandaży, pozostawiając kosmetyk na skórze przez ok. 40 minut. Ostatnim krokiem, kończącym zabieg jest wmasowanie kremu antycellulitowego w miejsca poddawane body wrappingowi. 

Efekty widoczne są niemal od razu – miejsca owijane folią lub bandażami zmniejszają wizualnie swoją objętość. Aby efekt był długotrwały należy poddać się serii 7-10 zabiegów wykonywanych w kilkudniowych odstępach. Cena zabiegu, w zależności od użytych preparatów i technik wykonania może wahać się od 50 do nawet kilkuset złotych za jeden zabieg. 


Produkty stosowane w body wrappingu
Zakupy z doradcą Gemini

Body wrapping – przed i po zabiegu 

Aby body wrapping był maksymalnie skuteczny i bezpieczny, do 12 godzin przed i po nim unikaj mycia skóry mydłem, a do 48 godzin nie nakładaj samoopalaczy ani nie depiluj miejsc poddawanych zabiegowi. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie skóry od środka, pijąc odpowiednią ilość wody. Aby efekt zabiegu utrzymał się na dłużej, stosuj kosmetyki antycelullitowe przeznaczone do domowej pielęgnacji. 

Body wrapping w domu 

Czy zabieg body wrappingu jest dla Ciebie? Możesz się o tym przekonać, samodzielnie wykonując go w domu – wystarczy rolka folii spożywczej i fusy z kawy (jest to pielęgnacja w duchu zero-waste). Z fusów zrób papkę, dodając do nich trochę wody, oleju (np. kokosowego) lub oliwy z oliwek. Możesz również dodać sproszkowany cynamon lub kroplę olejku eterycznego (cynamonowego, rozmarynowego), które działają rozgrzewająco i poprawiają ukrwienie skóry. Przygotowaną w ten sposób mieszaninę nałóż na uda i/lub brzuch, po czym szczelnie – lecz nie za mocno – zawiń te miejsca folią i odczekaj około 20 minut. Po zabiegu delikatnie zmyj preparat.

Skóra może być w tym miejscu przez chwilę zaczerwieniona, jednak jest to naturalny objaw.  

Body wrapping – przeciwwskazania 

Zabieg ten jest stosunkowo bezpieczny i prosty do wykonania nawet w domu, należy jednak pamiętać, że nie każdy może z niego skorzystać.

Body wrapping jest niewskazany: 

  • podczas ciąży; 
  • u osób ze skórą wrażliwą, ze skłonnością do pękania naczynek; 
  • w przypadku chorób serca, układu krążenia czy nerek; 
  • jeśli występują zatory, zakrzepy lub obrzęki limfatyczne; 
  • na skórę po zabiegach, po operacjach, zranioną, ze stanami zapalnymi; 
  • podczas infekcji, gorączki; 
  • gdy ciśnienie krwi jest podniesione; 
  • przy alergii na składniki kosmetyków używanych do zabiegu; 
  • u osób cierpiących na klaustrofobię – szczelne owinięcie ciała może sprawić duży dyskomfort.  

Jeśli podczas zabiegu czujesz uciążliwe pieczenie, swędzenie lub zbyt ciasne owinięcie, niezwłocznie poinformuj osobę przeprowadzającą body wrapping.

Przeczytaj również:
Retix C – na czym polega ten zabieg?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Matysek-Nawrocka M., Bernat M., Krasowska D., Chyl-Surdacka K., Sobczuk J., Współczesne zabiegi kosmetyczne i medyczne w redukcji cellulitu, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2017. 
  2. https://www.estheticianedu.org/body-wrapping/ 
  3. Marwicka J., Niemyska K., Cieślicka O., Cellulit. Przegląd zabiegów kosmetycznych, Kosmetologia Estetyczna, 2015. 
  4. https://www.sculptaway.com/wp-content/uploads/2018/02/Pre-Post-Care-Instructions-Body-Wrap.pdf  
  5. https://estetico.pl/body-wrapping#body-wrap-przeciwwskazania  
  6. https://www.ocfacialcarecenter.com/blog/body-wraps  
  1. 2 stycznia 2023, 23:00
    doris28

    robiłam kiedyś sama, ale już się chyba za leniwa zrobiłam heheh. kiedyś mieszałam olej kokosowy, cynamon, fusy po kawie już po parzeniu i wypiciu, starty imbir. teraz szukam takich składników plus kilku innych w składach m.in.:Zingiber Officinale Root Extract, Sesamum Indicum Seed Oil, Bambusa Arundinacea Stem Extract, Coffea Arabica Seed Oil, Capsicum Frutescens Fruit Extract, Caffeine, Ginkgo Biloba Leaf Extract <3 totalnie jestem zauroczona w sezamie i jeszcze ekstrakcie z owoców czerwonej papryki.

    1. 15 marca 2023, 12:41
      Justynka

      sprawdzialam sobie te skladniki co polecasz i widze w sumie kofeine, olej z zielonej kawy, olej sezamowy, olejek cynamonowy, ekstrakt z owocow papryki ostrej, ekstrakt z milorzebu japonskiego, ekstrakt z imbiru, zen-szenia, kasztanowca i nawet ruszczyka kolczastego. sporo tych skladnikow jak na body wrapping. zazwyczaj w domu robi sie jedynie z kilku skladnikow a tutaj test tego strasznie duzo. musze znalezc body wrapping vialise bo widze ze w duzej mierze chyba tam wszystko jest z tego co wymienilas.

    2. 6 kwietnia 2023, 15:12
      Marta L

      Możecie mi wyjaśnić jak działają takie składniki na skórę? ?
      Jak to mam poprawić stan skóry z cellulitem?

    3. 10 maja 2023, 12:46
      Justynka

      – Zmniejszają ilość komórek tłuszczowych.
      – Usuwają toksyny.
      – Poprawiają mikrokrążenie.
      – Nawilżają.

    4. 9 lipca 2023, 22:58
      Blania K

      A jak z ich skutecznością? Jakieś badania czy coś?

    5. 8 sierpnia 2023, 15:09
      domka

      natknęłam się na takie coś “60% badanych zdecydowanie uważa, że produkt wygładza skórę, 36% – raczej tak, co daje aż 96% pozytywnych odpowiedzi” o tym produkcie.

    6. 4 października 2023, 15:39
      moniczka89

      gdzies więcej mozna poczytac o tych badaniach robionych pod katem dzialania tego body wrappingu vialise na skore? jestem ciekawa jakie to byla proba, ile bylo to uzywane etc?

    7. 30 listopada 2023, 11:30
      Innocent Me

      Na stronie producenta? Najbardziej wiarygodne źródło. Znalazłam tam, że były przeprowadzane badania aplikacyjne na próbie 25 osób przez 4 tygodnie.

    8. 9 stycznia 2024, 16:22
      Maya

      A ogólnie są badania potwierdzające działanie body wrappingów na cellulit?
      Chodzi mi o jakieś artykuły naukowe czy coś?
      Inna rzecz która mnie jeszcze ciekawi to jak używać takiego produktu był on bezpieczny dla skóry?

    9. 28 lutego 2024, 01:59
      yolandi

      girl.. w artykule masz źródła przytoczone xd trzeba tylko rozwinąć je. poza tym można wejść na google scholar i tam poszukać badań… jest tego sporo i to za free xd jeżeli chodzi o ten body wrapping vialise to widzę tylko że jest info o tym że był badany w niezależnym laboratorium na próbie dwudziestu paru osób.. wychodzi z tego że 80% ankietowanych potwierdziło że poprawił on ogólną kondycje skóry..

    10. 15 marca 2024, 08:55
      Maya

      No to zobaczymy. Zamówiłam, bo była wypłatka.
      Zdam relację czy jest u mnie OK czy NAH.

    11. 2 kwietnia 2024, 12:43
      Oliwka

      Mam nadzieje ze na prawde dasz znac jak takie specyfiki grzejace dzialaja.

    12. 7 maja 2024, 09:31
      Maya

      Daję zielone światło.
      Wiadomo, że jest to subiektywna opinia.
      Wydaje mi się, że po półtorej miesiąca używania go 2 razy w tyg. to skóra na noga mi się baaaaaardzo poprawiła.

  2. 17 czerwca 2024, 11:43
    Ewelina

    Jak dokładnie nakłada się takie produkt na ciało?

    1. 22 lipca 2024, 06:57
      magdalenka

      nakładasz na miejsce dotknięte cellulitem dość grubo i zawijasz posmarowaną skórę folią spożywczą. w zależności od kosmetyku zostawiasz go na kilkadziesiąt minut. później dopiero to zmywasz i nakładasz balsam. przynajmniej u mnie to tak wygląda.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę