Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
7

Ból z lewej strony głowy. Jakie mogą być jego przyczyny?

Słuchaj artykułu

Głowa może boleć nas z wielu powodów – począwszy od stresu czy zmęczenia aż po poważne dolegliwości. Na co może wskazywać jednostronny ból głowy? Kiedy udać się do lekarza? 

Ból z lewej strony głowy. Jakie mogą być jego przyczyny?

Ból głowy – jakie są jego rodzaje? 

Wyróżniamy dwa rodzaje bólu głowy: 

  • pierwotny (zwany też samoistnym) – występuje zdecydowanie częściej i jest osobną jednostką chorobową; 
  • wtórny (inaczej objawowy) – mogą się do niego przyczynić różne stany i choroby, np. urazy głowy i szyi, infekcje, choroby zębów czy problemy psychiczne. 

Kiedy ból głowy jest niebezpieczny? 

Ponieważ ból głowy jest dosyć powszechnym objawem, bardzo często go lekceważymy. Pamiętaj jednak, że czasami może świadczyć o poważnych chorobach. 

Niebezpieczny może być ból:  

  • nagły i gwałtowny, 
  • niezwykle silny i ostry, opisywany jako „najgorszy ból w życiu”, 
  • wybudzający ze snu,
  • występujący po wysiłku fizycznym, kaszlu czy stosunku płciowym,
  • pojawiający się u osób starszych,
  • z towarzyszącymi innymi objawami (np. nudnościami, wymiotami, światłowstrętem, drgawkami czy utratą przytomności). 

Na ból głowy
Zakupy z doradcą Gemini

Ból głowy po lewej stronie – na co może wskazywać? 

Bóle głowy mogą mieć różny charakter. Zwykle występują obustronnie, ale czasami odczuwamy je tylko po jednej stronie ciała. Jakie choroby mogą objawiać się lewostronnym bólem głowy?  

Ból głowy z lewej strony a zapalenie zatok obocznych nosa 

W przypadku tej choroby może pojawić się jednostronny ból twarzy o tępym charakterze. Występuje on w zatoce, w której toczy się infekcja. Czasami pacjenci odczuwają go jako rozpieranie w obrębie twarzy.  

Ból nasila się podczas pochylania głowy, kichania, kaszlu czy dźwigania. Oprócz tego pacjent ma katar, uczucie zatkanego nosa oraz podwyższoną temperaturę. 


Na zatoki
 

Ból głowy z lewej strony a ostre zapalenie ucha środkowego 

Ostre zapalenie ucha środkowego jest infekcją ropną występującą głównie u dzieci. U większości osób dotyczy tylko jednego ucha. Na początku choroby mamy do czynienia z bólem w okolicy zajętego ucha, który z czasem może promieniować do skroni, potylicy oraz karku. Leczenie polega na podaniu antybiotyku. 


Na zapalenie ucha środkowego
 

Ból głowy z lewej strony a migrena 

Migrena to powszechne schorzenie występujące częściej u kobiet. Ból głowy będący jej objawem trwa typowo od 4 do 72 godzin. Pojawia się napadowo po jednej stronie głowy, a pacjenci często opisują go jako „pulsujący”. Migrenowy ból głowy jest zwykle bardzo silny i pogarsza się po aktywności fizycznej. Często towarzyszą mu inne objawy – nudności, wymioty, zawroty głowy, nadwrażliwość na dźwięki, zapachy czy światło.  

Szczególnym rodzajem migreny jest tzw. postać z aurą, która poprzedza pojawienie się bólu głowy. Towarzyszą jej zaburzenia widzenia, np. mroczki, migoczące linie czy błyski światła. Mogą pojawić się również zaburzenia mowy i równowagi czy drętwienie ust, języka lub części twarzy. 


Na migrenę
 

Ból głowy z lewej strony a klasterowy ból głowy 

Ten jednostronny ból głowy występuje każdego dnia po ok. 45-60 minut przez kilka tygodni lub miesięcy. Towarzyszą mu m.in. zaczerwienie i łzawienie oka, pot na czole oraz zatkany nos. Napad bólu może pojawiać się nawet kilka razy dziennie.  

Klasterowy ból głowy to rzadka choroba rozwijająca się głównie u mężczyzn. Cierpi na nią mniej niż 0,1 % dorosłych. Chociaż to schorzenie nie jest groźne, może utrudniać codzienne funkcjonowanie. 

Ból głowy z lewej strony a jaskra 

Ból głowy po jednej stronie może również wskazywać na napad jaskry z wąskim kątem przesączania. Dolegliwości bólowe są zwykle bardzo silne. Na początku są odczuwane w okolicy oka, a następnie promieniują do skroni, czoła i szczęki. Poza bólem pacjent skarży się na osłabienie widzenia, nudności, wymioty i światłowstręt. W tym przypadku bardzo ważny jest pilny kontakt z lekarzem, ponieważ zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe podczas napadu jaskry może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia widzenia. 

Ból głowy z lewej strony a olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic 

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic jest jednym z przykładów dużej grupy chorób zwanych zapaleniem naczyń. Inna nazwa tego schorzenia to zapalenie tętnicy skroniowej, ponieważ właśnie to naczynie jest najczęściej zajmowane przez chorobę.  

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic dotyka głównie kobiety w podeszłym wieku. Ból głowy w jego przebiegu jest zwykle jednostronny i promieniuje do twarzy i żuchwy. Czasami pojawiają się również objawy ogólne takie jak: gorączka, spadek masy ciała, osłabienie oraz bóle mięśniowe. Ponieważ jednym z powikłań tej choroby może być ślepota, niezwykle ważne jest sprawne rozpoznanie i leczenie. 

Ból głowy z lewej strony a nerwoból nerwu trójdzielnego  

Nerw trójdzielny odpowiada za prawidłowe czucie i ruchomość w obrębie twarzy. Mamy dwa takie nerwy – lewy i prawy. Silny, nagły i napadowy ból obejmujący połowę twarzy jest typowy dla nerwobólu nerwu trójdzielnego. Taki atak trwa do 2 minut. Charakterystyczną cechą tego schorzenia jest wyzwalanie napadów bólu poprzez podrażnienie tzw. punktów spustowych. Znajdują się one na górnej wardze, policzkach i czole. Czynnikiem wyzwalającym może być m.in. dotyk, zimne powietrze, żucie gumy czy mówienie.  

Nerwoból nerwu trójdzielnego najczęściej pojawia się u osób między 40. a 60. rokiem życia. Dwukrotnie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Schorzenia to występuje u 15 na 100 tys. osób. 

Ból głowy z lewej strony a guzy mózgu 

Zarówno nowotworowe, jak i zapalne guzy mózgu mogą objawiać się jednostronnym bólem głowy. W tym przypadku odczuwane są jako rozpierające i z czasem stają się coraz silniejsze. Zwiększenie ciśnienia śródczaszkowego podczas kaszlu, kichnięcia, dźwigania ciężkich przedmiotów czy oddawania stolca prowadzi do zwiększenia bólu.

Guzy mózgu są jednak rzadkie i nie należy ich diagnozować samemu. Konieczne są odpowiednie badania, które zleci lekarz neurolog. 

Przeczytaj również:
Domowe sposoby na ból głowy


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Kozubski W., Neurologia – kompendium, PZWL Warszawa 2014. 
  • https://podyplomie.pl/wiedza/neurologia/219,piorunujacy-bol-glowy 
  • Wójcik-Drączkowska H., Bilińska M., Nyka W., Migrena — rozpoznanie i leczenie, Forum Medycyny Rodzinnej 2007, tom 1, nr 2, 109–114. 
  • https://neurologia-praktyczna.pl/a2417/Klasterowy-bol-glowy–zaniedbywany-problem-w-codziennej-praktyce–Nowe-dane-i-poglady.html 
  • https://podyplomie.pl/medycyna/14742,polowiczy-bol-glowy 
  • https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/165442,olbrzymiokomorkowe-zapalenie-tetnic 
  • https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/152920,klasyczny-nerwobol-nerwu-trojdzielnego 
  • https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/177491,ostre-zapalenie-ucha-srodkowego 
  • https://www.mp.pl/okulistyka/okulistyka-dla-nieokulistow/artykuly/129064,jaskra-zamknietego-kata-przesaczania-ostry-atak-jaskry
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę