Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Darmowa Dostawa InPost
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Nutricia Bebiko
X - Inhalatory
X - Herbapol Syrop sosnowy
X - Pomysł na prezent 2
3

Ciąża a leczenie raka piersi

Słuchaj artykułu

Postęp medycyny zapewnia rosnącą skuteczność w leczeniu nowotworów, co prowadzi nie tylko do wydłużenia życia pacjentów onkologicznych, ale i do polepszania jego jakości. Niestety w przypadku leczenia onkologicznego, zwłaszcza przy stosowaniu chemioterapii czy radioterapii, częstym działaniem niepożądanym jest nie tylko obniżenie płodności, ale i całkowita bezpłodność. 

Ciąża a leczenie raka piersi

Jaki wpływ na płodność ma leczenie raka piersi? 

Chirurgiczne leczenie raka piersi w większości przypadków uzupełniane jest chemioterapią, czyli tzw. leczeniem uzupełniającym. Zwiększa to szanse powodzenia leczenia i poprawia parametry przeżycia chorych. Niestety leczenie to wiąże się z ryzykiem wystąpienia niepłodności.

Do niedawna najczęściej stosowanym schematem leczenia był tzw. CMF (cyklofosfamid, metotreksat, fluorouracyl). Stosowanie CMF wiązało się z ryzykiem zahamowania miesiączek u 80-95% kobiet po 40. roku życia i 30-40% młodszych kobiet. Cyklofosfamid należy do leków szczególnie silnie oddziałujących na czynność gruczołów płciowych. 

Wpływ leczenia na płodność będzie zależał od wieku pacjentki, rodzaju zastosowanego leku oraz całkowitej przyjętej przez pacjentkę dawki. 

Przed rozpoczęciem leczenia pacjentka powinna zostać poinformowana o korzyściach płynących z leczenia uzupełniającego, by móc wspólnie ustalić najlepszy plan działania, z uwzględnieniem jej planów prokreacyjnych. 

Jak często kobietom udaje się zajść w ciążę po leczeniu raka piersi? 

W jednej z dostępnych prac zebrano dane z 39 badań, w których łącznie badano 114 573 pacjentek z rakiem piersi. Z danych wynika, że jedynie 7505 zaszło w ciążę po otrzymaniu diagnozy – wynika z tego, że kobiety po przejściu leczenia onkologicznego mają 60% mniejsze szanse na zajście w ciążę niż kobiety w populacji ogólnej. Należy jednak podejść do tej konkluzji z dystansem – nie uwzględniono w nim bowiem, ile z tych kobiet próbowało lub chciało zajść w ciążę. 

Czy ciąża wpływa na ryzyko nawrotu choroby? 

Rak piersi jest nowotworem hormonozależnym, a w ciąży poziomy hormonów wzrastają wielokrotnie, dlatego wśród pacjentek istnieje obawa, że zajście w ciążę po przejściu raka piersi zwiększa ryzyko wznowy choroby. Z przeprowadzonych badań wynika jednak, że nie istnieje taka zależność

Czy przebyte leczenie wpłynie na zdrowie dziecka? 

Z badań wynika, że ryzyko wad wrodzonych i nowotworów nie jest wyższe niż w populacji ogólnej. Nie dotyczy to oczywiście kobiet noszących mutacje predysponujące do powstawania nowotworów.

Przeczytaj również:
USG piersi. Jak często je wykonywać?


Suplementacja w ciąży
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

 


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Froelich W., A Study on the Effects of Pregnancy After Breast Cancer. Oncology Times, 2021.
  • Raphael J., Trudeau M.E., Chan K., Outcome of patients with pregnancy during or after breast cancer: a review of the recent literature, Curr Oncol., 2015.
  • Poorvu P. D. i in., Pregnancy after breast cancer: Results from a prospective cohort of young women with breast cancer. Cancer, 2021.
  • Wpływ leczenia onkologicznego na płodność kobiet i posiadanie potomstwa, Ginekologia Polska, 2010.
  • Litwiniuk M., Macierzyństwo kobiet leczonych wcześniej z powodu raka piersi, 2007.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę