Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
6

Cytyzyna. Skutecznie zerwij z paleniem!

Słuchaj artykułu

Jedną z motywacji do rzucenia palenia jest chęć zadbania o zdrowie. Aż 90% osób, które zachorowały na raka płuca, były narażone na działanie dymu tytoniowego. W wytrwaniu w postanowieniu pomogą Ci leki, które zmniejszą dokuczliwy głód nikotynowy. Czym jest cytyzyna i jak może Ci pomóc?  

Cytyzyna. Skutecznie zerwij z paleniem!

Co to jest cytyzyna? 

Cytyzyna jest związkiem, który występuje m.in. w nasionach złotokapu. Jest rośliną ozdobną, którą możemy spotkać także w Polsce w postaci małych drzew i krzewów. Cytyzynę zaliczamy do grupy alkaloidów. Cechują się one wpływem na ośrodkowy układ nerwowy. 

Mechanizm działania cytyzyny 

Cytyzyna odgrywa ważną rolę w leczeniu uzależnienia od papierosów. Wiąże się z tymi samymi receptorami co nikotyna. Konkuruje z nią o wiązanie do receptorów, przez co stopniowo ją wypiera. Cytyzyna działa podobnie jak nikotyna, jednak słabiej pobudza receptory. W mniejszym stopniu przechodzi także do ośrodkowego układu nerwowego. Ma zdolność do pobudzania wydzielania dopaminy, którą potocznie nazywamy hormonem szczęścia. Dzięki temu działaniu zmniejsza nieprzyjemne objawy odstawienia nikotyny. 


Produkty z cytyzyną
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Czy cytyzyna jest skuteczna w rzuceniu palenia?

Leczenie cytyzyną w przypadku uzależniania od nikotyny jest skuteczne. Dzięki terapii masz dwa razy większe szanse na zerwanie z nałogiem. 

Naukowcy dowiedli, że aż 59% pacjentów stosujących tę substancję rzuciło palenie (w porównaniu z placebo).

Do innych leków stosowanych w terapii uzależnienia od nikotyny zaliczamy: 

  • nikotynową terapię zastępczą (NTZ),  
  • wareniklinę, 
  • bupropion. 

W jednym z dużych badań naukowcy porównywali skuteczność cytyzyny z nikotynową terapią zastępczą (NTZ). Po miesiącu osoby niepalące stanowiły 40% uczestników. U osób stosujących NZT ten wynik był o ponad 9% mniejszy. Dodatkowo skuteczność cytyzyny była większa zarówno po tygodniu, po dwóch miesiącach, jak i po pół roku od momentu rozpoczęcia terapii. 

W niektórych badaniach cytyzyna wykazuje większą skuteczność także w porównaniu do warenikliny oraz bupropionu. 


Preparaty z nikotyną

Ile trwa kuracja cytyzyną? 

Czas leczenia cytyzyną wynosi 25 dni. Jedno opakowanie zawiera 100 tabletek w dawce 1,5 mg, które wystarczy Ci na pełną kurację.  

Preparat przyjmuj zgodnie z poniższym schematem: 

Dni terapiiDawkowanieMaksymalna dawka na dobę
od 1. do 3. dnia1 tabletka co 2 godziny6 tabletek
od 4. do 12. dnia1 tabletka co 2,5 godziny5 tabletek
od 13. do 16. dnia1 tabletka co 3 godziny4 tabletki
od 17. do 20. dnia1 tabletka co 3 godziny3 tabletki
od 21. do 25. dnia1-2 tabletki na dobę2 tabletki

Pamiętaj, by przerwać palenie do 5 dni od rozpoczęcia terapii. Równoczesne palenie wraz z przyjmowaniem leku może nasilić działania niepożądane.

Jeśli przerwiesz kurację, możesz ją ponownie rozpocząć po upływie 2-3 miesięcy.

Czy cytyzyna jest bezpieczna? 

W roku 2022 opublikowano najnowsze wytyczne dotyczące leczenia uzależnienia od nikotyny. Naukowcy zalecają w nich kurację cytyzyną u wszystkich palących (oprócz kobiet w ciąży i osób z chorobami psychicznymi ze względu braku danych w kwestii stosowania u nich leku). Substancja ta nie powoduje poważnych działań niepożądanych. Skutki uboczne nie występują częściej niż w NTZ oraz podczas terapii warenikliną. 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania cytyzyny? 

Jeśli masz poniżej 18 lub powyżej 65 lat, terapia cytyzyną nie jest zalecana ze względu na niewystarczające badania. 

Lek jest przeciwwskazany również, jeśli: 

  • chorujesz na niestabilną dławicę piersiową, 
  • jesteś krótko po zawale serca lub udarze mózgu, 
  • cierpisz na zaburzenia rytmu serca, 
  • jesteś w ciąży lub karmisz piersią. 

Skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem leku w przypadku: 

  • niewydolności lub choroby niedokrwiennej serca, 
  • nadciśnienia tętniczego, 
  • miażdżycy, 
  • guza chromochłonnego nadnerczy, 
  • choroby wrzodowej lub refluksu
  • nadczynności tarczycy, 
  • cukrzycy, 
  • choroby psychicznej, np. schizofrenii. 

Cytyzyna a alkohol 

W literaturze i ulotce leku brakuje danych dotyczących interakcji cytyzyny z alkoholem. Co więcej, badania na myszach sugerują, że może być ona pomocna w zmniejszeniu jego spożycia. Wymaga to jednak dalszych badań.  

Ze względu na „rozluźniający” wpływ alkoholu i możliwą chęć sięgnięcia po papierosa w trakcie terapii unikaj jego spożywania.

Cytyzyna – skutki uboczne 

Badania wykazały dobrą tolerancję cytyzyny. Skutki uboczne zazwyczaj są łagodne lub umiarkowane i dotyczą przede wszystkim przewodu pokarmowego. Jeśli ich doświadczysz, prawdopodobnie będziesz je odczuwać jedynie na początku terapii. Możliwe, że nie wynikają one z działania leku, lecz z powodu odstawienia nikotyny.  

Działania niepożądane, które dotyczyły do 15% pacjentów, były przyczyną przerwania terapii. Te wyniki są porównywalne z placebo. 

Wśród bardzo częstych działań niepożądanych możemy wymienić: 

  • wzrost (głównie) lub spadek apetytu, przyrost masy ciała, 
  • zawroty głowy, 
  • zmiany nastroju, zaburzenia snu, ból głowy, 
  • szybszą czynność serca i wzrost ciśnienia krwi; 
  • suchość w ustach, zaburzenia smaku, 
  • biegunkę lub zaparcia
  • nudności i wymioty, 
  • zgagę, ból brzucha, wymioty, 
  • wysypkę, 
  • uczucie zmęczenia, bóle mięśni. 

Jeśli podczas zmniejszania dawki doświadczysz nieprzyjemnych objawów, skonsultuj się z lekarzem. Możliwe jest wydłużenie terapii. Wówczas przez dłuższy czas musisz przyjmować skuteczną dawkę leku, a jej zmniejszenie następuje po upływie 2-3 tygodni. Kuracja może się przez to wydłużyć do 3 miesięcy.  

Pamiętaj, by bez konsultacji z lekarzem nie przekraczać dawek zaleconych przez producenta preparatu leczniczego.

Cytyzyna a sny 

Dziwne realistyczne sny, bezsenność lub wręcz przeciwnie – nadmierna senność są wymieniane jako bardzo częste działania niepożądane. Szczególnie że są barwnie opisywane na internetowych forach. Jednak podobne skutki uboczne mogą również wystąpić podczas stosowania plastrów z nikotyną. Przyczynę koszmarów sennych trudno odróżnić od efektów rzucenia palenia. Bezsenność i lepsza pamięć w kwestii wyrazistych snów są opisywane również jako działanie odstawienia nikotyny. 

Cena kuracji cytyzyną 

Dużą zaletą cytyzyny jest niska cena w porównaniu z innymi lekami.  

Koszt całej 25-dniowej kuracji wynosi ok. 50 zł.  

Biorąc pod uwagę niski koszt terapii i rosnące ceny papierosów, kuracja pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie będzie inwestycją w Twoje zdrowie. 

Zaprzestanie palenia będzie najlepszą decyzją, jaką możesz podjąć w trosce o Twoje zdrowie. Aby odnieść sukces, oprócz stosowania leków ważna jest silna motywacja przez cały czas terapii. Możesz poszukać wsparcia w bliskich. Być może ktoś z Twojej rodziny czy znajomych również zamierza rzucić palenie. Razem będzie Wam łatwiej wytrwać w postanowieniu. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z pomocy psychologa. Połączenie farmakoterapii wraz z psychoterapią zwiększa szanse na powodzenie. Pamiętaj, że każdy dzień bez papierosa przybliża Cię do sukcesu. 

Przeczytaj również:
Jak ograniczyć łaknienie przy rzucaniu palenia?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • ChPL Desmoxan, 1,5 mg, tabletki. 
  • http://www.zachowajmyzdrowie.pl/zlotokap-zwyczajny-skuteczny-srodek-na-rzucenie-palenia/. 
  • Bała M.M. i wsp., Wytyczne leczenia uzależnienia od nikotyny, 2022.  
  • Gotti C., Clementi F., Cytisine and cytisine derivatives. More than smoking cessation aids, Pharmacological Research, Volume 170, 2021. 
  • Kuna P., Postępowanie w uzależnieniu od nikotyny – interdyscyplinarne rekomendacje ekspertów, Forum Medycyny Rodzinnej, Numer 2, Tom 14, 2020.  
  • Savage R.L., Zekarias A., Caduff-Janosa P., Varenicline and abnormal sleep related events, Sleep, 2015 May 1;38(5):833-7. 
  • ChPL NiQuitin 21 mg/24 godz. (114 mg) system transdermalny.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę