Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
16

Kaszel palacza – przyczyny, objawy i leczenie

Słuchaj artykułu

Przez długotrwałe palenie tytoniu w płucach palacza uwidaczniają się liczne zmiany. Jedną z konsekwencji toksycznego działania dymu na układ oddechowy jest pojawienie się kaszlu palacza. Czym jest ta choroba i czy można ją wyleczyć?

Kaszel palacza – przyczyny, objawy i leczenie

Kaszel palacza – przyczyny 

U osób palących papierosy często pojawia się uporczywy, nawracający kaszel. Przyczyną zaistnienia tej dolegliwości jest to, że zawarte w dymie tytoniowym toksyczne substancje powodują uszkodzenie nabłonka rzęskowego. Odpowiada on za zatrzymywanie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, dzięki czemu nie dostają się one głębiej, do oskrzeli i płuc. Przez to palacze częściej muszą odkrztuszać zanieczyszczoną wydzielinę. Zazwyczaj jest ona koloru białego, jeśli jednak pojawi się w niej krew niezwłocznie należy udać się do lekarza. Jeśli natomiast ma odcień zielonkawy, może świadczyć to o infekcji.


Produkty na kaszel palacza
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kaszel utrzymujący się powyżej 8 tygodni również powinien być skonsultowany z lekarzem, ponieważ może być on objawem poważnych chorób, takich jak: 

  • zapalenie oskrzeli,  
  • zapalenie płuc
  • gruźlica,  
  • astma oskrzelowa,  
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc, 
  • rozedma płuc,  
  • rak płuca.

W przypadku wystąpienia alarmujących objawów, konieczne może być wykonanie specjalistycznych badań. Lekarz może zlecić wykonanie testów alergicznych, RTG (rentgenu) płuc, tomografii komputerowej, konsultację laryngologiczną lub bronchofiberoskopię. Wskazane jest także przeprowadzenie spirometrii, która najwcześniej może pokazać zmiany mające wpływ na zmniejszenie rezerw wentylacyjnych. 

Kaszel palacza – objawy 

Najbardziej charakterystycznym objawem schorzenia jest uporczywy kaszel, który pojawia się najczęściej rano, zwłaszcza tuż po przebudzeniu lub wstaniu z łóżka. 

Poza tym symptomem można zaobserwować: 

  • napadowy kaszel z odrywającą się wydzieliną, 
  • duszności, 
  • pojawienie się chrypki, 
  • występowanie bólu w klatce piersiowej i w okolicy pleców, 
  • intensywny kaszel, który może doprowadzić nawet do omdlenia. 

Osoby, które rzuciły palenie, również mogą zmagać się z kaszlem palacza. Jest to spowodowane tym, że proces oczyszczania organizmu i regeneracji układu oddechowego jest długotrwały.  

Im dłuższy okres palenia, tym dłużej trwa powrót do stanu sprzed nałogu.  

Już po 20 minutach od zapalenia ostatniego papierosa dochodzi do rozpoczęcia procesu oczyszczania organizmu. Jednak dopiero po około 9 tygodniach płuca zaczynają normalną pracę. Ich efektywność wzrasta stopniowo miesiąc po miesiącu.

Co na kaszel palacza? 

Najważniejszym działaniem powodującym pozbycie się kaszlu palacza jest zaprzestanie palenia papierosów. Szczególnie dla wieloletnich palaczy może się to okazać bardzo ciężkie do wykonania. Natomiast poza ustaniem uporczywego kaszlu, pojawią się również inne korzyści zdrowotne z takiego działania. Proces rzucania palenia można wesprzeć farmakologicznie, zarówno środkami dostępnymi bez recepty w aptece, jak i lekami dostępnymi z przepisu lekarza. Najistotniejsza jest jednak zawsze silna wola i motywacja danej osoby, dlatego też czasem dobrym rozwiązaniem jest psychoterapia.

W początkowej fazie regeneracji płuc i całego organizmu tuż po rzuceniu palenia, kaszel może początkowo nawet się nasilić. Jednak będzie on ustawał z każdym kolejnym dniem bez papierosa. Bardzo istotne jest także dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dzięki temu flegma zostanie upłynniona i w łatwiejszy sposób usunięta z płuc. 

Istnieje również wiele środków farmakologicznych dostępnych w aptece, które mogą wspomagać odkrztuszanie wydzieliny. W przypadku pojawienia się suchego kaszlu i chrypki spowodowanej wysuszeniem błony śluzowej gardła, powinno się sięgać po preparaty ochronne i nawilżające. Są one dostępne w postaci aerozoli lub pastylek do ssania, a także syropów [1]. Często zawierają w swoim składzie oleje z witaminami, a także składniki roślinne, takie jak prawoślaz lub porost islandzki. 

Natomiast w przypadku występowania mokrego kaszlu z utrudnionym odkrztuszaniem, powinno się zastosować leki rozrzedzające wydzielinę. Dzięki temu ułatwione będzie usunięcie flegmy z płuc. Proces można wspomóc delikatnym oklepywaniem górnej części pleców. Pomocne mogą być także inhalacje z soli fizjologicznej

Zioła na kaszel palacza 

Niektóre zioła także mogą być pomocne w walce z kaszlem palacza. Zastosowanie mogą znaleźć: 

  • inhalacje parą wodną z dodatkiem olejków eterycznych, takich jak sosnowy, tymiankowy i miętowy; 
  • picie naparu ze skrzypu polnego; 
  • spożywanie cebuli, która łagodzi stany zapalne dróg oddechowych, powoduje rozszerzanie się oskrzeli i działa lekko wykrztuśnie; 
  • dodawanie przypraw, takich jak kurkuma i imbir, które mają działanie łagodzące obrzęki, antyseptyczne i przeciwzapalne, a także lekko wykrztuśne. 

W ziołowych tabletkach z apteki można znaleźć ponadto następujące składniki: porost islandzki, korzeń prawoślazu, dziewanna, olejek eukaliptusowy, olejek z mięty pieprzowej, olejek cytrynowy i kurkumina.

Przeczytaj również:
Wpływ palenia na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Tomala W. i in., Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ftyzjopneumonologicznego Dotyczące Wykonywania Badań Spirometrycznych, Advances in Respiratory Medicine, Vol 72, Supp. II, 2004. 
  2. Kałucka S., Efekty rzucania palenia papierosów wśród przewlekłych palaczy, Family Medicine & Primary Care Review 2014; 16, 2: 109-110. 
  3. Ulotka preparatu Detusan. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę