Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
2

Wpływ palenia na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego

Słuchaj artykułu

Palenie tytoniu wiąże się z poważnym ryzykiem wystąpienia wielu chorób. Mimo że tak wiele mówi się na temat jego szkodliwości, wiele osób wciąż sięga po papierosy. Zagrożenie dla palaczy stanowią nie tylko choroby nowotworowe, lecz także choroby kardiologiczne.

Wpływ palenia na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego

Korzyści wynikające z rzucenia palenia 

Mimo znacznego postępu medycyny i farmacji, a także powszechnego dostępu do rzetelnej wiedzy liczba nałogowych palaczy wciąż jest wysoka.  

Tymczasem szacuje się, że liczba zgonów spowodowanych paleniem tytoniu na świecie wynosi aż 8 milionów rocznie.  

Palenie tytoniu negatywnie wpływa na zdrowie i odpowiada za rozwój wielu groźnych chorób, w tym chorób nowotworowych [1].


Produkty ułatwiające rzucenie palenia
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Korzyści związane z rzuceniem palenia można odczuć już od pierwszych dni po zaprzestaniu palenia. Pierwszy pozytywny objaw obserwuje się już po około 20 minutach i jest to zauważalny spadek tętna. W ciągu 12 godzin krew oczyszcza się z tlenku węgla (czadu). Po upływie doby zmniejsza się ryzyko ostrego zawału [1]. 

W ciągu kilku tygodni można zaobserwować pierwsze efekty poprawy czynnościowej płuc. W ciągu pierwszych trzech miesięcy znacznie poprawia się kondycja fizyczna, natomiast po upływie kilku miesięcy ustępują uporczywy kaszel palacza i duszności. Po roku od zerwania z nałogiem ryzyko choroby niedokrwiennej serca spada o połowę. Kolejne lata bez papierosa wiążą się z obniżeniem ryzyka pojawienia się udaru mózgu i chorób nowotworowych [1]. 

Palenie bierne – jak wpływa na zdrowie? 

Bierne palenie tytoniu oznacza wdychanie dymu tytoniowego podczas palenia papierosów przez inną osobę. Ekspozycja na dym tytoniowy wydychany przez osobę w bliskim otoczeniu może spowodować liczne konsekwencje.  

Aż 8% przypadków śmierci związanych z paleniem tytoniu dotyczy osób biernie palących.  

Ryzyko choroby niedokrwiennej serca, a także zgonu z powodu tej choroby u biernych palaczy, stale narażonych na przebywanie w środowisku, w którym inni palą papierosy, wzrasta o 20%.  

Pamiętajmy, że nawet okazjonalne przebywanie w pobliżu dymu tytoniowego zwiększa ryzyko groźnych chorób.  

W związku z tym warto unikać takich sytuacji [2]. 

Wpływ palenia na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego 

Palenie tytoniu ma bezpośredni wpływ na stan naszego zdrowia. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne apeluje, że dym tytoniowy zwiększa ryzyko chorób serca.  

U palaczy prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy czy też zawału serca i udaru mózgu jest znacznie wyższe niż u osób niepalących.  

Palenie tytoniu może być także przyczyną niewydolności serca [3]. 

Bardzo niepokojący jest fakt, że wielu palaczy wraca do nałogu po incydentach kardiologicznych.  

Nawet połowa pacjentów dotkniętych zawałem serca wraca do tego nałogu.  

Statystyki mogą przerażać i dają jasno do zrozumienia, z jak ogromną szkodliwością wiąże się palenie. Nawet mimo świadomości ryzyka rozwoju groźnych chorób osoba uzależniona często nie może oprzeć się nałogowi [3]. 

Negatywne skutki palenia papierosów kojarzą się najczęściej z rakiem płuc. Nie możemy jednak zapominać, że 20% zgonów z powodu chorób kardiologicznych jest związanych bezpośrednio z paleniem tytoniu. Takie dane dowodzą, że negatywny wpływ palenia nie wiąże się jedynie ze śmiertelnością na skutek chorób nowotworowych, lecz także z powodu wielu innych schorzeń, w tym groźnych chorób kardiologicznych [3]. 

Dużą część przyjęć do polskich szpitali stanowią te związane z niewydolnością serca. Każdego roku liczba takich hospitalizacji w naszym kraju sięga niemal 200 tysięcy. Co roku wykrywa się podobną liczbę nowych przypadków tej choroby, a 60 tysięcy pacjentów umiera z jej powodu. Charakterystyka polskiego pacjenta z niewydolnością serca jest niepokojąca – jest młodszy od pacjenta europejskiego, a jego choroba jest bardziej zaawansowana. Dane te jednoznacznie wskazują, że średnia polska wypada gorzej niż europejska, dlatego powinniśmy jeszcze bardziej dbać o zdrowie [3]. 

Jaki jest wpływ dymu tytoniowego na nadciśnienie tętnicze? 

Palenie tytoniu może mieć bezpośredni wpływ na wystąpienie nadciśnienia tętniczego. Nikotyna zawarta w tytoniu to alkaloid, który działa pobudzająco na organizm. W niewielkich dawkach (takich, z jakimi mamy do czynienia podczas palenia tytoniu) nikotyna powoduje nasilone wydzielanie adrenaliny – neuroprzekaźnika pobudzającego. Efektem tego jest między innymi wzrost tętna i ciśnienia krwi. Po zapaleniu papierosa następuje wzrost ciśnienia krwi utrzymujący się około 15-20 minut. Dlatego też u palaczy często zauważa się stale podwyższone ciśnienie w efekcie przyjmowania kolejnych porcji tej szkodliwej substancji. Dodatkowo badacze zwracają uwagę na możliwy brak precyzji badań – pomiary ciśnienia u palaczy prowadzone są zwykle po dłuższym czasie od zapalenia papierosa. W związku z tym istnieje wysokie prawdopodobieństwo niedoszacowania skali występowania nadciśnienia tętniczego u palaczy. Skalę tego zjawiska odzwierciedlają urządzenia do stałego dobowego pomiaru ciśnienia, które wskazują na wyższe wartości ciśnienia krwi u osób palących [4, 5]. 

Wpływ palenia na zdrowie 

Palenie tytoniu wywołuje wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Oprócz opisanych wcześniej skutków nikotynizm może przyczyniać się do powstania choroby wrzodowej, a także licznych chorób płuc, takich jak POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), z którą często borykają się palacze. Dodatkowo kobiety stosujące antykoncepcję doustną i jednocześnie palące papierosy są bardziej narażone na wystąpienie zakrzepicy

Pamiętajmy, że ekspozycja na dym tytoniowy znacznie pogarsza pracę wielu narządów, dlatego warto zmobilizować się do rzucenia palenia. W aptekach można znaleźć leki i produkty ułatwiające zerwanie z nałogiem. Warto zasięgnąć porady farmaceuty, który podpowie, jak powinno się postępować przy rzucaniu palenia. W przypadku braku skuteczności terapii dostępne są także leki na receptę, które pomagają w walce z nałogiem. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u lekarza, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. Warto zawalczyć o swoje zdrowie i jak najszybciej podjąć decyzję o rzuceniu palenia [6]. 

Przeczytaj również:
Wpływ cukrzycy na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/dlaczego-warto-rzucic-palenie
  2. https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zapobieganie/62127,dlaczego-palenie-bierne-jest-szkodliwe
  3. https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/aktualnosci/187730,ptk-palenie-papierosow-sprzyja-niewydolnosci-serca
  4. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=604
  5. Grabowska H., Grabowski W., Flis A. i in., Wpływ palenia tytoniu na ciśnienie krwi a działania pielęgniarskie. Problemy Pielęgniarstwa 20 (2012) 519-523. 
  6. https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zapobieganie/62120,jakie-sa-konsekwencje-palenia-tytoniu.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę