Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 17.06-23.06
X - Aurovitas Prostimen
X - Nowości
X - Niezbędnik wyjazdowy
X - Wszystko dla domu
X - Tato to Twój dzień 2024
4

Naturalne sposoby wspomagające walkę z nadciśnieniem

Słuchaj artykułu

Podstawą terapii nadciśnienia tętniczego są leki przepisywane przez lekarza. Jednak ponadto wyróżniamy wiele domowych i naturalnych metod walki z nadciśnieniem, które stanowią świetne uzupełnienie stosowania leków hipotensyjnych. Jakie są to sposoby?

Naturalne sposoby wspomagające walkę z nadciśnieniem

Optymalne wartości ciśnienia to 120/80 mm Hg. Nadciśnienie to choroba, w której wartości ciśnienia tętniczego skurczowego przekraczają 140 mm Hg, a rozkurczowego – 90 mm Hg. Podstawą farmakoterapii nadciśnienia są leki hipotensyjne przepisywane przez lekarza. Jednakże poza odpowiednią farmakoterapią należy zadbać o swoje serce również poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Istnieje też wiele domowych sposobów na nadciśnienie tętnicze, które warto stosować jednocześnie z farmakoterapią. 

Pamiętajmy, iż podstawą leczenia nadciśnienia są leki. Naturalne sposoby mogą jedynie wspomóc farmakoterapię.


Produkty wspomagające leczenie nadciśnienia tętniczego
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Domowe sposoby na nadciśnienie tętnicze 

Dieta 

Należy zadbać o odpowiednią podaż witamin oraz minerałów. Korzystny wpływ na serce ma spożywanie dużej ilości warzyw i owoców zawierających potas. Jest to pierwiastek odpowiadający za prawidłowe wartości ciśnienia krwi. Dużą ilość potasu znajdziemy w:  

 • bananach,  
 • burakach, 
 • suszonych śliwkach,  
 • nasionach soi,  
 • pomidorach, 
 • fasoli,  
 • szpinaku.  

Przy nadciśnieniu tętniczym powinno się ograniczyć spożywanie kawy – zawarta w niej kofeina podnosi ciśnienie krwi. Dobroczynny wpływ kawy jest znany od bardzo dawna, jednakże w przypadku nadciśnienia tętniczego pobudzający napar może negatywnie wpływać na serce, gdy jest spożywany w dużych ilościach.  

Ponadto warto zmniejszyć ilość spożywanej soli. Najlepiej unikać dosalania potraw. Sól podnosi ciśnienie krwi, przez co niekorzystnie wpływa na osoby z nadciśnieniem.  

Zadbajmy o odpowiednią podaż magnezu – pierwiastka, który pozytywnie wpływa na serce, odpowiadając za prawidłową pracę tego narządu.  

Nie zapominaj o piciu wody. W terapii nadciśnienia istotne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Optymalna ilość to około 1,5 do 2 litrów wody dziennie.  

Kolejnym ważnym elementem domowej terapii nadciśnienia jest odstawienie używek. Pamiętajmy, że nikotyna podnosi ciśnienie krwi, a zatem zdiagnozowane nadciśnienie powinno skłonić nas do zerwania z nałogiem. Spożywanie alkoholu jest przeciwwskazane.  

Aktywność fizyczna 

Odpowiednia ilość ruchu bardzo dobrze wpływa na pracę całego organizmu, w tym serca. Wskazane jest bieganie w tempie dostosowanym do możliwości organizmu. Jeśli dotychczas organizm był przyzwyczajony do niewielkiej aktywności ruchowej, bieganie należy zacząć od delikatnego marszu, stopniowo zwiększając intensywność. Warto postawić również na spacery

Unikanie stresu 

Stres powoduje uwalnianie hormonów, które bezpośrednio wpływają na pracę serca. Wskazane jest ograniczenie stresu, a pomocne mogą okazać się w tym ziołowe leki oraz suplementy diety, które łagodnie zmniejszą wpływ pobudzających hormonów na pracę serca. Herbatki oraz napary na bazie szyszek chmielu działają kojąco na organizm oraz redukują nerwowość i stres. Natomiast jemioła działa uspokajająco oraz reguluje ciśnienie krwi. Warto postawić również na herbatki z melisą, która uspokaja i relaksuje. Na rynku znajdziesz zarówno zioła do zaparzania z jednym składnikiem, jak i mieszanki ziołowe oraz tabletki i kapsułki zawierające wyciągi z ziół działające uspokajająco. 

Odpoczynek 

Cierpiąc na choroby serca, warto zadbać o odpoczynek. Przemęczony organizm znacznie gorzej reaguje na podwyższone ciśnienie. Gdy chorujesz na nadciśnienie, zadbaj zatem o zdrowy styl życia. Znajdź czas zarówno na pracę, jak i odpoczynek. Ważnym elementem jest odpowiednia jakość snu. Zadbaj zatem o jego higienę. Przesypiaj odpowiednią liczbę godzin. Sypialnia przed snem powinna być dobrze przewietrzona. W sytuacji problemów z wysypianiem się możesz skorzystać z pomocy farmaceuty w aptece, który zaproponuje dostępne bez recepty preparaty wspomagające naturalny sen

Naturalne sposoby na nadciśnienie tętnicze 

Poza lekami przepisywanymi przez lekarza w aptece znajdziesz wiele preparatów dostępnych bez recepty, które dodatkowo wpłyną pozytywnie na pracę serca. Zawierają one zwykle: 

 • L-argininę i cytrulinę, które rozszerzają naczynia krwionośne, wywołując efekt hipotensyjny,  
 • kwasy omega-3,
 • L-teaninę, która wpływa pozytywnie na cały układ nerwowy. 

Skutecznym i naturalnym sposobem na nadciśnienie są ziołowe napary. Zioła korzystnie wpływające na pracę serca to głóg, lipa i dziurawiec. Spożywane w postaci naparów dwa razy dziennie regulują pracę serca.  

Do diety warto włączyć czosnek. Spożywany regularnie ma właściwości obniżające ciśnienie krwi. Zapobiega także tworzeniu się złogów cholesterolu w ścianach tętnic.  

Warto także jeść gorzką czekoladę. Zawiera ona flawonole, które dbają o odpowiednią elastyczność naczyń krwionośnych. Gorzka czekolada, podobnie jak czosnek, zapobiega rozwojowi miażdżycy. 

Za nieprawidłowe wartości ciśnienia krwi może odpowiadać niedobór witaminy D. Dlatego też w okresie letnim korzystajmy z promieni słonecznych. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie i stosowaniu kremów z filtrem. Natomiast w okresie jesienno-zimowym warto suplementować witaminę D.  

Nie bagatelizuj problemów z nadciśnieniem. Gdy zauważasz objawy nadciśnienia, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Domowe i naturalne sposoby stanowią jedynie uzupełnienie terapii lekami.

Przeczytaj również:
Nadciśnienie tętnicze – przyczyny, przebieg i leczenie
Nadciśnienie tętnicze – jak się je leczy?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. https://ktomalek.pl/blog/co-obniza-cisnienie-naturalne-sposoby/w-1993. 
 2. Peter Ederer: Wysokie ciśnienie. Warszawa: 1997. 
 3. Andrzej Szczeklik (red.) Choroby wewnętrzne. tom I, II Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005. ISBN 83-7430-031-0. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 4 kwietnia 2024, 12:00
  marta

  bardzo profesjonalny i przydatny artykul.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę