Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 17.06-23.06
X - Tato to Twój dzień 2024
X - Aurovitas Prostimen
X - Nowości
X - Niezbędnik wyjazdowy
X - Wszystko dla domu
1

Wpływ braku aktywności fizycznej na choroby układu sercowo-naczyniowego

Słuchaj artykułu

Aktywność fizyczna jest jednym z czynników, które mogą uchronić nas przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego. Regularny wysiłek fizyczny wpływa na wartości ciśnienia, pomaga obniżyć masę ciała i wspiera walkę ze stresem. Jaką aktywność fizyczną warto wprowadzić do codziennej rutyny przy nadciśnieniu tętniczym?

Wpływ braku aktywności fizycznej na choroby układu sercowo-naczyniowego

Dlaczego ćwiczenia mogą dobrze wpływać na nadciśnienie? 

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z głównych przyczyn rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, będąc przyczyną wielu zgonów. Aktualne badania wskazują, że wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej może skutkować obniżeniem ciśnienia tętniczego na poziomie 2-11 mmHg. Wprowadzenie regularnych ćwiczeń przyczynia się także do spadku masy ciała, która ma istotny wpływ na wartości ciśnienia tętniczego i rozwój wielu chorób układu krążenia. Dzięki ćwiczeniom fizycznym poprawie ulega funkcjonowanie całego ciała i wydolność organizmu. Regularny wysiłek wpływa także pozytywnie na stan psychiczny poprzez uwalnianie endorfin w organizmie. A zatem aktywność fizyczna poprawia nastrój, samopoczucia i przeciwdziała negatywnym skutkom stresu, który także jest jednym z czynników rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego [1, 2].


Produkty stosowane w nadciśnieniu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Polecane ćwiczenia fizyczne przy nadciśnieniu tętniczym 

Przy nadciśnieniu tętniczym rekomenduje się wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń aerobowych od 5 do 7 dni w tygodniu przez co najmniej 30 minut.  

Aktywność fizyczna powinna być stopniowo zwiększana, tak aby zajmowała ona około 300 minut tygodniowo. Do ćwiczeń aerobowych można dołączyć ćwiczenia oporowe rozwijające tkankę mięśniową – 2/3 treningi na tydzień [1]. Najbardziej popularnymi ćwiczeniami fizycznymi przy nadciśnieniu tętniczym są: 

  • maszerowanie (także nordic walking), 
  • bieganie, 
  • pływanie, 
  • jazda na rowerze. 

Badania wskazują, że do obniżania ciśnienia tętniczego przyczyniają się takie aktywności jak joga, pilates i golf. Obniżanie ciśnienia tętniczego jest wprost proporcjonalne do ilości wykonywanych ćwiczeń.  

Im więcej pacjent się rusza w ciągu tygodnia, tym większy spadek ciśnienia może odnotować w codziennych pomiarach.  

Należy jednak pamiętać, że zwiększanie długości i ilości treningów trzeba wprowadzać stopniowo [3]. 

Jakie ćwiczenia oddechowe warto stosować na obniżenie ciśnienia krwi? 

Według badania z 2021 roku trening siły mięśni wdechowych (Inspiratory Muscle Strength Training – IMST) może mieć istotny wpływ na wartości ciśnienia tętniczego krwi. Taki trening polega na oddychaniu z pomocą urządzenia, które wytwarza opór powietrza. W badaniu wzięło udział 36 osób, u których występowało podwyższone ciśnienie tętnicze. Uczestnicy wykonywali 5-minutowy trening IMST z wykorzystaniem specjalnego urządzenia przez 6 dni w tygodniu. Po 6 tygodniach od rozpoczęcia eksperymentu odnotowano, że ciśnienie tętnicze obniżyło się średnio o 9 mmHg (z wartości 135 mmHg do 126 mmHg). Dodatkowo zauważono polepszenie funkcjonowania naczyń krwionośnych w śródbłonku, obniżenie markerów stanu zapalnego i poprawę elastyczności tętnic [4]. 

Jakich ćwiczeń unikać przy nadciśnieniu tętniczym? 

Wysiłek fizyczny należy przede wszystkim dostosować do możliwości danego pacjenta. Ćwiczenia aerobowe są zazwyczaj dobrze tolerowane przez pacjentów, jednakże osoby w podeszłym wieku i cierpiące na chorobę wieńcową powinny być pod stałą opieką lekarza.  

Przy leczeniu nadciśnienia nie poleca się wykonywania ćwiczeń izometrycznych, czyli takich, w których wykorzystuje się duże obciążenie.  

Ich stosowanie może doprowadzić do wzrostu skurczowego ciśnienia tętniczego nawet do wartości 200 mmHg. 

Przeczytaj również:
Dzienniczek pomiaru ciśnienia tętniczego – jak go prowadzić?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym, Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, 2019. 
  2. Łopuszańska-Dawid M., Systematyczny ruch lekiem na stres, https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/systematyczny-ruch-lekiem-na-stres/. 
  3. https://patient.info/news-and-features/the-best-exercise-if-you-have-high-blood-pressure. 
  4. Craighead D.H., Heinbockel T.C., Kaitlin A., Time‐Efficient Inspiratory Muscle Strength Training Lowers Blood Pressure and Improves Endothelial Function, NO Bioavailability, and Oxidative Stress in Midlife/Older Adults With Above‐Normal Blood Pressure, 2021. 
  5. Mazurek E., Rutz-Danielczak A., Tarchalski J., Tykarski A., Trening fizyczny w pierwotnym nadciśnieniu tętniczym, Poradnia Kardiologiczna NZOZ Jantar w Ostrowie Wielkopolskim, Katedra i Klinika Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Arterial Hypertension 2012, vol. 16, no 5, 271-280. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę