Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
25

Czerwony mocz po burakach – czy jest objawem choroby?

Słuchaj artykułu

Buraki to bardzo zdrowe i niskokaloryczne warzywa, dlatego cieszą się powodzeniem w dietach osób chcących prowadzić zdrowy styl życia i utrzymać zgrabną sylwetkę. Jednak niektórzy z nas po spożyciu buraków zauważają niepokojącą czerwono-różową barwę moczu. Czy może to być objawem choroby?

Czerwony mocz po burakach – czy jest objawem choroby?

Czerwony mocz po burakach – przyczyny 

Za specyficzne zabarwienie moczu po zjedzeniu buraków ćwikłowych odpowiadają obecne w nich barwniki – betalainy. Mają one właściwości przeciwutleniające, czyli w pewnym stopniu przeciwstarzeniowe i ochronne na komórki organizmu.


Zdrowy układ moczowy
Zakupy z doradcą Gemini

Zabarwienie moczu w kolorach od różowego do czerwono-brunatnego po jedzeniu buraków jest zupełnie normalne, szczególnie jeśli wypijemy kilka szklanek soku z buraka lub zjemy ich większą ilość. Zjawisko to nazywa się biturią i może wynikać z różnych względów, m.in. z intensywności wchłaniania w jelitach lub z tego, czy inne spożyte produkty zmniejszyły wchłanianie jelitowe tych barwiących substancji. Znaczenie mają też indywidualne cechy fizjologiczne organizmu decydujące o mniejszym lub większym rozkładaniu i trawieniu substancji barwiących z buraka, niekiedy związane z kwasowością soku żołądkowego. Jeżeli wchłanianie do organizmu jest mniejsze, to wydalanie może być widoczne w postaci mniej intensywnego zabarwienia moczu. Z tego względu nie wszyscy zaobserwują u siebie zabarwienie moczu po burakach

Może się zdarzyć, że już po niewielkich ilościach spożytych buraków pojawia się czerwony mocz. Wówczas warto skontaktować się z lekarzem, zbadać mocz, wykonać morfologię lub inne zlecone przez niego badania. Pojawiały się doniesienia alarmujące o niedoborach żelaza czy też o nieprawidłowym jego wchłanianiu u osób, które zauważyły u siebie zabarwiony mocz po zjedzeniu nawet niewielkich ilości buraków. Mogło być to związane z niepełnym strawieniem barwników na skutek zmniejszonej kwasowości żołądka lub innych składników pokarmu, które tę kwasowość chwilowo zmieniły.  

Czy czerwony mocz po buraczkach jest powodem do niepokoju?  

Zabarwienie moczu to naturalne zjawisko, wynikające z obecności w burakach specyficznego barwnika. Jeśli jednak pojawia się nadmiernie, po małych ilościach buraków lub utrzymuje się dłużej, najlepiej wówczas poradzić się lekarza.  

Czerwony mocz po burakach – jak długo może to potrwać? 

Czerwone zabarwienie moczu pojawia się po kilku godzinach od zjedzenia buraczków. Na ten czas składa się ich trawienie w przewodzie pokarmowym, wchłanianie i dalej proces wydalania zachodzący w nerkach. Następnie barwniki są widoczne w moczu. Zabarwienie możemy obserwować przez kilka godzin w zależności od tego, jak dużo buraków spożyliśmy. Wpływ na zabarwienie moczu ma także stopień nawodnienia organizmu. Przy słabym nawodnieniu zabarwienie będzie bardziej intensywne. Jeśli jednak  mija ono w ciągu kilku godzin, zwykle nie ma powodów do niepokoju. 

Przeczytaj również:
Buraki – dlaczego warto je jeść?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Physiological roles and bioavailability of betacyanins; Monika Szalaty; Borgis – Postępy Fitoterapii 1/2008, s. 20-25. 
  2. Betacyjaniny – biodostępność i biologiczna aktywność; Elżbieta Klewicka; 
    Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2012, 2 (81), 5-21. 
  3. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(05)76638-1;  VOLUME 354, ISSUE 9183, P1032, SEPTEMBER 18, 1999, John G Sotos; The Lacet. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę