Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt opalanie 2
X - Aurovitas AuroGastro
X - Genactiv Colostrum
X - Pielęgnacja nóg
X - Produkty z gratisem
2

EEG. Jak przebiega to badanie? Jak się przygotować?

Słuchaj artykułu

Badanie EEG to narzędzie umożliwiające zagłębienie się w tajemnice ludzkiego mózgu. Pozwala zobaczyć, jak on pracuje i jak reaguje na bodźce. W poniższym artykule przyjrzę się bliżej tej zaawansowanej technologii.

EEG. Jak przebiega to badanie? Jak się przygotować?

Co to jest EEG? 

EEG (elektroencefalografia) to zapis bioelektrycznej czynności mózgu. Każdy żywy organizm zbudowany jest z miliardów komórek, w tym mięśniowych i nerwowych, które podczas swojej pracy wytwarzają potencjał elektryczny. Właśnie to zjawisko zostało wykorzystane do stworzenia charakterystycznego zapisu pracy mózgu będącego podstawą badania EEG. 

Rejestracja zmieniających się fal odbywa się przy pomocy specjalnych elektrod umieszczanych na głowie pacjenta. Badanie to jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. 

Jak się przygotować do badania EEG? 

 • W dniu badania przyjmij wszystkie leki stosowane dotychczas zgodnie z zaleceniami lekarza, w tym leki przeciwpadaczkowe.  
 • W miarę możliwości wyśpij się. Wyjątek stanowi badanie po tzw. deprywacji snu. Wówczas zalecane jest powstrzymanie się od snu w noc poprzedzającą badanie oraz niespożywanie przy tym kawy, alkoholu ani napojów energetyzujących. 
 • Przed badaniem zjedz lekki posiłek. W dniu badania nie pij alkoholu ani napojów z wysoką zawartością kofeiny. 
 • Dzień wcześniej lub tego samego dnia umyj włosy. Nie stosuj kosmetyków do stylizacji (pianka, lakier, żel). 
 • Przed badaniem poinformuj osobę wykonującą EEG o przebytych urazach głowy, zabiegach operacyjnych, aktualnie przyjmowanych lekach, stwierdzonych chorobach układu nerwowego, obecności kardiostymulatora i ewentualnej ciąży. 
 • Przed wejściem do pomieszczenia, w którym będzie wykonywane EEG, wyłącz telefon komórkowy i wszelkie urządzenia wydające dźwięki.​ 

Jak przebiega EEG? 

Badanie EEG trwa 20-60 min, ale jego czas może się różnić w zależności od wskazań czy współpracy z pacjentem. W niektórych przypadkach wykonuje się rejestrację przez kilka godzin lub całą noc, z dokładną obserwacją faz zasypiania, snu, wybudzania i czuwania. 

Tego typu badania powinny odbywać się w specjalnie przygotowanej pracowni usytuowanej z dala od urządzeń elektrycznych i mechanicznych, które mogą być źródłem zakłóceń. Pokój badań, oprócz komputera i aparatury do pomiaru potencjałów elektrycznych, jest wyposażony w zaciemniające rolety okienne, wygodne drewniane łóżko do badań, poduszkę i koc do okrycia (do badań w fazie snu). Badanie przeprowadza odpowiednio przeszkolony technik elektroradiolog. 

Badanie EEG rozpoczyna się od założenia elektrod w odpowiednich miejscach na skórze głowy (standardowo 20-21 elektrod). Każda z elektrod połączona jest kablem z rejestratorem w postaci komputera. Często elektrody umocowane są w specjalnym czepku. Przed przyłożeniem elektrod osoba wykonująca badanie zwilży Ci skórę specjalnym płynem lub pastą, aby zapewnić jak najlepszy odbiór potencjałów elektrycznych przez aparaturę. 

Następnie położysz się na specjalnej kozetce i otrzymasz instrukcje, jakie czynności wykonywać podczas badania (głębokie oddechy lub obserwowanie migających punktów). W niektórych przypadkach badanie EEG wykonywane jest podczas snu. W takich sytuacjach pokój musi być odpowiednio wyciszony i zaciemniony, by możliwe było zaśnięcie. W wyjątkowych okolicznościach lekarz może podać leki nasenne.

Elektroradiolog będzie Cię uważnie obserwował i notował incydenty podczas rejestracji zapisu. Do konfrontacji zapisu EEG z zachowaniem pacjenta pomocna jest metoda Wideo EEG, w której oprócz rejestracji zapisu zmian potencjałów elektrycznych rejestruje się obraz reakcji pacjenta w postaci filmu z badania. ​ 

Po badaniu i zdjęciu elektrod odczekaj parę minut. Jeżeli otrzymasz leki nasenne, nie prowadź pojazdów. 

Oprócz klasycznego badanie EEG istnieje możliwość 24-godzinnej rejestracji zapisu czynności bioelektrycznej mózgu w postaci Holtera EEG. Otrzymasz wówczas czepek z rejestratorem, w którym będziesz chodzić przez całą dobę. Następnego dnia udasz się na zdjęcie urządzenia. Po zgraniu badania na komputer lekarz przejrzy cały zapis i stworzy opis.​ 

EEG – wskazania 

Najczęstsze wskazania do badania EEG obejmują diagnostykę: 

 • padaczki, 
 • bólu głowy, 
 • zaburzeń snu, 
 • zaburzeń świadomości, 
 • omdleń, 
 • chorób neurodegeneracyjnych. 

Badanie przeprowadza się u dorosłych, dzieci i noworodków. Podstawowe wskazania do przeprowadzenia EEG u dzieci to podejrzenie padaczki, problemy z koncentracją, trudności w przyswajaniu wiedzy oraz opóźnienie rozwoju psychoruchowego.

EEG – interpretacja wyników 

Badanie EEG może stwierdzić lub wykluczyć zaburzenia czynności elektrycznej mózgu. 

Wynikiem EEG jest encefalogram zawierający zbiór krzywych w postaci szeregu fal o określonej częstotliwości, amplitudzie, kształcie i wychyleniu. Oprócz wymienionych cech ocenie podlega także rozkład przestrzenny, symetria i sposób występowania fal mózgowych w czasie. 

Szczegółowym opisem i analizą badania EEG zajmuje się lekarz. 

Opis badania zawiera ocenę czynności podstawowej mózgu (zapis dominujący) oraz ocenę czynności spontanicznych lub występujących podczas prowokacji (pod wpływem bodźców, np. świetlnych). Do interpretacji wyniku pod uwagę brane są zachowania pacjenta podczas badania, przyjmowane leki, wcześniej stwierdzone choroby i wszystkie czynniki wpływające na zmiany aktywności elektrycznej mózgu.

Przeczytaj również:
Badanie QEEG. Czy może służyć do diagnozy ADHD?


Wsparcie układu nerwowego
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Pakszys M., Unifikacja techniki, metodyki oraz opisu badania EEG w Polsce, Warszawa, Sekcja Rozwojowa Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej, 1998. 
 • Quigg M., EEG w praktyce klinicznej, Wrocław 2008.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę