Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt opalanie 2
X - Aurovitas AuroGastro
X - Genactiv Colostrum
X - Pielęgnacja nóg
X - Produkty z gratisem
3

Endorfiny. Jak działają „hormony szczęścia”?

Słuchaj artykułu

Czy wiesz, że szczęście można zapisać pod postacią wzoru chemicznego? Endorfiny to naturalne hormony, które odgrywają kluczową rolę m.in. w regulacji nastroju. Sprawdź, jak jeszcze wpływają na organizm.

Endorfiny. Jak działają „hormony szczęścia”?

Endorfiny – co to jest? 

Endorfiny to grupa hormonów peptydowych, naturalnie wytwarzanych przez przysadkę mózgową i rdzeń kręgowy. Możemy do nich zaliczyć około 20 różnych substancji, jednak najważniejszymi z nich są alfa-, beta- i gamma-endorfiny. Endorfiny mają głównie działanie przeciwbólowe i poprawiające nastrój. Połączone są z tzw. ośrodkami przyjemności w mózgu. Odpowiadają też za uczucie łaknienia, ochraniają układ sercowo-naczyniowy oraz regulują gospodarkę hormonalną.  

Zanim naukowcy odkryli endorfiny, wiedzieli już o istnieniu morfiny i innych opioidów. Poznanie mechanizmu działania leków opioidowych pozwoliło im na stwierdzenie, że skoro w organizmie człowieka istnieją receptory dla tych substancji, to muszą również istnieć naturalne neuroprzekaźniki na nie wpływające. Stąd też nazwa poszukiwanych cząsteczek – endogenne (powstające wewnątrz organizmu) morfiny, w skrócie endorfiny. 

Serotonina również jest nazywana hormonem szczęścia, jednak ma ona inny mechanizm działania. Produkowana jest głównie przez błonę śluzową jelit, w mniejszym stopniu przez mózg. Stabilizuje nastrój i samopoczucie, a także ma związek z odczuwaniem szczęścia i radości. Ponadto wpływa na proces zasypiania, apetyt, popęd seksualny, reguluje krzepnięcie krwi. Niski poziom tego hormonu powoduje zły humor i drażliwość. 

Endorfiny – jak działają i jak je pobudzić? 

Organizm uwalnia endorfiny w reakcji na ból i stres. Ulga w bólu odczuwana w wyniku ich działania jest większa niż po zastosowaniu morfiny.  

Beta-endorfina jest jednym z neuroprzekaźników związanych z odczuwaniem przyjemności po wysiłku fizycznym. Tym faktem tłumaczy się euforię matki, która dopiero urodziła dziecko (ból zostaje szybko zastąpiony uczuciem zadowolenia i spełnienia). Aktywność fizyczna jest jednym z najłatwiejszych sposobów na uwolnienie endorfin. Euforia wywołana np. podczas biegu zwiększa odporność na ból i zmęczenie. Organizm przechodzi wówczas z oddychania tlenowego na beztlenowe, co z kolei prowadzi do dużej produkcji endorfin. Umożliwia to kontynuowanie wysiłku fizycznego. Podczas krótszej aktywności również wydzielane są endorfiny, jednak w mniejszych ilościach. 

Badania sugerują, że mechanizm działania akupunktury opiera się na pobudzaniu uwalniania endogennych opioidów. Ponadto stwierdzono, że endorfiny związane są z uczuciem szczęścia i zadowolenia, które wywołują śmiech, seks, a nawet smaczne jedzenie.  

Inne sposoby na pobudzenie syntezy endorfin to: 

 • zjedzenie gorzkiej czekolady lub czegoś pikantnego, 
 • praktykowanie jogi, 
 • czytanie książek,
 • kontakt ze zwierzętami,
 • relaks w wannie.

Zrelaksuj się
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Niski poziom endorfin – objawy 

 • Depresja, lęk, 
 • fibromialgia (choroba reumatyczna objawiająca się bólem mięśni, kości i stawów), 
 • nawracające migreny,  
 • problemy ze snem. 

Brakuje jednak jednoznacznych badań w pełni potwierdzających powyższe założenia. 

Przeczytaj również:
Tryptofan. Aminokwas, który poprawi Twój nastrój i sen


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • https://www.britannica.com/science/endorphin  
 • Kania B., Kania K., Endogenne peptydy opioidowe – działanie oraz znaczenia dla terapii, Medycyna Wet, 2002. 
 • Chaudhry S., Gossman W., Biochemistry, Endorphin, Creighton University, 2022. 
 • Shenoy S.S., Lui F., Biochemistry, Endogenous Opioids, 2022. 
 • Kevin S., Masters, Hypnotic susceptibility, cognitive dissociation, and runner’s high in a sample of marathon runners, American Journal of Clinical Hypnosis, 1992. 
 • https://my.clevelandclinic.org/health/body/23040-endorphins
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę