Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 22.04-05.05
X - Sale do -50%
X - Aurovitas UniGel Procto
X - Matura na maxa
X - Światowy Dzień Higieny Rąk
X - Strefa opalania
5

FOMO. Lęk przed tym, co może nas ominąć

Słuchaj artykułu

Boisz się, że nie wykorzystasz wszystkich szans, jakie przynosi życie? Że omijają Cię niezwykłe doświadczenia? Sprawdź, czym jest zjawisko FOMO!

FOMO. Lęk przed tym, co może nas ominąć

FOMO – co to za zjawisko? 

Termin „FOMO” po raz pierwszy pojawił się w literaturze w latach 90., a jego autorem jest Dan Herman. Poprzez nazwę FOMO (ang. fear of missing out strach przed odłączeniem, niewykorzystaniem szans) autor rozumiał lęk, który może pojawić się u człowieka zadręczającego się, że nie wykorzystał wszystkich możliwości i szans, jakie miał w życiu. 

Osobie z FOMO towarzyszy ciągłe przeświadczenie, że inne osoby prowadzą w danej chwili ciekawe i satysfakcjonujące życie, w którym osoba z FOMO nie uczestniczy. Taka osoba myśli, że marnuje swój czas i możliwości, podczas gdy inni z nich korzystają.  

Osobie z FOMO mogą towarzyszyć myśli typu: „Wszyscy się bawią i korzystają z życia, a mnie to omija”. 

Zjawisko FOMO często łączone jest z mediami społecznościowymi. Osoba cierpiąca na FOMO pragnie być w łączności z innymi i koniecznie musi wiedzieć, co inni w danej chwili robią – dlatego natrętnie sprawdza media społecznościowe. 

Świat mediów społecznościowych przyczynia się do szerszego występowania zjawiska FOMO.  

Skąd bierze się FOMO? 

U podstaw FOMO leży jedna z podstawowych potrzeb psychologicznych człowieka – potrzeba przynależności. Jeśli nie zostanie zaspokojona, człowiek odczuwa samotność i ma wrażenie bycia odłączonym od reszty. Może wtedy pojawić się silniejsza motywacja do korzystania z mediów społecznościowych w celu stworzenia tej „więzi” z innymi, czego efektem ubocznym może być FOMO. 

Fear of missing out

Badania nad zjawiskiem FOMO w Polsce pokazują, że u ok. 16% badanych osób występuje wysokie nasilenie objawów FOMO, 65% osób posiada objawy FOMO na średnim poziomie, zaś tylko 19% badanych zgłasza małą liczbę objawów świadczących o FOMO. Na podstawie przeprowadzonych wśród polskich użytkowników internetu badań można wysnuć wniosek, że FOMO dotyka w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Ponadto można stwierdzić, że nasilenie objawów FOMO maleje wraz z wiekiem. 

Do objawów FOMO zaliczamy: 

  • obawę i natrętne myśli dotyczące bycia „pominiętym”; wrażenie, że inni mają ciekawsze i bardziej satysfakcjonujące doświadczenia w życiu; 
  • nadużywanie mediów społecznościowych – ciągłe bycie online, śledzenie aktywności internetowej znajomych, odczuwanie potrzeby stałego relacjonowania swoich poczynań i „bycia na bieżąco z trendami”; 
  • obniżoną koncentrację i produktywność; 
  • gorsze funkcjonowanie psychiczne – obniżony nastrój, podwyższony poziom lęku społecznego w porównaniu do osób bez FOMO; 
  • problemy ze snem; 
  • wśród uczniów – spadek zainteresowania szkołą, słabsze stopnie; 
  • niesatysfakcjonujące relacje społeczne z rówieśnikami, rodziną; 
  • częste doświadczanie negatywnych stanów emocjonalnych jako wyniku niekorzystnych porównań społecznych; mogą pojawić się takie emocje jak złość, zazdrość, chowanie urazy, niezdrowy perfekcjonizm. 

Objawy FOMO mogą być silniejsze i bardziej szkodliwe dla osób zmagających się już z objawami zaburzeń psychicznych. 

Syndrom FOMO – czy należy go leczyć? 

Jeśli syndrom FOMO współwystępuje z zaburzeniami psychicznymi, należy przede wszystkim rozpocząć ich leczenie. Syndrom FOMO może również sam w sobie obniżać jakość życia i powodować problemy w szkole/pracy i w relacjach.  

Osoby zmagające się z FOMO mogą skorzystać z poradnictwa psychologicznego lub psychoterapii. Psychoterapia może być wskazana szczególnie wtedy, gdy osoba z FOMO nie posiada prawidłowo działającej sieci wsparcia społecznego – jej relacje z rówieśnikami są niesatysfakcjonujące a sytuacja rodzinna trudna. Osoby z nasilonymi objawami FOMO ponadto mogą odznaczać się niższym poziomem samooceny w porównaniu do swoich rówieśników i deklarować niższą satysfakcję z życia, co także stanowi czynnik przemawiający za skorzystaniem z fachowej pomocy psychologiczno-terapeutycznej. 


Na uspokojenie
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Syndrom FOMO – jak się przed nim chronić? 

Aby chronić się przed syndromem FOMO, należy przede wszystkim zachować umiar podczas korzystania z portali społecznościowych oraz dbać o dobre relacje z rówieśnikami i rodziną. Ważne jest również zbieranie pozytywnych doświadczeń w prawdziwym świecie, a nie tym online oraz nauka prawidłowego i produktywnego zarządzania własnym czasem. Pomocne może okazać się skontaktowanie ze specjalistą. 

Przeciwdziałanie FOMO nie powinno jednak ograniczać się wyłącznie do działań jednostki. W walkę z FOMO powinny zaangażować się także szkoła czy rodzice, tak aby uczyć dzieci od najmłodszych lat prawidłowego korzystania z internetu, budowania zdrowego obrazu siebie oraz krytycznej analizy treści znajdowanych w internecie. 

Przeczytaj również:
Nomofobia. Jak radzić sobie z fobią związaną z brakiem dostępu do telefonu?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. Jupowicz-Ginalska A., Jasiewicz J., Kisilowska M. i wsp., FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem – raport z badań, Warszawa 2018. 
  2. Gupta M., Sharma A., Fear of missing out: A brief overview of origin, theoretical underpinnings and relationship with mental health, World journal of clinical cases 2021: 9 (19): 4881-4889. 
  3. Elhai J. D., Yang H., Montag C., Fear of missing out (FOMO): overview, theoretical underpinnings, and literature review on relations with severity of negative affectivity and problematic technology use, Brazilian Journal of Psychiatry; 43 (14).  
  4. Bloemen N., De Coninck D., Social Media and Fear of Missing Out in Adolescents: The Role of Family Characteristics. Social Media + Society 2020; 6 (4). 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę