Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Urodziny Gemini
X - Tydzień zdrowej jamy ustnej
X - Aurovitas Rablis
X - Unimil Skyn
X - Laq
27

Guzki Heberdena – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Słuchaj artykułu

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęstszych chorób związanych z procesami starzenia się. Może dotyczyć różnych stawów, zwykle dotyka jednak stawu kolanowego, biodrowego i stawów palców rąk. Jednym z charakterystycznych objawów choroby zwyrodnieniowej stawów rąk są tzw. guzki Heberdena. Czym one są, dlaczego powstają, jakie dają objawy i jak się je leczy? 

Guzki Heberdena – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Czym są guzki Heberdena? 

Guzki Heberdena stanowią określenie na charakterystyczne zmiany guzowate występujące w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów rąk. Lokalizują się w obrębie powierzchni grzbietowej stawów międzypaliczkowych dalszych, czyli tych zlokalizowanych bliżej paznokci. Mogą pojawić się na każdym z palców ręki i zwykle są niebolesne. Guzki Heberdena są zbudowane z nagromadzenia tkanki kostnej i chrzęstnej, czasem towarzyszy im miejscowy odczyn zapalny [1-3].


Produkty stosowane w problemach ze stawami
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Guzki Heberdena – przyczyny 

Przyczyną powstawania guzków Heberdena jest choroba zwyrodnieniowa stawów palców rąk. W wyniku działania różnych czynników dochodzi do przeciążenia i powstawania uszkodzeń powierzchni stawów palców rąk. Prowadzi to do rozwoju stanu zapalnego, obrzęku i zanikania chrząstki stawowej. Powstają także podokostnowe torbiele i dochodzi do przerostu tkanki kostnej w okolicy stawów. Wszystko to prowadzi do powstawania zmian przyjmujących postać zgrubień, które są nazywane guzkami Heberdena.  

Wyróżnia się dwie postaci guzków Heberdena: 

  • pierwotną – przyczyna wystąpienia choroby pozostaje nieznana; 
  • wtórną – wywołana przez określone nieprawidłowości budowy stawów lub choroby ogólnoustrojowe. 

Do najczęstszych wtórnych przyczyn choroby zwyrodnieniowej stawów rąk można zaliczyć: 

  • urazy przewlekłe, np. w sporcie lub pracy zawodowej, 
  • hemochromatoza, choroba Wilsona, 
  • nadczynność przytarczyc, 
  • akromegalia, 
  • chondrokalcynoza, 
  • dna moczanowa, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów. 

W przypadku pierwotnej choroby zwyrodnieniowej stawów nie ma jasno określonej przyczyny. Wyróżnia się jedynie czynniki ryzyka, wśród których wymienia się: 

  • starszy wiek, 
  • pewne mutacje genetyczne, 
  • płeć żeńska, 
  • niektóre rodzaje pracy zawodowej, m.in. krawiectwo, zawodowa gra na skrzypcach [1-6]. 

Guzki Heberdena – objawy 

Guzki Heberdena tworzą guzowate zgrubienia w obrębie stawów międzypaliczkowych dalszych rąk. Mogą pojawiać się na każdym z palców i zwykle są bezbolesne. Oprócz guzków Heberdena w chorobie zwyrodnieniowej stawów występują także inne objawy. Podstawową dolegliwością jest ból w obrębie stawów. Ma on różne nasilenie. Występuje zazwyczaj podczas ruchu w stawie objętym chorobą. W zaawansowanym stadium schorzenia ból stwierdza się także w nocy i spoczynku.  

Charakterystyczną cechą bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów jest jego największe nasilenie podczas pierwszych ruchów po czasie bezruchu (jest to tzw. ból startowy).  

W miarę wykonywania kolejnych ruchów nasilenie bólu zmniejsza się. Kolejnymi obserwowanymi objawami w chorobie zwyrodnieniowej stawów rąk są ograniczenie ruchomości w stawach i sztywność poranna trwająca do 30 minut.  

Oprócz guzków Heberdena w chorobie zwyrodnieniowej stawów rąk obserwuje się powstawanie tzw. guzków Boucharda. Są to podobne zmiany, które lokalizują się w obrębie stawów międzypaliczkowych bliższych rąk [1-6].  

Guzki Heberdena – diagnostyka 

Diagnostyką i leczeniem choroby zwyrodnieniowej stawów zajmują się zwykle lekarz rodzinny, reumatolog i ortopeda. W celu rozpoznania choroby zwyrodnieniowej stawów rąk lekarz ogląda dłonie i występujące w obrębie palców guzki Heberdena i Boucharda. Ważne jest także zebranie wywiadu dotyczącego dolegliwości odczuwanych przez chorego.  

Stwierdzenie objawów i zmian w obrębie stawów pozwala na rozpoznanie choroby.  

Niekiedy diagnostykę uzupełnia się o wykonanie zdjęcia RTG, na którym widoczne są cechy choroby zwyrodnieniowej stawów: 

  • zwężenia szpary stawowej, 
  • torbiele zwyrodnieniowe w nasadach kości tworzących staw
  • zagęszczenia tkanki kostnej pod chrząstkami stawowymi, 
  • wyrośla kostne na granicy chrzęstno-kostnej. 

Rzadziej wykonuje się inne badania obrazowe – USG, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny [1-6].  

Guzki Heberdena – leczenie 

W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów rąk i towarzyszących jej guzków Heberdena stosuje się: 

  • metody niefarmakologiczne – dużą wagę przykłada się do odpowiedniej aktywności fizycznej, która ma na celu wzmocnienie mięśni i uelastycznienie stawów. Ważne jest także stosowanie rehabilitacji i zabiegów z zakresu fizjoterapii. Niekiedy zakłada się specjalne ortezy zabezpieczające stawy, m.in. staw śródręczno-paliczkowy kciuka; 
  • metody farmakologiczne – w terapii farmakologicznej stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, które zmniejszają ból i stan zapalny, co poprawia jakość życia i sprawność ruchów. Stosuje się je zwykle w formie doustnej, rzadziej jako maści lub żele miejscowo nakładane na skórę. W celu łagodzenia bólu czasem podaje się także tramadol (słaby opioid) i leki przeciwdepresyjne. Pewne miejsce w terapii zajmują także tzw. wolno działające leki objawowe, wśród których duże zastosowanie w chorobie zwyrodnieniowej stawów rąk ma siarczan chondroityny. Czasem zaleca się także przyjmowanie kwasu hialuronowego, będącego jednym z budulców chrząstki stawowej; 
  • operacyjne – w przypadku guzków Heberdena i choroby zwyrodnieniowej stawów rąk ma ono bardzo ograniczone zastosowanie. Dużo częściej stosuje się je w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego i biodrowego [1-6].  

Guzki Heberdena są dość częstym objawem choroby zwyrodnieniowej stawów rąk. Jest ona jednym z najczęstszych przewlekłych schorzeń dotyczących stawów w tej lokalizacji. Zarówno guzki, jak i inne objawy choroby zwyrodnieniowej stawów mogą w znacznym stopniu wpływać niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie. Ważne jest więc wczesne rozpoznanie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które ma na celu zmniejszenie nasilenia dolegliwości i spowolnienie rozwoju choroby. 

Przeczytaj również:
Choroba zwyrodnieniowa stawów – objawy, rozpoznanie, leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Gajewski P. (red.), Interna Szczeklika, Kraków 2020. 
  2. Yu S.P., Hunter D.J., Managing osteoarthritis. Aust Prescr, 2015; 38(4): 115-9, DOI: 10.18773/austprescr.2015.039. 
  3. Ebell M.H., Osteoarthritis: Rapid Evidence Review, Am Fam Physician, 2018; 97(8): 523-526.  
  4. Whittaker J.L., Truong L.K., Dhiman K. i wsp., Osteoarthritis year in review 2020: rehabilitation and outcomes, Osteoarthritis Cartilage, 2021; 29(2): 190-207, DOI: 10.1016/j.joca.2020.10.005. 
  5. Peat G., Thomas M., Osteoarthritis year in review 2020: epidemiology & therapy, Osteoarthritis Cartilage, 2021; 29(2): 180-189, DOI: 10.1016/j.joca.2020.10.007. 
  6. Hermann W., Lambova S., Muller-Ladner U., Current Treatment Options for Osteoarthritis, Curr Rheumatol Rev, 2018;14(2):108-116, DOI: 10.2174/1573397113666170829155149.
  1. 24 stycznia 2024, 13:43
    Magdalena

    Idealny dla moich potrzeb.Można dodać , ze przyczyną może być zakwaszony organizm i trzeba to zbadać

    1. 28 lutego 2024, 11:32
      Romuald

      Napisz do mnie Magdaleno, bo już nie mam cierpliwości do lekarzy. Oto mój numer 519597328. Bardzo potrzebuje pomocy, a lekarz każdy chce tylko kasę! Przykre to jest ale prawdziwe. Może Ty jesteś już po dobrym leczeniu i czujesz ulgę. Pozdrawiam serdecznie Romuald

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę