Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Mikołajki 2023
X - Projekt mama 5
X - Adamed Hialeye
X - Aurovitas Fosydyna
X - Makijaż i demakijaż
X - Porządek w domu
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Aurovitas Tributron
3

Jak dbać o skórę i zapobiegać jej starzeniu?

Słuchaj artykułu

Skóra zaczyna się starzeć już po 25. roku życia. Zaczyna zwalniać jej metabolizm i następuje stopniowe zmniejszenie produkcji kolagenu. Jak spowolnić ten proces? Sprawdź w artykule!

Jak dbać o skórę i zapobiegać jej starzeniu?

Starzenie się to proces naturalnie wpisany w życie człowieka. W przypadku skóry jest powolny. Choć rozpoczyna się już po 25. roku życia, widoczne gołym okiem zmiany na skórze pojawiają się dopiero kilka lat później i stopniowo pogłębiają. Pogorszenie struktury, utrata jędrności, nierównomierna pigmentacja, ścieńczenie, wreszcie zmarszczki i plamy – to etapy starzenia się skóry. Choć są nieuchronne, możemy jednak je spowolnić. Na to, jak szybko starzeje się skóra (zwłaszcza twarzy) pracujemy przez całe życie.  

Jak starzeje się skóra? 

Wyróżniamy dwa rodzaje starzenia się skóry: 

Starzenie „wewnętrzne” – związane z wiekiem chronologicznym (tzw. chronostarzenie). Na jego szybkość i zaawansowanie wpływają m.in. czynniki genetyczne i zachodzące w organizmie zmiany hormonalne (związane m.in. z menopauzą). Przyspieszają je także niedobory witaminowe i niezbilansowana, wysokoprzetworzona dieta.

Starzenie „zewnętrzne” – na którego szybkość wpływają zewnętrzne czynniki związane ze środowiskiem. Zaliczamy do nich promieniowanie UV, ekspozycję na dym papierosowy, zanieczyszczenia środowiska (np. smog), nieprawidłową pielęgnację.  

Oba typy starzenia się, choć mają różne przyczyny, na poziomie skóry przejawiają się przez wspólne mechanizmy biologiczno-chemiczne i molekularne. Nakładają się na siebie, a rezultaty ich działania obserwujemy na co dzień w lustrze. Skóra staje się coraz cieńsza i bardziej sucha, a chroniący ją płaszcz hydrolipidowy zmniejsza się wraz z ograniczeniem wydzielania sebum. Skóra jest mniej elastyczna i nieodporna na podrażnienia. Niekorzystnie wpływa na nią także stres oksydacyjny, który wywołują wolne rodniki, uszkadzające struktury komórek. Z wiekiem skóra traci naturalną zdolność do obrony przed nim.  

Co przyspiesza proces starzenia się skóry?  

  • Nadmierne opalanie, zwłaszcza bez filtrów UV – m.in. zwiększa ilość powstających wolnych rodników tlenowych (ROS); 
  • Dieta bogata w cukier, który ma działanie prozapalne, a także przyspiesza rozkład kolagenu i elastyny. Uszkadza znajdujące się w skórze włókna białkowe; 
  • Niedobór snu – włókna kolagenowe wytwarzane są, gdy śpimy. Podczas snu zwiększa się także ukrwienie skóry; krew transportuje do niej tlen i składniki odżywcze, niezbędne do zachowania dobrej kondycji skóry; 
  • Stres – przewlekły stres powoduje zwiększenie produkcji kortyzolu, co powoduje szybszą degradację kolagenu i elastyny, uważanych za tzw. białka podporowe skóry. Im mamy ich w skórze mniej, tym szybciej traci ona jędrność i sprężystość;  
  • Palenie tytoniu – przyczynia się do powstania mikrouszkodzeń i powoduje zwężanie światła drobnych naczyń krwionośnych. Oznacza to, że skóra otrzymuje mniej substancji odżywczych, jest więc słabsza i gorzej nawilżona; 
  •  Nadmierne spożywanie alkoholu, które zmniejsza uwodnienie skóry.  

Oznaki starzenia 

  •  Zmarszczki powierzchowne – stosunkowo płytkie (do 0,05 mm), najczęściej widoczne w okolicy oczu w postaci tzw. kurzych łapek. 
  •  Zmarszczki głębokie – poziome i pionowe bruzdy na czole, policzkach, dolnej części twarzy i szyi, głębsze niż 0,05 mm.  
  • Opadanie tkanek – po 45. roku życia zaczynają opadać policzki (pojawiają się tzw. chomiki). 10-15 lat później twarz sprawia wrażenie, jakby miała za dużo skóry, co spowodowane jest m.in. utratą elastyczności i ubytkiem podskórnej tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Zarysowują się bruzdy przebiegające w dół policzka od wewnętrznego kącika oka (tzw. dolina łez), zapadają się policzki, zmienia się zarys podbródka, opadają powieki i brwi, zmienia się owal twarzy. 

Jak spowolnić procesy starzenia? 

By jak najdalej odsunąć w czasie wizję zmarszczek i suchej, zwiotczałej skóry, spróbuj zminimalizować wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych i zadbaj o właściwe odżywianie skóry. Ochrona przed słońcem, wysypianie się, unikanie stresu, porzucenie używek to podstawowe działanie, które w długiej perspektywie spowalnia procesy starzenia. Niezwykle ważna jest także aktywność fizyczna, wpływająca na prawidłowe ukrwienie skóry oraz zbilansowana dieta, gwarantująca odżywienie skóry od środka. Zrównoważona dieta zdrowa dla skóry powinna być bogata w wodę, proteiny, lipidy, witaminy, składniki mineralne i przeciwutleniacze, a uboga w cukier, sól i zawierającą konserwanty żywność wysokoprzetworzoną.  

Pamiętaj również o następującej wraz z wiekiem i zanikającej po 60. r. ż. utracie zdolności syntezy kolagenu. Im mniej kolagenu w skórze, tym większe zmiany starzeniowe można na niej zaobserwować. Tu rozwiązaniem jest suplementacja kolagenu, dostarczająca jej tego cennego białka „od środka”. Preparaty z aktywnymi biopeptydami kolagenowymi o niskiej masie cząsteczkowej są łatwo przyswajalne przez organizm. Zawarty w suplementach kolagen poddany procesowi hydrolizy jest częściowo przetworzony i łatwy do zaabsorbowania.


Produkty z kolagenem
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Ważne, by wraz z nim do organizmu trafiały witaminy i minerały, wspierające jego syntezę. Należą do nich witamina A, C, E, biotyna, miedź, cynk, mangan, jod, selen i krzem. Warto szukać tych składników w składzie preparatów z kolagenem przeznaczonych do suplementacji.  

Przeczytaj również:
Kolagen. Jak działa, jak stosować?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Resich-Kozieł L., Niemyska K.: Rodzaje oraz przyczyny starzenia się skóry. Kosmetologia Estetyczna 1/2020/vol. 9.  
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę