Jak rozpoznać ciążę? Objawy przypuszczalne, prawdopodobne i pewne
Rozpoznanie ciąży, szczególnie w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, nie jest łatwe. Zmiany towarzyszące implantacji i podziałom zarodka u każdej kobiety mogą przebiegać nieco inaczej. Jest jednak wiele sygnałów, które mogą pomóc kobiecie stwierdzić, czy jest w ciąży.
Ciąża to wyjątkowy czas. Przez 9 miesięcy ciało przyszłej mamy będzie domem dla rozwijającego się i przygotowującego się do przyjścia na świat dziecka.
Przypuszczalne objawy ciąży
Jest wiele symptomów, które mogą sugerować początek ciąży, choć każda kobieta przeżywa te chwile inaczej. Na dodatek niektóre objawy mogą występować także w innych sytuacjach.
Brak miesiączki
Da wielu kobiet pierwszym wyraźnym objawem ciąży jest brak miesiączki. W tym czasie zarodek ma już za sobą implantację w ścianie macicy i wiele podziałów komórkowych. Większość przyszłych mam, szczególnie gdy ciąża nie była spodziewana, zazwyczaj na tym etapie jeszcze nie wie, że w ich ciele rozwija się nowe życie.
Musimy jednak pamiętać, że zaburzenia cyklu czy zanik miesiączki mogą być skutkiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie niezwiązanych z ciążą. Długotrwały stres, uprawianie wyczynowego i forsownego sportu czy drastyczna dieta także mogą wpłynąć na prawidłową pracę jajników.
Poranne mdłości
Wielu kobietom we wczesnej ciąży towarzyszą mdłości, a nawet torsje. Ich wystąpienie w 4-5. tygodniu ciąży jest oznaką zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Wzrasta stężenie gonadotropiny kosmówkowej (hCG) – hormonu, który odpowiada za prawidłowy rozwój ciąży. Jednak poranne mdłości mogą występować także w wielu innych okolicznościach – na skutek zatrucia pokarmowego czy stresu. Wiele ciężarnych jest wyczulonych na zapachy oraz zmieniają się u nich preferencje żywieniowe.
Ten objaw zaliczamy do objawów przypuszczalnych, ponieważ występuje tylko u niektórych ciężarnych.
Bolesność piersi
Wiele kobiet podejrzewa ciążę na podstawie obserwacji zmiany w swoich piersiach. W pierwszych tygodniach ciąży stają się one wyraźnie większe, tkliwe i bolesne. Dodatkowo zmiany obejmują także sutki, które stają się wyraźnie ciemniejsze.
Nie jest to pewny objaw, bo zmiany w piersiach mające podłoże hormonalne występują także przed miesiączką i towarzyszą PMS-owi.
Częste wizyty w toalecie
Choć wczesna ciąża nie wiąże się jeszcze z wyraźnym powiększeniem brzucha, jednak macica wraz zagnieżdżonym w niej zarodkiem zaczyna się powiększać już w pierwszych dniach po udanej implementacji. Rosnąca macica uciska na pęcherz moczowy, stąd częstsze wizyty w toalecie. Niektóre kobiety mogą skarżyć się także na zaparcia.
Zarówno częste oddawanie moczu, jak i problemy z wypróżnieniem nie występują tylko w czasie ciąży. Ich przyczyną mogą być także stany zapalne pęcherza i problemy trawienne.
Zmęczenie i drażliwość
Wiele kobiet kojarzy początki swojej ciąży ze stanem wyraźnego zmęczenia i złego nastroju. Nic dziwnego – ciąża jest czasem zmian hormonalnych, które oddziałują na funkcjonowanie całego organizmu.
Taki stan może być także wywołany stresem czy trudnymi sytuacjami życiowymi, a niekoniecznie ciążą.
Pierwsze ruchy płodu
Niekiedy zdarza się, że kobieta nie rozpoznaje u siebie ciąży aż do momentu, gdy dziecko zaczyna poruszać się w brzuchu. Pierwsze ruchy płodu do złudzenia przypominają… objawy niestrawności.
Prawdopodobne objawy ciąży
Ciąża przynosi wiele zmian nie tylko w funkcjonowaniu naszego organizmu, ale też w samym ciele przyszłej mamy.
Zmiany w obrębie narządów rodnych
Niektóre z towarzyszących ciąży zmian może zaobserwować tylko ginekolog, przeprowadzając badanie. Mowa o następujących zmianach:
- asymetryczne powiększenie rogu macicy (objaw Piskáčka),
- zasinienie pochwy i szyjki macicy (objaw Chadwicka),
- rozpulchnienie cieśni macicy (objaw Hegara).
Zmiany w obrębie ciała
Ciąża i towarzyszące jej zmiany hormonalne powodują wiele wyraźnych zmian w ciele przyszłej mamy:
- zmiany w okolicy brzucha – są szczególnie widoczne u szczupłych kobiet. Szybko powiększający się brzuch to indywidualna cecha – po niektórych kobietach jeszcze w 5. miesiącu nie widać ciąży, u innych ciążowy brzuch widoczny jest już w 2. miesiącu.
- zmiany na skórze przyszłej mamy – pod wpływem hormonów zmienia się zabarwienie brodawek sutkowych, a piersi stają się wyraźnie większe – w wielu przypadkach konieczne jest noszenie większego biustonosza. U wielu kobiet już na początku ciąży pojawia się kresa czarna (linea negra), czyli ciemna linia przebiegająca od mostka do spojenia łonowego, która jest skutkiem zmian hormonalnych. U wielu kobiet już na wstępnym etapie ciąży występują także rozstępy.
- podwyższona temperatura ciała – jest skutkiem zmian hormonalnych, a dokładniej rosnącego progesteronu, który przyspiesza metabolizm. Pracujący intensywniej organizm reaguje wyższą o kilka stopni temperaturą. Nie jest to jednak objaw choroby. Podwyższona temperatura w ciąży nie jest niczym szczególnym i nie stanowi powodu do niepokoju.
Dodatni wynik testu ciążowego
Dwie kreski na teście ciążowym i potwierdzony badaniem podwyższony poziom beta hCG to w wielu przypadkach bardzo miarodajny dowód na obecność ciąży. Niekiedy jednak może dojść do obumarcia ciąży na bardzo wczesnym etapie. Wówczas wynik testu nie odda rzeczywistej sytuacji. Dlatego dodatni wynik tekstu ciążowego należy do objawów prawdopodobnych.
Pewne objawy ciąży
W potwierdzeniu ciąży pomoże wizyta u ginekologa i wykonanie badania USG.
Wysłuchanie bicia serca płodu
Dla przyszłych rodziców najbardziej wyraźnym dowodem na ciążę jest wysłuchanie bicia serca dziecka. Aby wysłuchać tętno dziecka, lekarz przykłada do brzucha słuchawkę lub echosondę. Najpierw musi on jednak wybrać miejsce, gdzie serce dziecka będzie słychać najlepiej. Badanie to jest bardzo subiektywne, dużo zależy od doświadczenia lekarza.
Stwierdzenie obecności płodu w badaniu USG
Każda mama z niecierpliwością oczekuje na pierwsze badanie USG. Badanie to jest wykonywane między 5. a 10. tygodniem ciąży i jego celem jest ostateczne potwierdzenie ciąży i jej ocena. Lekarz sprawdza, jak zagnieżdżony jest zarodek, określa wstępnie wiek ciąży i – przede wszystkim – sprawdza, czy bije serce dziecka, czyli czy ciąża jest żywa. W trakcie tego badania może on także zobaczyć stan kosmówki i owodni, a także ocenić, czy na świat przyjdzie jedno dziecko, czy np. bliźnięta.
Wyczucie ruchów
Dla wielu kobiet najbardziej namacalnym dowodem na obecność ciąży jest pierwsze kopnięcie dziecka w powłoki brzucha. Choć początkowo określenie „kopnięcie” jest zazwyczaj na wyrost, już po niedługim czasie mama dokładnie wie, kiedy jej dziecko śpi i czuwa, kiedy się przeciąga, a nawet kiedy ma czkawkę.
Źródła:
- G. Brębowicz, Położnictwo: Fizjologia ciąży, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2012.
- P. Sarti, G. Sparnacci, Ciąża, poród, macierzyństwo, Wydawnictwo Rea, 2021.
- L. Holt, M. Sears, W. Sears, Księga ciąży. Wszystko, co musisz wiedzieć o ciąży, miesiąc po miesiącu, Mamania, 2021.
- J.D. Gordon i wsp., Położnictwo, ginekologia i niepłodność, MediPage, 2011.