Co zabrać na zimowy wyjazd z dzieckiem? Nie zapomnij o apteczce!
Ferie tuż, tuż, a wraz z nimi rodzinne wyjazdy na narty i sanki. Jak przygotować się do podróży? Czego nie może zabraknąć w apteczce dla malucha? Sprawdź w naszym artykule!
W walizce na zimowy wyjazd na pewno nie może zabraknąć ciepłych ubrań. Nieprzemakalna kurtka, buty i kombinezon lub spodnie narciarskie to podstawa. Warto spakować również komplet odzieży termicznej, która izoluje przed zimnem i pomaga odprowadzać wilgoć. Świetnym rozwiązaniem jest także mała suszarka do butów, dzięki której nogi Twojej pociechy będą suche nawet podczas największych śnieżnych szaleństw. Na rozgrzanie się na stoku przyda się termos lub kubek termiczny. Dobrej jakości naczynie utrzyma temperaturę przez wiele godzin.
Oczywiście to tylko kilka podstawowych rzeczy, które należy mieć przy sobie. Co powinno się natomiast znaleźć w apteczce?
Leki przyjmowane na stałe
To najważniejszy punkt apteczki, o który musisz zadbać o wiele wcześniej. Przed wyjazdem warto zatem odwiedzić lekarza i poprosić o wypisanie recepty, jeśli dany preparat właśnie się kończy i może go zabraknąć podczas wyjazdu. Dzięki temu będziesz znacznie spokojniejszy, a nerwowe szukanie lekarza lub apteki zamienisz na relaks na stoku.
Preparat na chorobę lokomocyjną
Jeśli maluch cierpi na chorobę lokomocyjną, postaraj się zapewnić mu spokojną podróż. Możesz podać mu preparat z dimenhydraminą (od 6. roku życia) lub środki na bazie imbiru.
Preparaty przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
Zimą częściej się przeziębiamy, dlatego warto mieć przy sobie środek na ból i gorączkę. Paracetamol lub ibuprofen w syropie albo w czopkach pomogą dziecku uporać się z objawami choroby. Nie zapomnij także o spakowaniu preparatów dla dorosłych członków rodziny.
Termometr
Niewielki i poręczny termometr na pewno zmieści się w apteczce. Jako rodzic, na pewno już wiesz, że nie może go zabraknąć na żadnym wyjeździe.
Krople do nosa lub woda morska
Katar to częsta zimowa dolegliwość. Na wodnisty katar pomogą krople z ksylometazoliną lub oksymetazoliną. Przy zatkanym nosie i gęstej wydzielinie sięgnij po wodę morską. Udrożni ona nos i nawilży go. Aby zapewnić dziecku spokojny sen, na noc możesz przykleić na jego ubranie plastry z olejkami eterycznymi.
Małe dzieci nie potrafią jeszcze dmuchać nosa, dlatego warto mieć przy sobie aspirator. Urządzenie nie zajmuje wiele miejsca, a pomoże dziecku spokojnie oddychać. Możesz wybierać między najprostszymi produktami w postaci rurek, którymi samodzielnie zasysasz powietrze albo podłączasz je do odkurzacza. Pamiętaj jednak, że na wyjeździe możesz nie mieć do niego dostępu. Dlatego lepszym rozwiązaniem może okazać się aspirator elektryczny, który jedynie ładujesz do prądu.
Niektórzy rodzice nie rozstają się również z inhalatorami. Jeśli znajdziesz w walizce miejsce na to urządzenie, koniecznie zabierz je ze sobą.
Preparat na ból gardła
Niezastąpiony w zimowej podróży jest również preparat na ból gardła. Możesz wybierać między tabletkami do ssania lub aerozolem (np. z benzydaminą). Aerozole są wygodne szczególnie w przypadku małych dzieci.
Syrop na kaszel
Przeziębieniu często towarzyszy kaszel. Jeśli jest suchy, sięgnij po preparat przeciwkaszlowy (np. z butamiratem). Na mokry kaszel pomoże preparat wykrztuśny (np. z ambroksolem). Pamiętaj, by nie podawać go dziecku na noc, ponieważ pobudza on odruch kaszlu, zakłócając tym samym sen.
Środki opatrunkowe
Podczas zimowych zabaw łatwo o urazy, dlatego zabierz ze sobą komplet plastrów z opatrunkiem, bandaż i jałowe kompresy. Aby przemyć ranę, użyj np. roztworu oktenidyny. Przydać mogą się również małe nożyczki oraz preparaty na siniaki i stłuczenia. Pamiętaj, by nie smarować małych dzieci maściami przeciwbólowymi. Są one z reguły przeznaczone dla dorosłych.
Preparaty na biegunkę
Częstym problemem na wyjazdach są bóle brzucha i biegunki. Jeśli dziecko dopadną te dolegliwości, podaj mu węgiel aktywowany (po 12. roku życia) lub saszetki z diosmektytem. Węgiel pochłonie w pewnym stopniu bakterie odpowiedzialne za zatrucie, a diosmektyt powlecze jelito, chroniąc je przed działaniem szkodliwych czynników. Maluch powinien również pić duże ilości płynów. Dzięki temu uchroni się przed odwodnieniem.
Środek na zaparcia
Zastosuj czopki glicerynowe lub syrop z laktulozą. Pamiętaj, że krótkotrwałe zaparcia nie są groźne ani nietypowe.
Lek przeciwhistaminowy
Jeśli dziecko ma skłonność do alergii, pamiętaj o środku przeciwalergicznym, np. z desloratadyną. Dzięki temu szybko poradzi sobie z pierwszymi objawami uczulenia.
Ochronny krem do twarzy
Najlepszym wyborem na śnieżne szaleństwa są produkty pozbawione wody. Lepiej ochronią skórę przed mrozem i wiatrem niż preparaty zawierające ten składnik.
Chociaż na pierwszy rzut oka lista na wyjazd z dzieckiem wydaje się długa, warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Oszczędzi to nie tylko czasu, ale i nerwów. Niewykorzystane preparaty przydadzą Ci się podczas kolejnych wycieczek lub gdy dolegliwości dopadną dziecko w domu.