Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
3

Jak wysoka temperatura może wpływać na układ krążenia?

Słuchaj artykułu

Upalne dni zmuszają organizm do wzmożonej pracy nad utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała. Nadmierny wysiłek fizyczny bez zachowania zasad bezpieczeństwa może powodować poważne konsekwencje.

Jak wysoka temperatura może wpływać na układ krążenia?

Temperaturą dobrze tolerowaną przez organizm jest 17-24°C. Wyższe wartości wywołują działania prowadzące do utrzymania prawidłowej temperatury ciała

Serce, kompensując spadek ciśnienia, zaczyna bić szybciej i intensywniej. Zauważamy wzmożone pocenie się ciała. Są to nasze naturalne mechanizmy obronne przed przegrzaniem organizmu. Mechanizmy te prowadzą do wzrostu tętna, co negatywnie odbija się na zdrowiu serca. Szczególnie, gdy współwystępują choroby, takie jak: 

  • nadciśnienie tętnicze, 
  • niewydolność serca, 
  • miażdżyca tętnic, 
  • arytmia serca, 
  • żylaki kończyn.

Elektrolity
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Wysiłek fizyczny w upalny dzień – czy to dobry pomysł? 

Wielu z nas zauważa znaczny spadek efektywności pracy i pogorszenie samopoczucia w upalne dni. Organizm nie znosi zbyt dobrze nadmiernej ciepłoty otoczenia. Jesteśmy mniej efektywni i ospali. Odczuwamy ulgę dopiero późnym wieczorem lub gdy przebywamy w klimatyzowanym pomieszczeniu. Pamiętajmy, iż w upalne dni organizm nawet w spoczynku jest mocno obciążony i trudniej utrzymuje homeostazę. Nadmierny wysiłek fizyczny w upalne dni może być przyczyną wysiłkowego udaru cieplnego.  

Aktywność latem jest wskazana podobnie jak w pozostałe pory roku, warto jednak zwracać szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie organizmu przed nadmierną ciepłotą. Bardzo intensywny wysiłek fizyczny najlepiej przełóż w pory mniejszego nasłonecznienia, gdy temperatura powietrza nieco spada lub zdecyduj się na trening wewnątrz pomieszczeń klimatyzowanych. Na dworze nie zapomnij o odpowiednim nakryciu głowy.  

Odpowiednie nawodnienie organizmu 

W okresie letnich upałów osoby z chorobami układu krążenia powinny zwracać szczególną uwagę na przyswajanie odpowiednich ilości płynów. Odwodnienie połączone z wysoką temperaturą i przewlekłymi chorobami serca może mieć fatalny skutek. W przypadku wzmożonej aktywności fizycznej nie zapominaj o piciu dużych ilości wody. Warto też w takich sytuacjach zakupić elektrolity, które uzupełnią ubytki substancji mineralnych istotnych dla prawidłowej pracy serca i innych organów. W upalne dni unikaj spożywania dużej ilości słodzonych napojów i kawy.  

Odpowiedzialne ustawianie klimatyzacji

W gorące dni ukojenie przynosi klimatyzacja, która zapewnia komfortową temperaturę pomieszczeń. Odpowiednio konserwowana stwarza dogodne warunki do funkcjonowania, zmniejszając ryzyko nadmiernego obciążenia układu krwionośnego. Pamiętaj jednak, by nie ustawiać zbyt niskich wartości temperatury. Przesadnie duża różnica pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym a otoczeniem może spowodować szok termiczny, który może dodatkowo obciążać serce. Odpowiednia różnica temperatur powinna wynosić kilka stopni

Wyjazd do krajów tropikalnych a choroby układu krążenia  

W przypadku planowanego wyjazdu do krajów tropikalnych warto odpowiednio przygotować się do wycieczki. Odpowiednia higiena podróży zapewni nam komfortowy wypoczynek. Zadbaj o zwiewną i luźną odzież, by nie ograniczać prawidłowego przepływu krwi w organizmie. W przypadku długich podróży samochodem wykonuj częste postoje – co 1,5-2 godziny. Podczas postoju zalecany jest krótki spacer i wykonanie kilku przysiadów. Gdy podróż odbywa się samolotem, formą poprawy krążenia może być poruszanie stopami czy też napinanie łydki. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i nakryciu głowy.

W przypadku ciężkich przewlekłych chorób układu krążenia przed wykupieniem wycieczki warto udać się do lekarza prowadzącego. Osoba ta, znając przebieg choroby, oszacuje ryzyko takiego wyjazdu. To właśnie lekarz powinien ostatecznie decydować o bezpieczeństwie podróży w sytuacji obciążenia chorobami układu krwionośnego.

Przeczytaj również:
Domowy izotonik – jak przygotować zdrowy napój izotoniczny?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Cierniak-Piotrowska M., Marciniak G., Stańczak J., Statystyka zgonów i umieralności z powodu chorób układu krążenia, Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski, Główny Urząd Statystyczny, 2015. 
  2. https://newsroom.heart.org/news/extreme-high-temperatures-may-double-or-triple-heart-related-deaths
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę