Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
11

Koniczyna czerwona – jakie ma właściwości?

Słuchaj artykułu

Koniczyna czerwona Trifolium pratense zwana inaczej koniczyną łąkową jest rośliną powszechnie porastającą łąki, pola i parki w całej Polsce, a także w Europie. W klasyfikacji systematycznej należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Ze względu na swoje właściwości znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie, ale uprawiana jest również w rolnictwie na żyznych i zasobnych w wodę glebach i na pastwiskach – stosuje się ją jako składnik paszy dla bydła. Ponadto jest wykorzystywana w kosmetyce, a ze względu na fakt, że wszystkie nadziemne części rośliny są jadalne, może być stosowana jako dodatek do potraw.

Koniczyna czerwona – jakie ma właściwości?

Koniczyna czerwona – charakterystyka 

Surowcem leczniczym jest kwiat koniczyny czerwonej (Trifolii rubri flos) o charakterystycznej różowej barwie. Kwitnie on od maja do września. Czasami wykorzystuje się także ziele, czyli całą nadziemną część rośliny (Trifolii rubri herba). Surowce do wykorzystania leczniczego pozyskuje się głównie w początkowym okresie kwitnienia rośliny, a więc w maju i czerwcu. Są one bogatym źródłem witamin (A, B, C, E) i mikroelementów (wapń, potas, magnez, krzem, żelazo, cynk). Kwiaty koniczyny zawierają również: 

  • wiele substancji z grupy flawonoidów (pochodne kemferolu i kwercetyny, w tym antocyjany), 
  • garbniki,  
  • fenolokwasy – kwas salicylowy i kumarowy,  
  • saponiny, 
  • olejek eteryczny.  

Za właściwości terapeutyczne odpowiadają głównie obecne w koniczynie izoflawony, czyli substancje o właściwościach podobnych do estrogenów. Są to tzw. fitoestrogeny.


Produkty zawierające czerwoną koniczynę
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Koniczyna czerwona – działanie i wskazania 

Kwiat koniczyny czerwonej dzięki zawartości fitoestrogenów znajduje zastosowanie w łagodzeniu objawów menopauzy u kobiet, takich jak: 

  • uderzenia gorąca i silne odczucia bólowe, 
  • wzmożona potliwość, 
  • obniżenie nastroju i zwiększona nerwowość, 
  • zaburzenia pamięci i koncentracji, 
  • spadek libido, suchość pochwy. 

Składniki te działają podobnie jak żeńskie hormony płciowe, ale w przeciwieństwie do substancji chemicznych obecnych w lekach mają łagodniejsze działanie i większy profil bezpieczeństwa.  

Z tego powodu preparaty zawierające wyciągi z koniczyny mogą być stosowane u pacjentek, u których występują liczne przeciwwskazania do zastępczej terapii hormonalnej.  

Fitoestrogeny mają także korzystny wpływ na profil lipidowy – mogą obniżać poziom cholesterolu LDL, przez co zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy u tych kobiet. Wzrost poziomu estrogenów obniża też ryzyko wystąpienia osteoporozy. Kwiat koniczyny czerwonej jest również stosowany u młodych dziewczyn, u których występują przedłużające się, obfite i bolesne krwawienia miesiączkowe.  

Ziele koniczyny wykazuje także działanie wykrztuśne i rozkurczowe, dzięki czemu może być stosowane wspomagająco w chorobach górnych dróg oddechowych. Ze względu na właściwości przeciwzapalne można je podawać przy leczeniu dny moczanowej i reumatyzmu, a także innych chorób objawiających się bólami mięśniowo-stawowymi. Ziele to ma także korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego – usprawnia trawienie, pobudza wydzielanie enzymów trawiennych i reguluje rytm wypróżnień. Dzięki tym właściwościom może poprawiać apetyt i pomagać w niwelowaniu dokuczliwych objawów niestrawności. Czerwona koniczyna działa też korzystnie na układ krążeniaobniża ciśnienie krwi i zwiększa elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Ponadto dzięki właściwościom odkażającym i przeciwświądowym przyspiesza procesy gojenia się ran, działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Jak większość ziół, ma też działanie moczopędne. W badaniach wykazano również potencjał antyoksydacyjny wyciągów z tej rośliny, co być może będzie można wykorzystać we wspomaganiu terapii nowotworów. 

W kosmetyce wykorzystuje się przede wszystkim działanie łagodzące, detoksykujące, przeciwzapalne i tonizujące na skórę. Napary z koniczyny mogą być stosowane zewnętrznie jako składnik domowych kosmetyków i okładów, a także wewnętrznie – regularne spożywanie naparów przyczynia się do poprawy wyglądu skóry, oczyszczenia organizmu, przywrócenia prawidłowego mikrobiomu i pH skóry oraz łagodzenia objawów trądziku. Oprócz tego wykazano też korzystny wpływ wyciągu z koniczyny na włosy – zmniejsza wypadanie, co wykorzystuje się czasami w leczeniu łysienia androgenowego i nawracających problemów z łupieżem

Koniczyna czerwona – działania niepożądane 

Ewentualne działania niepożądane, które mogą wystąpić po zastosowaniu kwiatu koniczyny, są niespecyficzne. Mogą to być bóle głowy, reakcje alergiczne czy nudności. 

Koniczyna czerwona – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania koniczyny czerwonej są:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • endometrioza,
  • mięśniaki macicy,
  • niektóre typy nowotworów (rak piersi, rak jajnika).

Koniczyna czerwona – zastosowanie 

Koniczynę można stosować w postaci odwaru, naparu, płukanek, a także okładów. Sproszkowany ekstrakt jest składnikiem ziołowych tabletek. Podczas samodzielnego pozyskiwania surowca ważne, by dobrze oddzielić nadziemną część rośliny od korzeni, które są niejadalne. 

Koniczyna czerwona jest rośliną o wielu zastosowaniach. Z powodzeniem może być wykorzystywana wspomagająco w terapii dolegliwości ze strony układu hormonalnego, krążenia, pokarmowego czy oddechowego. Skuteczność działania poparta jest wieloma latami tradycyjnego stosowania zarówno surowców, jak i wyciągów z tej rośliny. Ilość wskazań z czasem może się znacznie zwiększyć, jednakże wymaga to przeprowadzenia dokładniejszych badań w celu ich potwierdzenia. 

Przeczytaj również:
Lawenda – właściwości i zastosowanie


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987. 
  2. Matuszkiewicz W., Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006. 
  3. Cretu R. i in., The effect of trifolii rubri flos (Red Clover flowers) hydroalcoholic extract on some biochemical parameters In Triticum aestivum L. plants, Analele stiintifice ale Universitati „Alexandru Ioan Cuza” Sectiunea Genetica Si Biologie Moleculara, Tom XIII, 2012. 
  4. Cretu R. i in., Researches to obtain some phytotherapeutical products from flavonoidic compounds to treat menopausal osteoporosis: Note 3:Flavonoid-phytomedicines to treat menopausal osteoporosis, „Plantavorel” Research Center for Medicinal Plants Processing, Piatra-Neamt, Romania, 396-399, 2006. 
  5. Edwards S. i in., Phytopharmacy an Evidence-based Guide to Herbal Medicinal products, Wiley Blackwell, 310,410-415, 2015. 
  6. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-308/red-clover [dostęp: 12.04.2022].
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę