Kosmetyki zawierające lilial – dlaczego zostaną wycofane?
Za kilka dni na półkach aptek i drogerii nie zobaczymy już kilkuset produktów kosmetycznych. Komisja Europejska podjęła decyzję o wycofaniu kosmetyków zawierających pirytionian cynku i/lub lilial. W tym artykule przyjrzymy się drugiej substancji i omówimy, dlaczego kosmetyki zawierające lilial zostaną wycofane.
1 marca 2022 r. wejdzie w życie Rozporządzenie Komisji Europejskiej zakazujące wszystkim państwom członkowskim wprowadzania na rynek, czyli sprzedaży produktów zawierających lilial (INCI: Butylphenyl Methylpropional). Uznano tę substancję za rakotwórczą, mutagenną lub działającą szkodliwie na rozrodczość (CMR). Decyzja została podjęta w oparciu o ocenę naukową Komitetu ds. Oceny Ryzyka Europejskiej Agencji Chemikaliów.
Zgodnie z nowym prawem, od dnia 1 marca 2022 r. zakup produktów zawierających lilial będzie niemożliwy.
Lilial – charakterystyka i zastosowanie
Lilial – INCI: Butylphenyl Methylpropional, znany też jako p-BMHCA, aldehyd 2-(4-tert-butylobenzylo)propionowy czy też Lily Aldehyde jest substancją aromatyczną o zapachu białych kwiatów, przypominającym konwalię lub cyklamen. Jest on silnym alergenem. W przemyśle kosmetycznym stosuje się go jako składnik syntetycznych kompozycji zapachowych w wielu kategoriach kosmetyków, a także w perfumach oraz w chemii gospodarczej (np. płyny do płukania).
Lilial – dlaczego jest szkodliwy?
Według oceny Komitetu Naukowego SCCS (Scientific Committe on Consumer Safety) lilial jest substancją niebezpieczną, działającą szkodliwie na rozrodczość.
Od 1 marca 2022 r. bezwzględnym zakazem objęte będzie wprowadzanie na rynek nowych produktów oraz sprzedaż już wyprodukowanych produktów kosmetycznych zawierających lilial. Wielu producentów kosmetycznych dostosowało już skład swoich produktów do nowych wymagań i nowe formuły kosmetyków nie zawierają już w składzie lilialu.
Przeczytaj również:
Kosmetyki z pirytionianem cynku – dlaczego znikają z półek?
Źródła:
- https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32021R1902
- https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32009R1223&from=fr
- https://ec.europa.eu/health/system/files/2021-08/sccs_o_213_0.pdf
- https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/butylphenyl-methylpropional/
- https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/zinc-pyrithione/
Kupiłem mydło w płynie,które zawiera łukiem . Czy mogę je używać ?
Dzień dobry, czy miał Pan na myśli ług sodowy umieszczony w kosmetykach pod nazwą sodium hydroxide? Może on być używany do produkcji mydła, jednak w gotowym produkcie występuje w formie zmydlonej, dlatego może być bezpiecznie stosowany.