Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Ekspert kosmetyczny: przebarwienia
X - Gotowi na malucha 2
X - Nutricia Bebilon
X - Nutricia Danacol
X - Inhalatory
8

Kwas pirogronowy. Dla kogo jest polecany?

Słuchaj artykułu

Zabiegi poprawiające wygląd cery przy użyciu kwasów zyskują na popularności. Jednym z nich jest kwas pirogronowy, który znalazł zastosowanie w kosmetologii. Jakie właściwości wykazuje kwas pirogronowy? Czy jest bezpieczny?

Kwas pirogronowy. Dla kogo jest polecany?

Działanie kwasu pirogronowego 

Kwas pirogronowy występuje naturalnie w jabłkach, occie, sfermentowanych owocach, ciemnym winie i piwie. 

Działa poprzez złuszczenie skóry i przyspieszenie naturalnego cyklu odmładzania jej komórek. Podobnie jak kwasy AHA, poprawia strukturę skóry i zmniejsza oznaki starzenia, przywracając odpowiednie nawilżenie. Działa rozjaśniająco, a także przeciwbakteryjnie. Kwas pirogronowy ma zdolność do stymulowania fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję nowego kolagenu i tworzenia włókien elastynowych. Złuszcza naskórek, co sprawia, że jego warstwa rogowa staje się cieńsza, a skóra naturalnie gładka i promienna.  

Ze względu na niewielkie rozmiary cząsteczki, w stężeniu powyżej 50% kwas pirogronowy penetruje w głąb skóry, wykazując silniejsze działanie. Moc kwasu zależy od rodzaju postaci kosmetyku (emulsje mają łagodniejsze działanie) oraz jego stężenia. W stężeniach niższych niż 50% zalecany jest do peelingów powierzchniowych, wykonywanych w czasie maksymalnie 2 minut. Pozostawiony na skórze powyżej 2 minut powoduje efekt zbielenia.  

Kwas pirogronowy doskonale sprawdzi się przy skórze łojotokowej ze skłonnością do trądziku. Usuwa powierzchniowe blizny potrądzikowe i drobne zmarszczki. Minimalny odstęp między zabiegami powinien wynosić 10-14 dni. 

Kwas pirogronowy – przeciwwskazania

  • Aktywne stany zapalne skóry,  
  • opryszczka,  
  • łuszczyca,  
  • atopowe zapalenie skóry,  
  • zabiegi chirurgiczne twarzy (w ciągu ostatnich dwóch miesięcy), 
  • alergie na substancje zawarte w produkcie,
  • ciąża i karmienie piersią.

Nie stosuj kwasu pirogronowego latem, ponieważ naskórek jest wtedy bardziej narażony na poparzenia słoneczne i przebarwienia. Nie łącz go również z kuracją stężonymi retinoidami, co może przyczynić się do większego podrażnienia skóry.

Kwas pirogronowy – skutki uboczne

Kwas pirogronowy zwykle wywołuje przejściowe pieczenie skóry, a po złuszczeniu także rumień.

Pierwszy zabieg musi być wykonany ostrożnie, by określić wrażliwość skóry na kwas. W wyniku złego doboru parametrów kwasu mogą pojawić się niepożądane działania, np. epidermoliza, czyli oddzielanie się naskórka od skóry właściwej i powstanie pęcherzy. 

Ze względu na duże ryzyko powikłań, zabiegi z wykorzystaniem kwasu pirogronowego w wysokim stężeniu muszą być wykonywane jedynie przez wykwalifikowanych profesjonalistów.

Przeczytaj również:
Kwasy BHA i PHA – działanie i zastosowanie


Peelingi kwasowe
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Kornhauser A., Coelho S., Hearing V., Effects of cosmetic formulations containing hydroxy acids on sun-exposed skin: current applications and future developments. Dermatol Res Pract. 2012.
  • https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Pyruvic_acid#section=Mechanism-of-Action
  • Roguś-Skorupska D., Chodorowska G., Peelingi w dermatologii, Nowa Medycyna, 2005. 
  • Jastrząb R. i in., Kwasy owocowe (α-hydroksykwasy) i ich związki kompleksowe, Wydawnictwo Naukowe UAM, 2014.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę