Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Urodziny Gemini
X - Tydzień zdrowej jamy ustnej
X - Aurovitas Rablis
X - Unimil Skyn
X - Laq
1

Kwas salicylowy – zastosowanie w kosmetyce

Słuchaj artykułu

Kwas salicylowy jest znany w medycynie od wielu lat. Obecnie zyskuje coraz większą popularność w kosmetologii oraz jako dodatek do kosmetyków. Kwas ten znajduje zastosowanie np. w walce z trądzikiem.

Kwas salicylowy – zastosowanie w kosmetyce

Kwas salicylowy jest polecany osobom zmagającym się z problemem trądziku, zwłaszcza w strefie T. Posiada właściwości, które umożliwiają przedostanie się przez warstwę łoju, który zatyka skórę. Powoduje odblokowanie mieszków włosowych, dzięki czemu zmniejsza się ilość wydzielanego sebum. Kwas salicylowy wykazuje działanie złuszczające, dzięki czemu redukuje przebarwienia i łagodzi zaczerwienienia. Regularne stosowanie kwasu pomaga zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych.


Produkty z kwasem salicylowym
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Bezpieczne stosowanie kwasu salicylowego 

Przed pierwszym zastosowaniem nowego kosmetyku warto wykonać prosty test alergiczny. Kosmetyki, zwłaszcza te zawierające w swoim składzie kwasy, mogą wywołać uczulenie lub podrażnienie na skórze. Przed zastosowaniem kosmetyku należy nanieść jego niewielką ilość na fragment skóry np. na ramieniu. Następnie obserwować to miejsce przez kolejne 48 godzin. Jeśli na skórze nie pojawi się żaden niepokojący objaw, można bezpiecznie stosować kosmetyk.  

Na etykietach produktów kosmetycznych przeznaczonych do nakładania na skórę i błony śluzowe, które zawierają kwasy w swoim składzie, powinno znajdować się ostrzeżenie przed ewentualnym poparzeniem słonecznym oraz możliwością zwiększenia wrażliwości skóry na słońce. 

Produkty z kwasem salicylowym 

Kwas salicylowy znajdujący się w produktach do pielęgnacji skóry działa najlepiej w stężeniu 1-2%

Kwas salicylowy dodany do szamponu zapobiega przetłuszczaniu się włosów, działa przeciwłupieżowo. Dodatkowo złuszcza martwy naskórek, poprawiając krążenie krwi i stymulując wzrost włosów. Szampon należy nałożyć na całą długość włosów oraz skórę głowy, pozostawiając na kilka minut, po czym spłukać. 

Tonik zawierający kwas salicylowy stosowany 1-2 razy w tygodniu pomoże oczyścić pory, niwelując ilość wągrów i zaskórników. Uwaga – nadmierne używanie toniku może prowadzić do wysuszenia skóry.  

Kwas salicylowy można znaleźć także w preparatach do stosowania na skórę stóp i pięt. Dzięki działaniu złuszczającemu pomagają one w walce ze zrogowaciałą skórą.  

Kwas salicylowy w wyższych stężeniach może być stosowany jako maseczka-peeling na skórę twarzy. Preparat o stężeniu 10-30% nakładany jest na skórę twarzy na czas około 2 minut. Taki zabieg może być przeprowadzony wyłącznie w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Po zabiegu skóra ulega złuszczeniu, nabiera jednolitego kolorytu, znikają przebarwienia i blizny np. po trądziku. Zabiegi z użyciem kwasu salicylowego można przeprowadzać co 10-14 dni aż do uzyskania pożądanego efektu. Łącznie z kwasem salicylowym można zastosować dodatek innego kwasu. 

Przeciwwskazania do stosowania kwasu salicylowego i kwasów PHA 

Osoby mające alergie skórne i/lub opryszczkę nie powinny stosować kwasu salicylowego. Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem, gdy chcą zastosować peeling na bazie kwasu salicylowego. Osoby uczulone na salicylany nie powinny stosować kwasu salicylowego, bowiem może to doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania kwasu salicylowego są otwarte rany i silny trądzik. Ze względu na działanie drażniące, kwas ten może tylko zaostrzyć toczący się proces zapalny skóry. Ponadto osoby stosujące kurację stężonymi retinoidami nie powinny łączyć jej z kwasem salicylowym.

Kwas salicylowy wykazuje wrażliwość na promienie słoneczne. Po zastosowaniu kosmetyku lub po wykonaniu zabiegu z kwasem salicylowym należy unikać ekspozycji na słońce. Najlepiej stosować kosmetyki zawierające kwas salicylowy na noc.

Przeczytaj również:
Retinol – jak działa i czy jest bezpieczny?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  1. Martini M.C., Kosmetologia i farmakologia skóry, PZWL, Warszawa 2007. 
  2. Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Hig Med. Dosw (online), 2015; 69. 
  3. Broncel M., Zasady skutecznej i bezpiecznej terapii kwasem acetylosalicylowym. Geriatria. 2019, 13, 50-62
  4. Janiec W., Kompendium Farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę