Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
7

Pryszcze podskórne – przyczyny, objawy, leczenie

Słuchaj artykułu

Pryszcze podskórne mogą stanowić problem estetyczny, ponieważ często pojawia się na twarzy w tzw. strefie T (czoło, broda, nos). Skąd biorą się pryszcze podskórne i jak można zapobiegać ich powstawaniu?

Pryszcze podskórne – przyczyny, objawy, leczenie

Pryszcze podskórne – czym są i gdzie powstają? 

Pryszcze podskórne są to ropne zmiany skórne, które powstają pod powierzchnią naskórka, a więc w głębszych warstwach skóry. Rozsiane są w różnych miejscach ciała, ale najczęściej pojawiają się w na czole, skroniach, policzkach, szyi, dekolcie czy na plecach. Mogą występować pojedynczo lub w grupach. Zazwyczaj przyjmują one postać cyst lub twardych guzków, a czasem stanowią jedynie drobne wybrzuszenia naskórka.

Cysty powstają bezpośrednio pod naskórkiem i charakteryzują się różnym kształtem i wielkością. Głównie są koloru czerwonego lub białego z czerwoną obwódką. Mogą być nabrzmiałe, ponieważ są wypełnione ropą. Guzki są twardsze od cyst, ponieważ powstają w głębszych warstwach skóry. Obie formy pryszczy podskórnych bolą przy dotyku. Nie należy ich wyciskać ani zdrapywać, ponieważ zostawiają po sobie trwałe i ciemne blizny, które trudno się leczy i maskuje [1, 4]. 

Pryszcze podskórne – przyczyny powstawania 

Nadmiar sebum w wyniku niewłaściwej pracy gruczołów łojowych jest główną przyczyną powstawania pryszczy podskórnych. Proces ten nasila się zazwyczaj w wyniku nieprawidłowości gospodarki hormonalnej, a więc nadmiernej produkcji męskich hormonów (androgenów). Ponadto zaobserwowano, że pryszcze podskórne mogą częściej pojawiać się u osób, które: 

  • używają niewłaściwych kosmetyków, zazwyczaj źle dobranych do swojego rodzaju skóry np. zbyt tłustych kremów, które mogą zatykać pory, utrudniając skórze właściwe oddychanie i regenerację; 
  • żyją w długotrwałym, nadmiernym stresie; 
  • palą papierosy; 
  • posiadają predyspozycje genetyczne; 
  • mają skłonność do alergii skórnych; 
  • zmagają się z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi; 
  • chorują na różne choroby metaboliczne lub cukrzycę; 
  • nieodpowiednio się odżywiają [1, 3]. 

Pryszcze podskórne – leczenie  

Dermatolodzy w leczeniu tej przypadłości najczęściej rekomendują stosowanie maści ichtiolowej, która pomaga wyregulować wydzielanie łoju. Ponadto zmniejsza ona stan zapalny, ułatwiając przy tym ropie gromadzącej się pod naskórkiem odchodzić na zewnątrz. Osobom posiadającym nadwrażliwą skórę specjaliści zalecają maść cynkową, która również zwęża pory i przyspiesza proces gojenia.  


Pielęgnacja skóry z wypryskami
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

W przypadku wystąpienia licznych grup pryszczy podskórnych lekarze mogą dołączyć do procesu leczenia retinoidy i antybiotyki. Retinoidy zmniejszają ilość stanów zapalnych powstałych na powierzchni skóry, a także pomagają w procesie złuszczania się naskórka. Antybiotyki skutecznie eliminują bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian na skórze [1, 2]. 

Pryszcze podskórne – profilaktyka  

Niezwykle istotną rolę w procesie zapobiegania powstawaniu pryszczy podskórnych odgrywa właściwa pielęgnacja, a więc stosowanie kosmetyków odpowiednio dobranych do rodzaju skóry. Warto więc poszukać w swojej aptece lub drogerii produktów hipoalergicznych, pozbawionych konserwantów, parabenów czy sztucznych zapachów i barwników. Pozwolą one delikatnie oczyścić powierzchnię skóry, a przy tym skutecznie zredukują produkcję łoju czy odblokują zatkane gruczoły łojowe, które mogą negatywnie wpłynąć na kondycję skóry. Zaliczamy do nich emulsje, kremy, żele i płyny do pielęgnacji.  

Do zakamuflowania już powstałych pryszczy podskórnych można zastosować korektory z substancją antybakteryjną i lekki fluid [4].   

Do codziennej pielęgnacji i higieny należy dołączyć jeszcze dobrze dobraną dietę, opartą o duże ilości świeżych warzyw i owoców, które bogate są w cenne dla skóry witaminy i minerały. Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk (pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby) czy witaminy z grupy B (jaja, orzechy, rośliny strączkowe), które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne. Ponadto należy ograniczyć wysokoprzetworzoną żywność, alkohol, słodycze czy fast food, które negatywnie wpływają na kondycję skóry [4].

Przeczytaj również:
Pryszcze na plecach – przyczyny, jak się ich pozbyć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/103258 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2585707/ 
  3. https://www.cetaphil.pl/porady-pielegnacyjne/pryszcze-podskorne-przyczyny-wystepowania-i-sposoby-leczenia.html 
  4. https://www.skyclinic.pl/blog/pryszcz-podskorny-wszystko-co-musisz-wiedziec/
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 17 lutego 2024, 23:42
    Anna

    Choruję na trądzik torbielowaty od 46 lat. Wypróbowałam wszystkie możliwe kurację. Nic nie pomaga. Retinoidy, hormony, lasery, kwasy, diety… To choroba nieuleczalna. Taka jest prawda o tego rodzaju trądziku.

    1. 24 lutego 2024, 21:04
      grzegorz

      trzeba siw udać do soecjalisty na slask i go poszukać tego co to wyleczy i dobrze myc twarz na soecjalnym mydke leczniczym tez umyc ja dobrze cirplą disc gorąnca woda itd

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę