Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
17

Leki dla zwierząt w aptece. Co można zastosować u psów i kotów?

Słuchaj artykułu

Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy nasz czworonożny podopieczny potrzebuje natychmiastowej pomocy, a my nie możemy zabrać go do weterynarza. W sytuacjach pilnych możesz skonsultować się ze specjalistą telefonicznie i zastosować u psa lub kota leki z apteki dostępne bez recepty.

Leki dla zwierząt w aptece. Co można zastosować u psów i kotów?

Leki dla zwierząt w aptece – pamiętaj, że to rozwiązanie ostateczne! 

Specjalista wie, jak wykonać badanie, dobrać odpowiednie leczenie i w razie potrzeby wystawi receptę weterynaryjną. Jest to specjalny druk, który może wystawić wyłącznie lekarz weterynarii. Zwierzę powinno w pierwszej kolejności otrzymać preparat przeznaczony dla czworonogów. W sytuacjach nagłych, np. gdy zwierzak zachoruje podczas wyjazdu, możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii telefonicznie i kupić odpowiedni produkt leczniczy w aptece.

W sytuacjach nagłych farmaceuta w aptece może wydać lek dostępny bez recepty, który może być przyjmowany przez zwierzęta. Pod warunkiem, że opiekun zwierzęcia konsultował podanie leku z lekarzem weterynarii.

Jakie leki z apteki można zastosować u zwierząt? 

Poniżej podajemy nazwy substancji czynnych, które można zastosować w nagłych przypadkach w leczeniu zwierząt. Celowo nie podajemy dawek, ponieważ stosowanie leków dostępnych bez recepty u zwierząt powinno być konsultowane z lekarzem weterynarii. 

Leczenie bólu i gorączki

  • Metamizol – leku nie podawaj zwierzętom cierpiącym na zaburzenia układu krwiotwórczego. Substancja powinna być ostrożnie stosowana u kotów ze względu na komponentę fenolową; 
  • meloksykam – leku nie podawaj zwierzętom ze schorzeniami układu pokarmowego, ponieważ występuje zwiększone ryzyko krwawień. 

Nie podawaj psom i kotom leków zawierających ibuprofen, naproksen, ketoprofen, diklofenak. Kotom nie podawaj leków zawierających paracetamol (ze względu na ryzyko wystąpienia methemoglobinemii). 


Leczenie zatruć pokarmowych, biegunek, wymiotów 

  • Węgiel leczniczy – w przypadku węgla aktywnego w kapsułkach zawartość wymieszaj w niewielkiej ilości wody, pobierz za pomocą strzykawki i podaj bezpośrednio do pyszczka. Nie podawaj całych kapsułek. W przypadku tabletek powlekanych usuń otoczkę; 
  • diosmektyt – lek rozpuść w odpowiedniej ilości wody; najlepiej podawaj zawiesinę za pomocą strzykawki, bezpośrednio do pyszczka zwierzęcia; 
  • Lactobacillus rhamnosus; 
  • drotaweryna – lek może być stosowany wyłącznie doraźnie.  

Leczenie stanów zapalnych żołądka 

  • Famotydyna – lek może spowodować utratę apetytu, zaparcia lub biegunki. Nie podawaj tej substancji ciężarnym zwierzętom, cierpiącym na choroby nerek lub wątroby. Przeciwwskazaniem jest także rak żołądka;
  • omeprazol. 

Regeneracja wątroby 

  • Fosfolipidy – zawartość kapsułek możesz wysypać i wymieszać z karmą. 

Alergie i odczyny skórne 

  • Cetyryzyna; 
  • hydrokortyzon – maść można stosować maksymalnie przez 7 dni; jeśli nie nastąpi poprawa, skonsultuj się z weterynarzem; stosowanie hydrokortyzonu może wywołać ścieńczenie skóry; nie stosuj jej u zwierzęcia chorującego na zespół Cushinga; lek można stosować na powierzchnię nie większą niż 1/3 ciała. 

Dezynfekcja ran

  • Chlorheksydyna; 
  • Braunol – przy drobnych ranach, skaleczeniach;
  • Octenisept – w ostateczności, ponieważ nie zasusza rany, którą zwierzę może wylizywać.

Aby zabezpieczyć opatrunek nałożony na ranę, użyj bandaża samoprzylepnego. Nie wymaga on dodatkowego użycia spinek czy wiązania; nie przylega do skóry i sierści, zwierzę nie jest w stanie samo zdjąć opatrunku.  


Regeneracja uszkodzonej skóry

  • Balsam Szostakowskiego – aktywuje proces regeneracji tkanki łącznej i naskórka; sprawdzi się w stanach zapalnych wokół pazurów, zakażeniach bakteryjnych, oparzeniach, odleżynach; zapewnia odpowiednie środowisko gojenia rany. Wystarczy przyłożyć opatrunek gazowy nasączony balsamem na zmienione chorobowo miejsce. 

Przemywanie oczu 

  • 0,9% roztwór chlorku sodu i krople z kwasem hialuronowym – do przemywania oczu w przypadku podrażnień, nadmiernego łzawienia, do wypłukiwania ciał obcych z oka. 

Regeneracja opuszek łap 

  • Wazelina biała, 
  • lanolina. 

Nadmierne wylizywanie po zabiegach sterylizacji, kastracji 

  • Wyciąg z rumianku, 
  • maść z nagietkiem. 

Przeczytaj również:
Dogoterapia. Czy kontakt z psem może działać terapeutycznie?

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 28 grudnia 2022, 15:41
    Henryk

    OK!

  2. 10 lutego 2023, 15:22
    Grazyna

    Bardzo dobre , potrzebne rady.

    1. 10 lutego 2023, 15:28
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Bardzo nam miło 🙂

  3. 7 sierpnia 2023, 21:33
    jacek

    br dobry artykuł szczególnie dla miłośników zwierząt -a ja takim jestem brakuje mi jednak środków przeciwbólowych-a różnie bywa z naszymi milusińskimi -pozdrawiam jacek

    1. 8 sierpnia 2023, 07:49
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł się Panu spodobał 🙂

  4. 1 października 2023, 18:20
    Mike

    Brakuje mi środków na uspokojenie ale bardzo fajny artykuł

  5. 13 października 2023, 11:16
    Nina

    Czy Balsam Szostakowskiego dla zwierząt różni się czymkolwiek od wersji dla ludzi?

    1. 16 października 2023, 07:52
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Balsam Szostakowskiego to nazwa receptury, która zawiera eter poliwinylobutylowy. Składy w preparatach dla zwierząt i dla ludzi są takie same.

  6. 18 stycznia 2024, 02:58
    Weronika

    Bardzo pomocny artykuł .

    1. 18 stycznia 2024, 10:44
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy 🧡

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę