Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
3

Czy maltodekstryna szkodzi zdrowiu?

Słuchaj artykułu

Maltodekstrynę znajdziemy niemal w każdym przetworzonym produkcie spożywczym. Producenci dodają ją nawet do mleka modyfikowanego dla niemowląt. Czy jest obojętna dla zdrowia?

Czy maltodekstryna szkodzi zdrowiu?

Maltodekstryna – właściwości 

Maltodekstryna ma postać białego proszku bez smaku. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Zawiera około 380 kcal na 100 g. Ma też wysoki indeks glikemiczny (105), ponieważ jest bardzo szybko trawiona w organizmie. Podnosi poziom cukru we krwi, co skutkuje wyrzutem insuliny.

Maltodekstryna – gdzie ją znajdziemy? 

Maltodekstrynę wykorzystuje się w produkcji farmaceutycznej i w przemyśle spożywczym. Stosuje się ją jako środek wiążący, zagęszczający, stabilizujący, spulchniający oraz wzmacniający smak i zapach. Maltodekstryna przeciwdziała również krystalizacji substancji i przedłuża termin przydatności do spożycia.

Znajdziemy ją np. w: 

  • mleku modyfikowanym, 
  • gotowych daniach, 
  • wyrobach cukierniczych, 
  • napojach dla sportowców, 
  • lodach, 
  • margarynie, 
  • jogurtach, 
  • produktach typu light (jako zamiennik tłuszczu).  

Maltodekstryna jest łatwo przyswajalnym, lekkostrawnym źródłem energii, dlatego dodaje się ją do mleka modyfikowanego dla niemowląt. W miarę rozwoju dziecka zaleca się ograniczenie jej ilości w diecie. 

Maltodekstryna a sport 

Maltodekstryna znajduje się w produktach dla sportowców. Szybko się wchłania, dzięki czemu jest źródłem łatwo dostępnej energii. Napoje na bazie maltodekstryny można przygotować samodzielnie lub zakupić gotowe odżywki węglowodanowe lub węglowodanowo-białkowe.

Maltodekstryna stosowana jest najczęściej jako odżywka potreningowa, która uzupełnia straty glikogenu z wątroby i mięśni. Jej działanie polega na pobudzeniu wydzielania insuliny, co wiąże się ze zwiększeniem transportu kreatyny i aminokwasów do mięśni. Jest to pożądany efekt przy budowaniu masy mięśniowej.

Podczas długich treningów napój z maltodekstryną pozwala na uzupełnianie energii bez obciążania żołądka i kłopotliwych objawów ze strony przewodu pokarmowego.

Zaleca się przyjmowanie roztworów maltodekstryny 1-3 razy dziennie w dawce 20-70 g na porcję, w zależności od zapotrzebowania organizmu i intensywności treningu. 

Maltodekstryna – wpływ na organizm 

Gwałtowne wyrzuty insuliny po maltodekstrynie są szczególnie niebezpieczne dla osób chorujących na cukrzycę. Nie zaleca się również spożywania maltodekstryny wieczorem, ponieważ pobudza organizm i może powodować problemy z zaśnięciem. 

Jeśli nie uprawiasz sportu, kontroluj ilość spożywanej maltodekstryny. Może ona powodować skutki uboczne, np. zmieniać skład bakterii jelitowych, a co za tym idzie zwiększać podatność na zakażenia.  

Przeczytaj również:
Okno anaboliczne – czy istnieje?


Słodziki
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Leszczyński W., Zastosowanie skrobi modyfikowanych w przemyśle spożywczym, Przegląd Piekarski i Cukierniczy, 2006, 5, 54-56. 
  •  Przetaczek-Rożnowska I., Wszechstronne maltodekstryny. Charakterystyka oraz wykorzystanie w przemyśle mleczarskim, Agro Przemysł, 2014, 1. 
  •  Podsiadły-Natorska E., Maltodekstryny w żywności – jest się czego bać?
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę