Mielofibroza – przyczyny, objawy, leczenie
Mielofibroza to jedna z chorób mieloproliferacyjnych, tj. nowotworów szpiku kości. Uważa się ją za formę białaczki. Występuje tak samo często zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, natomiast u dzieci stanowi rzadkość.
Mielofibroza – przyczyny
Jedną z cech charakterystycznych mielofibrozy jest obecność nadmiernie pobudzonych fibroblastów – komórek produkujących kolagen. Stąd mielofibroza nazywana jest inaczej włóknieniem szpiku kostnego. Włóknienie powoduje niszczenie masy zdrowego szpiku kostnego, uniemożliwiając mu prawidłowe funkcjonowanie.
Mielofibroza może być chorobą pierwotną – powstawać de novo (łac. na nowo) lub w wyniku innych chorób, takich jak czerwienica prawdziwa (polycythemia vera).
W przypadku pierwotnej mielofibrozy przyczyna występowania objawów do tej pory nie została poznana.
Mielofibroza – objawy
Najczęstszym objawem prezentowanym przez pacjentów jest nadmierne zmęczenie.
Ze względu na zniszczenie szpiku funkcję hematopoetyczną (produkcję krwinek) przejmują inne narządy, np. śledziona. W związku z tym od 50 do 90% pacjentów (w zależności od źródła) prezentuje splenomegalię (powiększenie śledziony), u części obserwuje się także hepatomegalię.
Od 5 do 20% pacjentów zgłasza objawy tzw. stanu hipermetabolicznego:
- lekko podwyższoną temperaturę ciała;
- bóle kości;
- wzmożoną potliwość w okresie spoczynku nocnego.
Niektórzy pacjenci zgłaszają także utratę masy ciała, a u części obserwuje się zaburzenia w wynikach morfologii krwi, np. niedokrwistość (anemię).
Do 30% pacjentów może nie odczuwać żadnych objawów, co utrudnia diagnostykę i znacznie opóźnia podjęcie leczenia, pogarszając rokowanie pacjentów.
Jak często występuje mielofibroza?
Pierwotna mielofibroza jest najrzadszą spośród chorób limfoproliferacyjnych – w jednym z badań częstość jej występowania została określona na 1,5 na 100 000 osób w ciągu roku.
Mielofibroza dotyczy głównie osób w średnim wieku i starszych. W przypadku dzieci diagnozuje się ją zwykle przed 3. rokiem życia.
Mielofibroza – leczenie
Aby rozpocząć leczenie mielofibrozy, potrzebne jest odpowiednie określenie stopnia zaawansowania choroby. Postępowanie lecznicze dzieli się na dwie grupy:
- chorzy kwalifikujący się do allogenicznego przeszczepienia szpiku kostnego – ta metoda przeznaczona jest dla osób, u których prognozuje się najkrótszy czas przeżycia;
- chorzy niekwalifikujący się do allogenicznego przeszczepienia szpiku kostnego – są to pacjenci z niskiej grupy ryzyka, którzy nie mają objawów. W tym przypadku podaje się lek cytostatyczny – hydroksykarbamid. Nowym lekiem zarejestrowanym do leczenia mielofibrozy jest ruksolitynib – lek hamujący kinazę JAK1 i JAK2.
Mielofibroza – rokowania
Mediana przeżycia to 5 lat od momentu rozpoznania. Należy jednak pamiętać, że odchylenie jest dość duże. U niektórych pacjentów przebieg choroby jest bardzo gwałtowny – może nastąpić progresja do ostrej białaczki mieloblastycznej, co wiąże się z dużo gorszym rokowaniem. Większość pacjentów prezentuje łagodny przebieg choroby.
Do niekorzystnych czynników prognostycznych należą między innymi:
- znacznie obniżony poziom hemoglobiny – poniżej 10 g/dl;
- wcześniejsze transfuzje krwi;
- znacznie obniżona liczba płytek krwi – poniżej 100000 x 109/L.
Pacjenci z najagresywniej przebiegającą chorobą przeżywają często krócej niż rok, natomiast ci, u których choroba ma łagodny przebieg, niejednokrotnie dożywają nawet 10 lat.
Przeczytaj również:
Biopsja szpiku kostnego – wskazania i przebieg
Źródła:
- Pathogenetic mechanisms in primary myelofibrosis – UpToDate. (n.d.). Retrieved April 21, 2021, https://www.uptodate.com/contents/pathogenetic-mechanisms-in-primary-myelofibrosis?search=myelofibrosis&source=search_result&selectedTitle=4~143&usage_type=default&display_rank=4.
- Clinical manifestations and diagnosis of primary myelofibrosis – UpToDate. (n.d.). Retrieved April 21, 2021, https://www.uptodate.com/contents/clinical-manifestations-and-diagnosis-of-primary-myelofibrosis?search=myelofibrosis&source=search_result&selectedTitle=1~143&usage_type=default&display_rank=1#H4.
- Garmezy B., Schaefer J.K., Mercer J., Talpaz M., A provider’s guide to primary myelofibrosis: pathophysiology, diagnosis, and management. In Blood Reviews (Vol. 45, p. 100691), Churchill Livingstone, 2021 https://doi.org/10.1016/j.blre.2020.100691.