Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Nutricia Bebilon
X - Światowy Dzień Uśmiechu
X - Baby Week 7
X - Inhalatory
5

Mieszana choroba tkanki łącznej – objawy, diagnostyka, leczenie

Słuchaj artykułu

Mieszana choroba tkanki łącznej jest chorobą występującą rzadko, należącą do grupy układowych chorób tkanki łącznej. W jej obrazie klinicznym współwystępują objawy kilku schorzeń z tej grupy, a w badaniach serologicznych występują charakterystyczne przeciwciała.

Mieszana choroba tkanki łącznej – objawy, diagnostyka, leczenie

Mieszana choroba tkanki łącznej to jednostka opisana stosunkowo niedawno, bo zaledwie 50 lat temu. W jej obrazie obserwuje się współwystępowanie objawów

  • tocznia rumieniowatego układowego, 
  • reumatoidalnego zapalenia stawów
  • zapalenia wielomięśniowego, 
  • twardziny układowej. 

Charakterystyczne dla tej jednostki jest także występowanie przeciwciał przeciwko U1RNP w wysokim mianie. 


Produkty na ból mięśni i stawów
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Choroba ma charakter autoimmunologiczny – organizm „atakuje” własne tkanki i narządy za pośrednictwem nadreaktywnego układu immunologicznego. Przyczyna jej powstania i wyzwolenia tej reakcji nie została dotąd poznana. Mieszana choroba tkanki łącznej występuje rzadko – ok. 2,7 przypadków na 100 000 osób. Kobiety chorują na nią aż dziesięciokrotnie częściej niż mężczyźni. 

Mieszana choroba tkanki łącznej – objawy 

Mieszana choroba tkanki łącznej charakteryzuje się najczęściej stopniowym rozwojem objawów na przestrzeni kilku lat. W początkowej fazie często objawy stwierdzane u chorego są bardzo niecharakterystyczne i mogą wskazywać na wiele chorób, nie tylko reumatologicznych. Wraz z upływem czasu dochodzi do rozwoju objawów narządowych. 

Pośród niecharakterystycznych objawów wczesnych wymienia się: 

  • bóle mięśni i stawów oraz ich zapalenie; 
  • złe samopoczucie i osłabienie; 
  • stany podgorączkowe; 
  • obrzęki palców rąk; 
  • objaw Raynauda – napadowe blednięcie najczęściej palców rąk, niekiedy także palców stóp, małżowin usznych czy nosa pod wpływem czynników takich jak niska temperatura, wzburzenie emocjonalne lub bez identyfikowalnej przyczyny. 

Objawy często występujące w przebiegu mieszanej choroby tkanki łącznej to: 

  • zapalenie stawów, najczęściej w obrębie rąk i stóp oraz stawów nadgarstkowych i skokowych, w niektórych przypadkach w postaci nadżerkowej, przyjmujące obraz podobny do tego występującego w reumatoidalnym zapaleniu stawów; 
  • zmiany w badaniu kapilaroskopowym wałów paznokciowych; 
  • zapalenie mięśni i osłabienie ich siły w obrębie mięśni proksymalnych – obręczy barkowej i biodrowej z trudnościami w czynnościach takich jak np. unoszenie kończyn górnych ponad głowę; 
  • zapalenia błon surowiczych – opłucnej i osierdzia; 
  • śródmiąższowe włóknienie płuc z dusznością i spadkiem tolerancji wysiłku; 
  • nadciśnienie płucne i wtórny przerost prawej komory, w zaawansowanych przypadkach z dusznością i prawokomorową niewydolnością serca z obrzękami, powiększeniem wątroby; 
  • stwardnienie koniuszków palców, czyli sklerodaktylia; 
  • występowanie rozmaitych zmian skórnych, w tym teleangiektazji, pokrzywki, siności siatkowatej; 
  • zaburzenia motoryki przełyku, często bezobjawowe, niekiedy jednak powodujące trudności w przełykaniu pokarmu; rzadziej pojawiają się zaburzenia motoryki jelita cienkiego; 
  • zaburzenia funkcji nerek – kłębuszkowe zapalenia nerek, zespół nerczycowy; 
  • bóle głowy; 
  • neuralgia nerwu trójdzielnego; 
  • zaburzenia hematologiczne – niedokrwistość typu chorób przewlekłych, obniżenie ilości płytek krwi, leukocytów i limfocytów. 

Mieszana choroba tkanki łącznej – diagnostyka 

Badania laboratoryjne wykazać mogą podwyższenie parametrów stanu zapalnego, w tym OB i CRP, oraz wymienione już zmiany w morfologii krwi obwodowej – niedokrwistość typu chorób przewlekłych, obniżenie stężenia płytek krwi, leukocytów i limfocytów. W przypadku zajęcia poszczególnych narządów i układów wykonuje się także inne badania laboratoryjne, np. oceniające funkcję nerek. 

W badaniach serologicznych oznacza się obecność przeciwciał przeciwjądrowych oraz ich typ świecenia i miano, przeciwciał przeciw U1RNP, czynnik reumatoidalny, stężenia składowych dopełniacza i inne. Co ciekawe w przebiegu mieszanej choroby tkanki łącznej fałszywie dodatni (dodatni pomimo braku zakażenia) może być jeden z testów przesiewowych w kierunku kiły – VDRL. 

Badanie kapilaroskopowe wałów paznokciowych pozwalają na ocenę mikrokrążenia. Badania obrazowe RTG stawów i klatki piersiowej, tomografia komputerowa klatki piersiowej są pomocne w diagnostyce śródmiąższowego włóknienia płuc, a badania echokardiograficzne w przypadku nadciśnienia płucnego i objawów kardiologicznych. 

Inne badania są wykonywane zależnie od obserwowanych u pacjenta objawów i wyników już wykonanych procedur diagnostycznych. 

Mieszana choroba tkanki łącznej – leczenie

Leczenie w mieszanej chorobie tkanki łącznej jest uzależnione od obrazu klinicznego obserwowanego u konkretnego pacjenta. Zależnie od dominujących objawów dobiera się zarówno leki, jak i drogę ich podawania i intensywność działań. Pośród stosowanych farmaceutyków znajdują się niesteroidowe leki przeciwzapalne, glikokortykosteroidy, leki modyfikujące przebieg choroby i inne.

Przeczytaj również:
Polimialgia reumatyczna – przyczyny, objawy, leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Puszczewicz M., Mieszana choroba tkanki łącznej, Wielka Interna – Reumatologia, wyd. Medical Tribune Polska, Warszawa, s. 165-174. 
  2. Kowal-Bielecka O., Bielecki M., Choroba i Zespół Raynauda, Wielka Interna – Reumatologia, wyd. Medical Tribune Polska, Warszawa, wyd. 2. 
  3. Chwalińska-Sadowska H., Olesińska M., Mieszana choroba tkanki łącznej i zespoły nakładania, Interna Szczeklika, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, s. 2076-2080. 
  4. Hoffman R., Greidinger E., Mixed connective tissue disease, Current Opinion in Rheumatology, 2020, s. 386-390.
  1. 29 czerwca 2023, 16:20
    MARIA

    Bardzo dobry artykuł .Podaje dokładne informacje na temat choroby

    1. 3 lipca 2023, 07:56
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy 🙂

  2. 9 października 2023, 20:53
    Renata

    Bardzo dobry artykuł.
    Dziękuję.

    1. 10 października 2023, 10:07
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy za miły komentarz 🙂

  3. 8 lutego 2024, 12:22
    Mariusz

    Super bardzo ciekawy artykuł

  4. 17 marca 2024, 15:33
    Ewa

    Bardzo pomocne informacje, szczegółowe ale napisane w przystępny sposób.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę