Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt opalanie 2
X - Aurovitas AuroGastro
X - Genactiv Colostrum
X - Pielęgnacja nóg
X - Produkty z gratisem
7

Dokucza Ci ból biodra? Sprawdź dlaczego!

Słuchaj artykułu

Najczęściej na bóle stawowe skarżą się osoby starsze, ale ból biodra może dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku. Jego przyczyny nie zawsze muszą być ściśle związane z samym stawem biodrowym. Kiedy może boleć biodro? Jak złagodzić nieprzyjemne dolegliwości? 

Dokucza Ci ból biodra? Sprawdź dlaczego!

Staw biodrowy – co warto wiedzieć? 

Staw biodrowy jest jednym z największych stawów w naszym ciele. Zbudowany jest z dwóch części: panewki stawu biodrowego kości miednicznej i głowy kości udowej. Powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką stawową, która umożliwia gładkie i bezbolesne wykonywanie ruchu w stawie. Dodatkowo staw otoczony jest torebką stawową wypełnioną płynem stawowym, który nawilża go i usprawnia wykonywanie ruchów.  

Głównymi funkcjami stawu biodrowego są przenoszenie ciężaru z tułowia na nogi oraz poruszanie się. Staw biodrowy jest stawem wieloosiowym, dlatego jego zakres ruchu jest bardzo szeroki. 

Czego „nie lubią” biodra?

Każdy staw „zużywa się” wraz z wiekiem. Często przez brak wiedzy i niewłaściwe nawyki szkodzimy naszym stawom. W jaki sposób? 

Siedzący tryb życia 

Brak odpowiedniej dawki ruchu i długotrwała praca w pozycji siedzącej na nieodpowiednim krześle negatywnie wpływają na kondycję stawów. Ruch w niepełnym zakresie stawowym może doprowadzić do niszczenia lub złego odżywienia chrząstki stawowej. Konsekwencją tego jest ból w trakcie ruchu, co z biegiem czasu może doprowadzić do ograniczenia ruchomości w stawie. Aktywność fizyczna zapewnia odpowiednią produkcję mazi stawowej, co wiąże się z odpowiednim odżywieniem i ukrwieniem całego stawu. 

Ruch jednostajny 

Ruch jednostajny może przyczynić się do uszkodzenia chrząstki stawowej, jej przetarcia i ubytków. Może również zmniejszyć nawilżenie powierzchni stawowej, a w konsekwencji spowodować ból i dyskomfort podczas wykonywania ruchów. 


Regeneracja chrząstki stawowej
 

Zbyt małe nawodnienie organizmu  

Niedobór wody w organizmie może przyczynić się do niszczenia chrząstki stawowej i zbyt niskiego poziomu płynu stawowego. 

Nadwaga  

Nadwaga i otyłość nie sprzyjają dobrej kondycji stawów. Każdy nadprogramowy kilogram dodatkowo obciąża stawy, co sprzyja szybszemu zużywaniu się chrząstki stawowej, nadmiernemu obciążeniu więzadeł oraz mięśni zabezpieczających staw. Redukcja masy ciała zapewni lepszą wydajność stawów oraz całego układu szkieletowego. Dlatego bardzo istotna jest odpowiednia dieta, która dostarczy nam niezbędnych witamin i składników mineralnych. 

Niedobory witaminy D3, wapnia i fosforu  

Niedobory witaminy D3 mogą powodować nasilenie objawów, m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów. Ten składnik wpływa także na regulację poziomu fosforu i wapnia w naszym organizmie. Pierwiastki te są potrzebne do sprawnego funkcjonowania całego narządu ruchu.  


Zadbaj o kości i stawy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Nieodpowiednie obuwie 

Źle dobrane obuwie i brak amortyzacji podczas chodzenia mogą powodować nieprawidłowe ustawienie wszystkich stawów nóg oraz kręgosłupa. Zakładanie obcasów lub koturnów niesie za sobą ryzyko upadków, dlatego nie są to odpowiednie buty na co dzień.  

Stres 

Stres negatywnie wpływa nie tylko na sferę psychiczną, ale również na ogólny stan naszego organizmu, w tym stawy. Długotrwały stres prowadzi do przewlekłego napięcia ograniczającego ich ruchomość. 

Oprócz powyższych na stan naszych bioder niekorzystnie wpływają również: 

 • choroby zwyrodnieniowe stawów, 
 • stany zapalne stawów i chrząstek stawowych, 
 • urazy i złamania w obrębie miednicy i kości udowej, 
 • choroby wrodzone (np. dysplazja stawów biodrowych, jałowe martwice kości udowej). 

W jakiej pozycji odpoczywa staw biodrowy? 

Ciągłe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej niekorzystnie wpływa na kondycję stawów biodrowych oraz otaczających je mięśni. Mięśnie i więzadła ulegają przykurczom, czego konsekwencją jest ograniczenie ruchomości, sztywność stawów biodrowych oraz ból w obrębie bioder.  

Jeśli chcesz dać odpocząć swoim biodrom, usiądź „po turecku”, czyli z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych. Podczas snu natomiast najlepiej leżeć na boku, na zdrowym biodrze. Pomiędzy nogami umieść poduszkę lub wałek z koca, aby nogi były ułożone równolegle do siebie. Jeśli wolisz leżeć na plecach, połóż pod kolanami zrolowany ręcznik. 

Co stosować na ból biodra?

Ulgę w bólu biodra przyniosą Ci zimne lub ciepłe okłady (w zależności od przyczyny bólu), odpowiednia suplementacja oraz odpoczynek. Możesz skorzystać również z plastrów przeciwbólowych. 


 

W bólach bioder, kręgosłupa czy bólach stawowych pomogą również maści i żele przeciwbólowe. Preparaty te nie tylko łagodzą ból, ale działają też przeciwzapalnie. 


Maści i żele przeciwbólowe
 

Wskazana jest także większa dawka ruchu i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Możesz ćwiczyć samodzielnie w domu, ale warto skonsultować się wcześniejszej z fizjoterapeutą. Specjalista wstępnie zdiagnozuje przyczynę bólu i dobierze aktywność fizyczną dopasowaną do Twoich preferencji i wieku. Wybór jest dosyć szeroki.  

Do aktywności, które działają korzystnie na stawy, należą m.in.: 

 • nordic walking, 
 • joga,  
 • pływanie,  
 • jazda na rowerze, 
 • aerobik i aqua aerobik,  
 • pilates,  
 • tai-chi. 

Ból bioder w ciąży 

Na ból bioder często skarżą się kobiety w ciąży, zwłaszcza w II i III trymestrze. Dyskomfort w obrębie miednicy spowodowany jest zmianą środka ciężkości ciała, przyrostem wagi i rozluźnieniem więzadeł, co stanowi element przygotowania do porodu.  

Z pomocą mogą przyjść domowe sposoby takie jak ciepłe i zimne okłady, odpoczynek oraz ćwiczenia. Pamiętaj jednak, że każdą aktywność fizyczną powinnaś omówić z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli ból dokucza Ci szczególnie w nocy, spróbuj spać na boku z poduszką czy wałkiem między nogami. 

Ból biodra może dotknąć każdego niezależnie od wieku, płci czy rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli ból pojawia się sporadycznie, możesz wspomóc się domowymi sposobami i preparatami przeciwbólowymi. Jeżeli dolegliwości pojawiają się częściej lub coś Cię niepokoi, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. 

Przeczytaj również:
Jak zadbać o stawy?
Dieta wzmacniająca stawy


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Bochenek A., Reichter M., Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny i lekarzy. PZWL, Warszawa, wyd. XI, s. 580-587. 
 • https://fizjomind.pl/2020/04/26/stawy-biodrowe/ Jak zadbać o stawy biodrowe? Co robić, aby uniknąć choroby zwyrodnieniowej w przyszłości?  
 • Jasik A., Marcinowska-Suchowierska E., Bóle stawów u osób w wieku podeszłym, Postępy Nauk Medycznych, t. XXIV, nr 5, 2011, s. 402-409. 
 • Koszowska A., Nowak J., Hawranek R., Choroba zwyrodnieniowa stawów w kontekście nadwagi i otyłości, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2015, tom 6, nr 2, 56–63. 
 • Orczyk P., Gąsior Z., Dąbek J., Kusz D., Analiza czynników predysponujących do zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego na podstawie badań przeprowadzonych u chorych z oddziału ortopedycznego. Annales Academiae Medicae Silesiensis, 2021, 75, s. 49–61. 
 • Fernandes L., Hagen B.K., Bijlsma J.W. i wsp. EULAR Recommendations for Non-pharmacological Core Management of Hip and Knee Osteoarthiritis.  Annals of the Rheumatic Diseases, 2013; 72: 1125–1135.
 • https://www.magazynswiatseniora.pl/artykul/choroba-zwyrodnieniowa-stawow  
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 18 stycznia 2024, 21:39
  Tadeusz

  Artykuł ciekawy, jasny. Prosiłbym o informację czym może być spowodowany silny ból prawego stawu biodrowego, najczęściej w nocy, przy zmianie ułożenia ciała w łóżku. Ból mnie budzi. W dzień prawie nie boli. Pomaga mi smarowanie ketonalem.. Pozdrawiam. Tadeus.

  1. 22 stycznia 2024, 07:14
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Jak wspominamy w artykule, ból może mieć różne przyczyny. W Pana przypadku konieczna jest konsultacja z ortopedą. Lekarz zaleci wykonanie odpowiednich badań, przeprowadzi z panem wywiad w celu ustalenia przyczyny bólu.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę