Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
6

Nadmierne wydzielanie śliny a ślinotok. O czym mogą świadczyć?

Słuchaj artykułu

Zapach lub wyobrażenie smacznego posiłku powodują wzmożone wydzielanie śliny. Podobnie na nasze ślinianki działają ostry smak i kwaśne przyprawy. Niekiedy jednak przyczyna nadmiernego ślinienia lub ślinotoku może leżeć gdzie indziej. Czym różnią się te dolegliwości i jak je leczyć? Odpowiadamy!

Nadmierne wydzielanie śliny a ślinotok. O czym mogą świadczyć?

Właściwości śliny 

Każdego dnia wydzielamy nawet 1,5 litra śliny. Pełni ona ważną funkcję w procesie trawienia dzięki zawartości enzymów trawiennych. Pomaga także w żuciu oraz formowaniu kęsów. Dzięki zawartości powlekających mucyn nawilża błony śluzowe jamy ustnej i wpływa na odczuwanie smaku. Przez zawartość takich białek jak laktoferyna i lizozym chroni nas przed bakteriami i wirusami. 

Nadmierne wydzielanie śliny – przyczyny 

Nadmierne wydzielanie śliny (ptyalismus) z reguły nie jest uciążliwe. Dzięki odruchowi połykania nadmiar śliny w jamie ustnej jest na bieżąco usuwany.   Nadmierne ślinienie może występować na skutek: 

  • spożycia kwaśnych lub pikantnych potraw,  
  • stosowania niektórych leków,
  • chorób jamy ustnej i języka, 
  • wymiotów.   

Nadmierne wydzielanie śliny u dzieci 

Warto wspomnieć, że istnieje również ślinienie fizjologiczne. Występuje ono u małych dzieci nawet do 4. roku życia (choć z reguły ustępuje do 2. roku) i nie jest powodem do niepokoju. 

Nadmierne wydzielanie śliny w ciąży 

Nadmierne wydzielanie śliny może również towarzyszyć ciąży. Najprawdopodobniej wywołują je zmiany hormonalne. 

Ślinotok – przyczyny 

Ślinotok (sialorrhea) charakteryzuje się wyciekiem śliny spowodowanym najczęściej zaburzeniami połykania.   Ślinotok może być związany z: 

  • dysfagią, czyli zaburzeniami połykania; 
  • mózgowym porażeniem dziecięcym; 
  • stosowaniem niektórych leków, np. przeciwpadaczkowych; 
  • występowaniem chorób neurologicznych, np. choroby Parkinsona, stwardnienia zanikowego bocznego; 
  • obniżonym napięciem mięśnia okrężnego ust; 
  • bólem podczas połykania, który powoduje jego unikanie (związanym np. z zapaleniem nagłośni czy ropniem okołomigdałkowym będącym powikłaniem anginy); 
  • występowaniem mechanicznej przeszkody (podczas chorób nowotworowych gardła lub przełyku). 

Produkty na ból gardła
Zakupy z doradcą Gemini

Jakie są objawy nadmiernego wydzielania śliny? 

Nadmierne ślinienie zazwyczaj nie daje objawów „zewnętrznych”. Podczas badania widoczne jest wypełnianie dna jamy ustnej śliną.  

Jakie są objawy ślinotoku? 

W przypadku ślinotoku ślina wypływa z jamy ustnej. Powoduje to pęknięcia w okolicy kącików ust, macerację skóry, jej złuszczanie oraz rumień. 

Jak zahamować nadmierne wydzielanie śliny? 

W przypadku nadmiernego ślinienia pomocne może okazać się: 

  • unikanie kwaśnych i ostrych potraw oraz alkoholu, które stymulują wydzielanie śliny; 
  • żucie gumy (chociaż może powodować wzrost wydzielania śliny, ułatwia jej połykanie); 
  • picie dużej ilości wody – reguluje to wydzielanie śliny; 
  • dokładna higiena jamy ustnej, która oprócz szczotkowania obejmuje nitkowanie i stosowanie płynów do płukania. Zmniejsza to ewentualne stany zapalny dziąseł, które mogą być przyczyną dolegliwości. 

Jak powstrzymać ślinotok? 

Ślinotok jest jedynie objawem innej choroby i trudno go wyeliminować bez jej poznania i leczenia.  

Terapia powinna być prowadzona przez specjalistów różnych dyscyplin: lekarzy dentystów, fizjoterapeutów, chirurgów oraz logopedów.  Ślinotok często dotyczy osób upośledzonych intelektualnie. Stosuje się u nich rehabilitację polegającą m.in. na terapii miofunkcjonalnej opartej na masażach. Może ona poprawić funkcjonowanie mięśni ustno-twarzowych, języka oraz warg. Wpływa to na poprawę połykania. Terapia dobierana jest indywidualnie pod pacjenta. Składają się na nią powtarzające się ćwiczenia oraz stymulacja wibracyjna.  Stosowane są również leki, które w codziennym użyciu posiadają inne wskazania, lecz zmniejszają także wydzielanie śliny. Ich użycie może się jednak wiązać z działaniami niepożądanymi obejmującymi nudności, bóle i zawroty głowy.   Zaliczamy do nich: 

  • atropinę – zwykle używana w okulistyce jako krople rozszerzające źrenicę; 
  • skopolaminę – stosowana za granicą w postaci plastrów łagodzących chorobę lokomocyjną; 
  • butylobromek hioscyny – wskazany w leczeniu bólu podczas stanów skurczowych;  
  • glikopironium – stosowany jako lek rozszerzający oskrzela w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) oraz w postaci kremu przy nadpotliwości; 
  • amitryptylinę – stosowaną jako lek przeciwdepresyjny; 
  • toksynę botulinową, czyli popularny „botoks”. Ostrzykuje się nią ślinianki, a efekty jej działania są odwracalne, stąd potrzeba powtarzania zabiegu. 

W przypadku bardzo uporczywych dolegliwości stosuje się interwencję chirurgiczną. Polega ona m.in. na podwiązaniu gruczołów ślinowych lub przemieszczeniu ich ujścia ku tyłowi jamy ustnej.  Leczenie farmakologiczne i chirurgiczne są jedynie objawowe, dlatego też przy ślinotoku spowodowanym zaburzeniami połykania należy rozpocząć od fizjoterapii. Często przynosi ona na tyle dobre efekty, że leki stosujemy jedynie w razie jej niepowodzenia. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/74804,zaburzenia-wydzielania-sliny-slinotok-suchosc-w-jamie-ustnej. 
  2. Chałas R. i inni, Zaburzenia wydzielania śliny u osób dorosłych. Rola śliny w kontroli choroby próchnicowej – przegląd literatury. Stanowisko grupy roboczej ds. zapobiegania próchnicy w populacji osób dorosłych, Nowa Stomatologia 3/2017, 142-147. 
  3. Boksa E., Ślinotok i zaburzenia komunikacji u pacjentów cierpiących na ślinotok, Rocznik Instytutu Polonistyki Stosowanej Wydziału Polonistyki UW, 2016, str. 267-278. 
  4. Husbands E., Squires N., Problemy z przełykaniem, Informacje dla osób cierpiących na stwardnienie zanikowe boczne i ich opiekunów, MND Connect. 
  5. https://onkolmed.pl/slinotok-przyczyny-leczenie-chemioterapia-radioterapia.
  1. 7 maja 2024, 21:06
    Bozena

    Bardzo mnie zainteresował.nie znalazłam jednak informacji co zrobić gdy nagłym wymiotom gėstą śliną towarzyszä wzdēcia i silny böl brzucha

    1. 8 maja 2024, 07:26
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Wymioty z ostrym bólem brzucha i zatrzymaniem gazów mogą być objawem niedrożności przewodu pokarmowego. Proszę koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę